[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Natura  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Curiozitatea mea este alta. Este legata de fissidens fontanus " phoenix moss " pe care l-am avut prins pe o buturuga care a fost scoasa din bazin de peste un an, acum vreau sa vad daca si in aceasta situatie se regenereaza.


Cel mai probabil DA!

Eu am avut tot o cioata unde a fost prins fissidens, a stat mai bine de un an in dulap si in setupul trecut am avut marea surpriza ca atunci cand l-am desfacut, era un motz mic de fissidens pe o creanga...am ramas prost!

Referitor la poza de ansamblu, imi place domnule hardscape !
Mai ales partea dreapta, care ma inmoaie

Cat te-au costat bolovanii? Si cam cate kile sunt?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

smileyface wrote:nu te contrazic,sunt ok ramirezii,dar macar niste electric blue

Chestie de gusturi : unora le plac chestiile exagerat de colorate si altora nu, nici o varietate de ramirezii NU se compara cu cea salbatica, ca si in cazul discusilor exista pigeon blood si discusi ! Intr-un bazin cu tema /tendinta naturala se potrivesc pesti cat mai apropiati de original
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

stefanp wrote:

Referitor la poza de ansamblu, imi place domnule hardscape !
Mai ales partea dreapta, care ma inmoaie

Cat te-au costat bolovanii? Si cam cate kile sunt?


Multumesc Stefan !
Nu mai stiu exact, dar daca nu ma insel cred ca sunt in jur de 60-70 kg la 2,5 lei Kg.

ocean wrote: Intr-un bazin cu tema /tendinta naturala se potrivesc pesti cat mai apropiati de original


Cat se poate de corect !
Sau macar, cei care sunt in aceiasi nota cu scape-ul, ca forma dimensiuni si culoare.
Dupa parerea mea, nu poti folosi o specie de pesti, doar ca ai facut o pasiune pentru ea, in orice layout .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Imi place cum ti-a iesit. Astept sa-l revad cand apare verde in partea din fata.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2015 11:42:52


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Alex wrote:Imi place cum ti-a iesit. Astept sa-l revad cand apare verde in partea din fata.


Multumesc Alex !
Si eu astept sa-l vad, verde in fata !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos aranjat ... astept cu mare interes sa il vad evoluand.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline




Multumesc Marius !

Probabil ca va dura ceva timp pana la o maturizare completa.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un aranjament frumos. Vad ca ramai in continuare "verde"


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Salut Lucian !
Multumesc !
Verdeata asta este ca raia, ai luat-o, ai scapat de ea, dupa care parca iti lipseste ceva, si atunci o iei din nou, de la capat !
Sunt foarte multe provocari in acest domeniu, si pana cand nu raspunzi la cat mai multe parca nu poti trece mai departe.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte reusit hardscape ul .
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


In sfarsit avem un bazin stabilizat !
Am mai ublat putin la hardscape, in rest nu am evoluat foarte mult.

image
http://img.plici.ro/image/0a5
image
http://img.plici.ro/image/0aY
image
http://img.plici.ro/image/0ad
image
http://img.plici.ro/image/0bW

Lucian: ti-am editat eu link-urile (BBCode) sa vedem aceste imagini frumoase


This message was edited 2 times. Last update was at 13/02/2016 10:51:18


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Si mie imi place cum evolueaza acvariul si e o placere sa il urmaresc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place hardscape-ul ala de mor ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine. Mie imi place mult aranjamentul - ti-a iesit si de data asta
De ce a durat atat de mult stabilizarea? Cum merge filtrarea de substrat? Ai testat cu ceva (albastru de metil) sa vezi daca trage de peste tot?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Multumesc Scorpio !
Multumesc Stefan !
Multumesc Lucian !

A fost o intamplare, la doua saptamani dupa restart m-am pregatit cu toate cele sa curat rama acvariului de depunerile de calcar. In tot acest timp borcanul cu clor a stat deasupra lampi, nu avea nici cum sa cada, dar am avut eu grija sa-l imping cu penseta si baldabac in 5 secunde fauna sa redus cu 52 de exemplare si nu numai. Am facut repede schimburi de apa, am pus pompe de aer, am oprit filtrele, powerhead-urile, dar tot de geaba, 150 ml de cl si-a facut de cap cum a vrut el.
Proba am facut in altfel, nu cu albastru de metil . Am luat un rest de teava lung de 6-7 centrimeti si l-am infipt in substrat la 1 cm adancime in diferite zone, apoi agitam apa la nivelul substratului de unde se ridica in coloana de apa mulmul format acolo, daca mulmul ajunge sa fie aspirat la capatul tevi inseamna ca functioneaza !

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2016 13:47:23


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote:
A fost o intamplare, la doua saptamani dupa restart m-am pregatit cu toate cele sa curat rama acvariului de depunerile de calcar. In tot acest timp borcanul cu clor a stat deasupra lampi, nu avea nici cum sa cada, dar am avut eu grija sa-l imping cu penseta si baldabac in 5 secunde fauna sa redus cu 52 de exemplare si nu numai. Am facut repede schimburi de apa, am pus pompe de aer, am oprit filtrele, powerhead-urile, dar tot de geaba, 150 ml de cl si-a facut de cap cum a vrut el.

Uuuppsss, naspa tare... Orice, dar nu clor in jurul bazinului sau pe obiectele cu care se umbla in bazin... Incearca sa cureti depunerile de calcar cu o solutie de sare de lamaie sau otet - daca se intampla ceva cel mult cresti un pic aciditatea bazinului dar nu este nimic mortal...
Clorul in acvaristica este cel mai rau produs - distruge bacteriile si toata fauna si chiar multe plante sunt distruse iremediabil de clor (care asa cum mai spuneam este propriu-zis hipoclorit de sodiu)... Daca, doamne fereste, se mai intampla ceva de genul asta cu clorul, solutia imediata sunt solutiile de prepararea apei supradozate. Contin substante care neutralizeaza clorul (cele mai multe au tiosulfat/tiosulfit de sodiu care se pune si in vin pentru limpezire)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Bre, cel mai bun e vinul, matale ai dat-o repede pe clor

al dracu necaz , imi pare rau dece ti-sa intamplat, incercam sa-mil imaginez verde tot. m-am uitat cred ca de zece ori la poze, greu de ghicit cum va fi verde, oriculm arat bine si asa cu anumite locuri fara gazon

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2016 14:34:32

maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pacat de intamplarea cu clorul .
Reiau asteptarea maturizarii acvariului. Sigur va merita
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumoase rasborele espei. Poti sa-mi spui de unde le-ai cumparat?
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Lucian, stii cum e, se intampla intodeauna atunci cand nu esti pregatit pentru ce este mai rau !
Dorine,vinul este un alt subiect,si uite ca de asta eu nu beau ( multa ) bere ! Acum asta astept, sa se inverzesca toata plaja din fata, sa creasca fissidens-ul pe lemne, si sa inmultesc bucephalandra, care va fi asezata la baza lemnelor.
Multumesc Marius ! Sa stii ca apreciez foarte mult evolutia ta ca acvarist inclusiv actualul tau bazin. Felicitari !
Rasbore-le au fost achizitionate din Hornbach Militari .

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com