[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ghidul complet al acvariului de recif pentru incepatori si nu numai by BRS  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Iti zic sigur ca nu are! Asta era si ideea analizelor! Daca avea inainte de a ramane insarcinata nu era nici o problema! Stiu ce vorbesc!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

2timpi, eu cred ca nu ai dreptate cu Toxoplasmoza.
Si nevasta-mea avea pisica inainte sa o avem pe Noemi, si la teste nu avea nici IgM (anticorpi acuti), nici IgA (anticorpi care indica infectie in trecut) pentru Toxoplasma gondii.
Eu o cunosc intamplator pe Dr. Lidia Lazar foarte bine, mi-a fost coordonator la lucrarea de diploma. Cred ca ea e cel mai mare expert in toxoplasmoza de la noi, are si clinica de toxoplasmoza pentru femeile gravide care au fost suficient de ghinioniste sa faca boala in timpul sarcinii. Si mai tin minte cate ceva din ce-am invatat la parazitologie intrucat m-a pasionat la un nivel personal.

Legat de nivelul mare de anticorpi, la persoanele cu predispozitie genetica la boli autoimune nu e neaparat o binecuvantare. Ajunge sa confuzezi sistemul imun pana acolo unde incepe sa atace structurile proprii si nu mai iesi din acest cerc vicios fara medicamente cu efecte averse importante, precum imunosupresoarele. Parerea mea e sa nu mai generalizati fara sa stiti ce spuneti, ca ajungem ca babele de la tara.

Dane, mancatul de pe jos era ok pana cand faceai antrax sau inghiteai alt germen care producea obligatoriu boala.

Just my two pennies for 2strokes.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

N-are nimic ca mancai dupa jos nenea Dane,n- ai vazut ca si Bear Grills ,cand a venit in Romania,a gasit un cotoras de mar intr-un cacat de urs prin padure,l-a spalat cu putina apa din mocirla filtrata in ciorap sintetic si l-a mancat.Iti dai seama ce sistem imunitar are ala? Asa nebuni dinastia crescuti parca in laborator sunt multi.Eu am un tovaras (degustatoru sef la livezile pe care le plantez-il las sa manance balarii cate vrea fara sa- i cer vre- un ban)care de 10 ani de cand s-a insurat e raw vegan,adica mananca doar balarii crude ne procesate termic.Arata mai tanar cu 15 ani decat este da tot eu care nu am mancat un mar de 10 ani sunt mai puternic,rezistent fizic ,etc.Eu cand fumam un pachet de tigari pe zi alergam peste 250 de kilometri in fiecare vara si la rezistenta ii faceam pe handbalistii din buzau sa lesine.Acuma alerg iar da tot asa ,mazim 250 km pe an ca nu vreau sa ajung iar la 60 de kile.Eu daca racesc nici aspirina nu iau si imi trece a doua zi.De cand m- am lasat de tigari chiar am scapat de o raceala dinaia de- mi curgea nasul pana mi se lua pilea de pe nas ca ma stergeam cu batista,intr- o juma de zi.M-am dus racit rau de tot la farmacie asta iarna ca sa imi cumpar un creion dinala nazal chinezesc mentolat si radeau farmacistele de mine ca venisem doar pentru creionu ala.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sanchi, nu iei nimic la raceala, de parca eu n-am avut bunicii la Muscel si nu stiu ce tuicomicina se face acolo

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Bre la noi e o vorba...... Raceala trece in sapte zile cu medicamente si intr-o saptamana fara medicamente .
Mai e tratamentul cu tuicomicina, da ala da dureri de cap .
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Nu beau eu tuica si nici din vinul pe care- l facem,cred ca n-am mai gusta de cel putin 5 ani.Beau doar cate o bere Neumarkt cam aproape in fiecare zi.Pe taranii de la plescoi ii consider nebuni ca au plantat numai pruni.Rar de tot gasesti cate un cais sau un cires aici ,da schimb eu traditia cu merii si perii mei cu miez rosu. Iar tuica de buzau originala avea maxim 18 grade pe vremuri,in ultimu timp o dublu distileaza sau mai dubludistileaza si vinul daca e prea acru sau nu mai au in ce sa- l puna si se ajunge la un lichid nebaubil dupa mine.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In satul Muscel, de unde erau bunicii, din mosi stramosi s-au plantat doar pruni. Oamenii mai aveau in gospodarie si cate un cires, un mar, un cais, un nuc, un par, una-alta, dar livezile erau doar de prun. Iar tuica se facea exclusiv din pruna curata, nu exista tescovina.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Asa e si la plescoi,doar ca cine are vie face si tescovina sau cum e la noi,daca e vinu prost ,anu urmator il distileaza ca sa aiba loc vinu proapat in butoaie.La vin nu se pun sulfiti,doar busuioc si bineinteles ca se strica repede.Singuru lucru la care folosesc vinu ala negru plin de drojdie( de preferat) e la friptura de porc pe gratar da tinuta carnea in vin doar 5 minute ,nu mai mult si dupaia pusa imediat pe jar.La noi in sat are o femeie un migdal batran care saracu in fiecare an face flori de i se rup cracile de la ele ,da nu a facut niciodata o migdala macar ca ii mai trebuie inca un migdal sa fie in zona ca sa poata fi polenizat .Am plantat eu anu asta 4 migdali si am altoit inca 2 .Sper sa mai traiasca babuta cu migdalul ei pana o sa fie polenizat de la migdalii mei,o sa aiba o bucurie.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2017 14:10:11

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

georgemonda wrote:Mai e tratamentul cu tuicomicina, da ala da dureri de cap


Bai, potoliti-va cu vorbele astea, maine-poimaine o sa va aud ca bautura si tigarile fac rau. Ce naiba..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
georgemonda wrote:Mai e tratamentul cu tuicomicina, da ala da dureri de cap


Bai, potoliti-va cu vorbele astea, maine-poimaine o sa va aud ca bautura si tigarile fac rau. Ce naiba..



Mai nene (sper ca nu ma injurii pentru expresia asta) esti de belea!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Toxoplasmoza este o afectiune parazitara. Infestarea se face prin ingestia chistilor iar sursa de contaminare nu este numai pisica (in acest caz este vorba de contactul cu fecalele pisicii) ci si carnea de niel, de porc, mai cu seama de vinat. Majoritatea purtatorilor afectiunii, in stare latenta, nu stiu ca au aceasta afectiune. Numai in cazul copiilor, care au un sistem imunitar imatur, si a persoanelor cu imunodeficienta, simptomele sunt evidente si clare. In esenta, toxoplasmoza este o zoonoza si trebuie tratata ca atare.

Edit : Si chiar se poate trata cu tuica

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2017 18:24:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

2timpi wrote:Nu beau eu tuica si nici din vinul pe care- l facem,cred ca n-am mai gusta de cel putin 5 ani.Beau doar cate o bere Neumarkt cam aproape in fiecare zi.Pe taranii de la plescoi ii consider nebuni ca au plantat numai pruni.Rar de tot gasesti cate un cais sau un cires aici ,da schimb eu traditia cu merii si perii mei cu miez rosu. Iar tuica de buzau originala avea maxim 18 grade pe vremuri,in ultimu timp o dublu distileaza sau mai dubludistileaza si vinul daca e prea acru sau nu mai au in ce sa- l puna si se ajunge la un lichid nebaubil dupa mine.



Tuica de 18 grade .
Si rezidul de la tuica din Bistrita , aia ce ramane dupa a doua distilare, era mai tare , se folosea pe vremuri la spalatul geamurilor.
Tuica in sine avea intre 56 si 64 grade, puteai aprinde si focul in soba cu ea.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Toxoplasmoza este o afectiune parazitara. Infestarea se face prin ingestia chistilor iar sursa de contaminare nu este numai pisica (in acest caz este vorba de contactul cu fecalele pisicii) ci si carnea de niel, de porc, mai cu seama de vinat. Majoritatea purtatorilor afectiunii, in stare latenta, nu stiu ca au aceasta afectiune. Numai in cazul copiilor, care au un sistem imunitar imatur, si a persoanelor cu imunodeficienta, simptomele sunt evidente si clare. In esenta, toxoplasmoza este o zoonoza si trebuie tratata ca atare.

Edit : Si chiar se poate trata cu tuica


Adica asa:

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Desi nu zice nicaieri de rachiu, nici macar aici:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

um02122 wrote:Desi nu zice nicaieri de rachiu, nici macar aici:



Asta din cauza ca pisicile nu beau alcool!

Toxoplasmoza se comporta aproape la fel ca trichineloza. In afara de antiparazitarele dedicate,
singura substanta care o poate bloca este alcoolul. Si aici nu e gluma ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am gasit aici o referinta la alcool (pe la 04:10):

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2017 23:02:28


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Un sistem imunitar e intradevar o arma cu 2 taisuri,poate sa faca si rau,eu am trait- o pe pielea mea.Cand fumam,bagam un pachet sau chiar un pachet jumate pe zi si nu puteam sa- i inteleg pe aia care fumau 5 -10 tigari pe zi.Cartea lu Allen Carr ma luminat cu explicatia ca aveam un sistem imunitar mai puternic care distrugea nicotina din corp mai repede si aia care fumau 5 tigari pe zi ,pe care ii invidiam crezand ca au mai mult control asupra viciului ,erau de fapt la fel de dependenti ca si mine.Drogurile,in afara de ciuperci si marijuana,nu sunt bune.Orice substanta care creaza dependenta iti pacaleste mintea si iti fura o parte din viata.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2017 06:05:17

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

2timpi wrote:Drogurile,in afara de ciuperci si marijuana, nu sunt bune. Orice substanta care creaza dependenta iti pacaleste mintea si iti fura o parte din viata.


Ai scris un motto demn de posteritate.
Desi suna fain, nu sunt de acord cu ce ai afirmat:
- drogurile sunt utile uneori
- de ce sunt ciupercile si marijuana bune?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Ma refeream la dependente nu la tratament terapeutic cu droguri.Stiu ca in spital multor oameni li se da heroina de cea mai buna calitate si totusi nu devin dependenti cand ies din spital.Toata dependenta e mentala ,si e foarte usor sa invingi chiar si dependenta fizica de heroina.Marihuana e buna da creaza si aia la anumiti oameni dependenta psihica da oricum nu se moare de la ea ca de la tutun.Ciupercile sunt cel mai strong drog,doar ca au efect o singura data,dupaia tre sa astepti cativa ani sa mai aiba acela- si efect si deaia nu creaza dependenta.Tutunul e cel mai naspa drog ca a omorat mai multi oameni in istoria recenta decat a omorat alcoolul de mii de ani.Succesul nicotinei e ca creaza imediat dependenta,mai rapid ca oricare alt drog si dependenta psihica la fumat e mai greu de invins decat dependenta fizica si psihica la heroina sau alcool.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2017 09:37:05

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

+1
Totul depinde de mental. Sunt nenumarate experimente de administrare a unor substante care, in mod normal, dau dependenta. Cind subiectul nu stia ce primeste si i se cerea doar sa descrie starea in care se afla, in final nu se instala dependenta. Cel mai bun exemplu despre efectul mentalului asupra organismului este asa-numitul efect Placebo.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com