[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Robinet cu plutitor pentru apa ROI  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
eugenstanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/11/2012 03:25:00
Messages: 82
Location: Iasi
IP:
Offline

Lucian ai dreptate si multumesc pentru explicatii, eu chiar nu m-am gandit la exemplul presiunilor in cazul restrictorului.
Din acest punct pot sa deduc ca in cazul celei dea doua variante prezentate de mine mai sus...chiar daca se inchide sistemul...si este presiune in el, chiar si in membrana, nu apare riscul deteriorarii ei. Deasemeni cu sistem by-pass si robinet la restrictor se poate "spala" si ramura comandata al ASO-ului. Deci cele doua argumente contra de la varianta a doua pica.

Multumesc incaodata si o duminica cat mai placuta.
Eugen
dinu
Member

Joined: 30/12/2005 11:26:31
Messages: 156
Location: Bucuresti-Vitan
IP:
Offline

La varinta a doua propusa de Eugen, nu se pot monta doua manometre.Unul la intrarea in sistemul de filtrare si unul dupa ASO?
Cred ca ne putem da seama daca ASO nu mai fuctionraza corect urmarind manometrul care este montat dupa el.
Penrtu ca ar trebui sa fie o diferenta intre cele doua.
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ma bag si eu ca...


am comandat un sistem de osmoza care a venit cu ASO vreau si eu o concluzie daca se poate. Ma intereseaza cea mai fiabila varianta ce e mai bine pentru membrana?

1. inainte de membrana
2. dupa membrana
3. scot ASO si stau de paza ?


MS

P.S se poate detalia putin metoda de spalare a membranei ? asta nu stiu cum se face
eugenstanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/11/2012 03:25:00
Messages: 82
Location: Iasi
IP:
Offline

Troponel:
Deci din ce s-a discutat sunt viabile ambele variante...eu inca nu ma pot pronunta 100% pana nu ajunge aso-ul si fac mai mute teste.
Sau daca mai vrei sa investesti ..nu foarte mult... electrovalva normal inchisa innainte de sistemul de osmoza cu un senzor magnetic cuplat la un releu.
Dar cel si cel mai sigur montat un pre-plin + metoda "supravecherea"
Spor si sa ne spui o parere cu ce ai reusit sa faci.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

troponel wrote:ma bag si eu ca...
am comandat un sistem de osmoza care a venit cu ASO vreau si eu o concluzie daca se poate. Ma intereseaza cea mai fiabila varianta ce e mai bine pentru membrana?
1. inainte de membrana
2. dupa membrana
3. scot ASO si stau de paza ?
MS
P.S se poate detalia putin metoda de spalare a membranei ? asta nu stiu cum se face

Orice echipament are garantie daca respecti instructiunile si il montezi ca acolo... Deci daca echipamentul "a venit cu ASO" il montezi cum au spus ei sau il lasi asa cum l-au montat ei. Toate discutiile de aici erau cum sa-si imbunatateasca un echipament existent (gata montat sau montat conform schemei date de furnizor)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Ok in cazul asta casc ochii cum e montat si pun o poza
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

instalata de producator arata asa:

image

in IN vine apa prefiltrata
OUT este catre membrana
pe partea de joasa presiune IN este conectata cu iesirea din membrana
in poza nu este conectat capatul spre casul de colectare/plutitor....
[Thumb - IMAG2019.jpg]

eugenstanga
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/11/2012 03:25:00
Messages: 82
Location: Iasi
IP:
Offline

poza prezinta varianta I (dintre cele prezentate de mine anterior)
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Idem am legat si eu si nu decupla nici dupa zece minute. Scadea debitul pe linia de reject la minim dupa care parca revenea la normal. Sunt curios daca decupleaza la tine si dupa cate minute. Am testat doua valve, ambele noi. Pe varianta II, dupa membrana, decupleaza intr-un minut. Nu inteleg de ce!
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com