[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Big "borcanul" de la Cluj  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Spor la treaba. imi place mult asta actual pentru ca colcaie de corali
[Email]
pufiman
Junior member

Joined: 09/01/2009 12:06:23
Messages: 81
Location: Cluj
IP:
Offline

Spor!
Daca nu vrei fundal negru, imi place ideea lui Koala cu overflow box intern.
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

pufiman wrote:Spor!
Daca nu vrei fundal negru, imi place ideea lui Koala cu overflow box intern.


Nu vreau nici in interior sa-mi mananc din spatiu, in schimb imi place ideea lui Roni, de a vopsi spatele si a lipi o sticla peste ea... sau... vreau sa vorbesc cu cei de la TehnicGlass sa vad daca nu pot sa-mi dea direct sticla din spate vopsita albastru, ca oricum vreau si sticla neagra, pentru usile de la stand.

Oricum, merci tuturor de idei, majoritatea le-am "fumat" pana acum, uitandu-ma la solutiile pe care le-ati adoptat voi, dar no, asa e cu astia mai cu "pitici pe creier", ca mine... niciodata nu-i destul si intotdeauna vrem altceva...
[Email] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Te-ai hotarat cum o sa faci overflow-ul?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Zsido wrote:Te-ai hotarat cum o sa faci overflow-ul?


Overflow-ul e clar cum il fac: animal de fasole, in spatele acvariului si IN NICIUN CAZ PRIN FUNDUL ACVARIULUI, PRICEPI ODATA?!!?!!?!

In schimb, cum ascund lipiturile, inca nu mi-e foarte clar... In schimb, ideea lui Roni m-a facut sa incerc sa caut direct sticla albastra de 10mm grosime si sa o pun ca si sticla din spate a acvariului... Trebuie sa vorbesc cu cei de la Tehnic Glass sa vad daca pot sa imi dea sticla colorata... Si daca se poate, atunci am rezolvat problema...
[Email] [Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si ca tot vorbea Levi ieri despre acanii de la Peti, erau ceva de genul asta:

image

De fapt... daca ma gandesc mai bine... ERA CHIAR ASTA!!!! Si... NU E LA PETI, CI LA MINE!!!!

Ca si asta,

image

asta,

image

si asta

image

MUAHAHAAAAAAAAAAA....
[Email] [Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Evil...

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Frumos!
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte faini
[Email]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Bah ce faci? ceva noutati?
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Zsido wrote:Bah ce faci? ceva noutati?


Da...

Caut balamale... pentru usile de sticla... Nu o sa inteleaga nimeni ce legatura au cu acvariul, dar no... poate vreau sa-mi fac acvariu cu usi... Sa mai als pestii sa umble liberi prin casa, din cand in cand...
[Email] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Bine ca iti cauti balamale si tu inca nu ai lamapa,pompe si restu acareturilor,plm ce om
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Zsido wrote:Bine ca iti cauti balamale si tu inca nu ai lamapa,pompe si restu acareturilor,plm ce om


Pai si pe ce naiba ai vrea sa-mi agat lampa, pompele si acareturile, daca n-am un stand si un acvariu?!

Lampi si de-alea gasesti, ca e plina lumea... bani sa ai... dar cu balamalele... nu e asa usor...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2015 16:33:54

[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum mai merge cu proiectul?
In actualul de ce nu ai lasat doar vortech-ul?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/04/2015 20:09:13


My nano reef



[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Blue14 wrote:Cum mai merge cu proiectul?
In actualul de ce nu ai lasat doar vortech-ul?


Merge greu ca naiba, dar pana la urma tot ii dau de cap. Sunt pe finalizare cu standul si acum fac niste calcule legate de sticla acvariului. In mod normal, pe saptamana viitoare ar cam trebui sa am standul acasa (daca cei care-mi fac usile de sticla le vor face bine de data asta, ca prima oara cand le-am luat de la ei, acum 2 zile, erau toate zgariate si vopseaua neagra de pe ele aplicata aiurea, asa ca le-am dus inapoi). Daca totul merge OK, probabil in vreo 2-3 saptamani maxim o sa am acvariul si standul, dupa care incep sa ma ocup de restul: sump, fitinguri, skimmer, etc...

In actualul am pe langa Vortech si 2 Koralia nano (900 si 1600 litri/h), deoarece initial le-am luat pe astea cand am fost o tura pana in Germania, iar Vortech-ul l-am luat doar ulterior in ideea ca probabil il voi folosi si in acvariul asta mare. Acum ramane de vazut daca o sa pot, pentru ca din ce-am vazut va fi sticla prea groasa si nu merge (e un MP10, care in specificatiile lor merge doar pana la sticla de maxim 9.5mm, iar acvariul va fi din sticla de 10).
[Email] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Merge si pe sticla de 10 fara probleme. Il folosesti fara distantierul ala de cauciuc.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Dupa lupte "seculare" ce-au durat cateva luni bune, am reusit pana la urma sa aduc standul acasa si arata cam in halul de mai jos.

Standul e facut din inox si imbracat in sticla neagra securizata, iar "platformele" pe care vor sta sump-ul si acvariul sunt placa tego de 21mm.

In partea stanga am pus un cos jolly in care sa pot tine diversele solutii si teste, in partea de sus, pe mijloc, un sertar, iar in partea dreapta am facut o separare in care urmeaza sa fie plasate un UPS si pe cat posibil tot ce inseamna conectica electrica (surse de alimentare, prize, etc.).

Bratele pe care se va agata lampa sunt facute din teava de inox si sunt demontabile/reglabile.

Pasul urmator este sa fac sump-ul si vasul pentru autocompletare, acvariul fiind deja dat in lucru. Din pacate cu sump-ul va cam trebui sa ma limitez la dimensiune de 65x50cm, inaltimea fiind probabil 40 cm, iar acolo va cam trebui sa "inghesui" cumva vreo 3 compartimente in care sa fie in ordine skimmer-ul (ATI PowerCone 200is cel mai sigur), ceva materiale filtrante gen matrix, antiphos si probabil 1-2 reactoare daca va fi cazul, respectiv camera pompei de retur. Daca aveti orice sugestii/reclamatii de compartimentare si eventual cum sa circule flow-ul de apa, acum e momentul sa dati cu ele dupa mine...

Vasul de autocompletare va fi pus sub jolly si va avea dimensiuni Lxlxh=50x15x25cm si va putea contine aprox 15-18 litri de apa.

Deocamdata cam atat, cand apar noutati revenim...
[Thumb - IMG_3758_1.JPG]

[Thumb - IMG_3763_1.JPG]

[Thumb - IMG_3759_1.JPG]

[Thumb - IMG_3760_1.JPG]

[Thumb - IMG_3761_1.JPG]

[Email] [Yahoo!]
pufiman
Junior member

Joined: 09/01/2009 12:06:23
Messages: 81
Location: Cluj
IP:
Offline

Mega profi!
Keep it up ;)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte tare a iesit lucrarea pana acum...a meritat asteptarea
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mega meserie!!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com