[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amphiprion ocellaris home  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Pompa de valuri, e in regula...
Skimmerul trebuie sa fie dimensionat pentru un bazin de 2-3 ori mai mare... nu stiu modelul ala.
Pompa de recirculare, la ce iti trebuie?... construiesti sump?
Am avut impresia ca bazinul este all-in-one.

Nu este un all in one, este un bazin in genul bazinului dumneavastra din jurnalul Cubul, de 30/45/35 din care in spate, 15 cm vor fi alocati pentru sump, nu eu am fost cu ideea, ci colegi de pe forum m-au sfatuit sa fac un bazin asemanator cu al dumneavastra, sau este mai bine cu acel all in one.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 12:42:59


My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragule, in cazul asta ai nevoie de o singura pompa... nu de doua! De asta intrebam ce faci cu Eheimul acela.
Eu am ales pompa AquaMedic NanoProp 5000 (pompa care e utilizata si de catre producatorii bazinelor Blenny Aquamedic).


PS: Modelul de bazin este "all-in-one". ... adica, toate acareturile sunt la un loc, in acelasi bazin. Asta inseamna "all-in-one"!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Dragule, in cazul asta ai nevoie de o singura pompa... nu de doua! De asta intrebam ce faci cu Eheimul acela.
Eu am ales pompa AquaMedic NanoProp 5000 (pompa care e utilizata si de catre producatorii bazinelor Blenny Aquamedic).


PS: Modelul de bazin este "all-in-one". ... adica, toate acareturile sunt la un loc, in acelasi bazin. Asta inseamna "all-in-one"!

Pot sa-mi iau si eu aceeiasi pompa sau e prea mare pentru acvariul care il vreau ?

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa iei acelasi tip de pompa, deoarece debitul ei se poate regla din alimentator.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Poti sa iei acelasi tip de pompa, deoarece debitul ei se poate regla din alimentator.

Atunci o sa-mi iau acelasi tip de pompa, multumesc foarte mult pentru informatii.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce salimetru sa-mi cumpar ?

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Recomand pentru precizie un refractometru cu ATC, chiar si cea mai ieftina chinezarie.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Shubi wrote:Recomand pentru precizie un refractometru cu ATC, chiar si cea mai ieftina chinezarie.

E cam scump un refractometru, un hidrometru sera este bun ?

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

La volumul total pe care-l va avea bazinul tau un refractometru face toti banii din lume, calculeaza ce inseamna evaporarea a 3 litrii de apa si te vei convinge. Nu sunt adeptul cheltuirii banilor aiurea chiar deloc, un refractometru e un must have.

http://www.fish-street.com/salinity_refractometer_with_atc_for_aquarium_tank?category_id=0&search_string=Refracto&search_category_id=0

Da un anunt si poate prinzi pe cineva cu o comanda mai mare dispus sa te ajute.
Daca consideri ca-i prea scump......ramai la scalari, e spre binele tau, crede-ma
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Shubi wrote:La volumul total pe care-l va avea bazinul tau un refractometru face toti banii din lume, calculeaza ce inseamna evaporarea a 3 litrii de apa si te vei convinge. Nu sunt adeptul cheltuirii banilor aiurea chiar deloc, un refractometru e un must have.

http://www.fish-street.com/salinity_refractometer_with_atc_for_aquarium_tank?category_id=0&search_string=Refracto&search_category_id=0

Da un anunt si poate prinzi pe cineva cu o comanda mai mare dispus sa te ajute.
Daca consideri ca-i prea scump......ramai la scalari, e spre binele tau, crede-ma

A, eu vazusem unele pe la 350 de lei, multumesc mult pentru sugestie.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 13:39:36


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana la urma ce skimmer sa-mi iau ?
E bine daca pentru inceput folosesc o lampa Solar Duo Boy cu un bec actinic de 26 w ?, ca in timp cred ca va fi absolut necesar sa trec pe o lampa cu leduri.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am mai gasit o solutie pentru iluminare, as putea face iluminarea cu niste becuri cu leduri, e bine asa ?
Daca e buna solutia, ce becuri cu leduri sa cumpar ?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 14:29:37


My nano reef



[Email]
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Refractometrul ala il am si eu, e f bun.

Aici ai o foto cu skimmerul de care iti spuneam:

image
[Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Orice solutie ai adopta legat de lumina eu zic sa pleci de la situatia finala, adica sa ai o viziune completa a "lampii" si sa o finalizezi in timp. La inceput n-ai nevoie de lumina multa, cel putin in primele 3 luni, cam de minim atat e nevoie pana sa bagi o anemona. Poti proiecta o lampa cu leduri, 20 de 3w e suficient de mare, ia-ti acum radiatorul (sina de dulap Arabesque) sursa, LDD-urile si cateva leduri, nu toate, in functie de buget. Fa-o pe cat posibil upgradabila in asa fel incat sa nu arunci nimic.


Lumina vei avea suficienta dar, din punctul meu de vedere, dimenisunile acvariului tau sunt mult prea mici ca sa tina in viata pe termen lung si in conditii bune 2 clarki si o anemona, vei avea nevoie de minim 50 lt/pestisor.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Shubi wrote:Orice solutie ai adopta legat de lumina eu zic sa pleci de la situatia finala, adica sa ai o viziune completa a "lampii" si sa o finalizezi in timp. La inceput n-ai nevoie de lumina multa, cel putin in primele 3 luni, cam de minim atat e nevoie pana sa bagi o anemona. Poti proiecta o lampa cu leduri, 20 de 3w e suficient de mare, ia-ti acum radiatorul (sina de dulap Arabesque) sursa, LDD-urile si cateva leduri, nu toate, in functie de buget. Fa-o pe cat posibil upgradabila in asa fel incat sa nu arunci nimic.


Lumina vei avea suficienta dar, din punctul meu de vedere, dimenisunile acvariului tau sunt mult prea mici ca sa tina in viata pe termen lung si in conditii bune 2 clarki si o anemona, vei avea nevoie de minim 50 lt/pestisor.

Atunci cred ca voi modifica proiectul sil voi face mai mare, unde gasesc sa cumpar sursa si ledurile ?

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Citeste topicurile de mai jos, gasesti toate informatiile de care ai nevoie:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27602.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28491.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cred ca pana la urma o sa fac acvariul la fel ca al lui koala, am vorbit cu parintii si il pot face mai mare, asa ca o sa pot sa ingrijesc bine Ocelarisi si anemona.
Acvariul va fi de : 55/40/45 cm si sumpul va fi de 40/15/40cm.
O sa-mi comand aproape toate echipamentele de pe www.zoodiskont.com.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/04/2014 20:28:15


My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Decizie inteleapta atat pentru animalute cat si pentru banii tai
Fa-l cat de mare iti permite spatiul, nu depasi 50 pe inaltime, la marine fiecare litru conteaza cu conditia sa fie pus bine
De vrei sa iasa treaba buna fa-l cu sump
Bafta la succes !

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 20:07:19

Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Shubi wrote:Orice solutie ai adopta legat de lumina eu zic sa pleci de la situatia finala, adica sa ai o viziune completa a "lampii" si sa o finalizezi in timp. La inceput n-ai nevoie de lumina multa, cel putin in primele 3 luni, cam de minim atat e nevoie pana sa bagi o anemona. Poti proiecta o lampa cu leduri, 20 de 3w e suficient de mare, ia-ti acum radiatorul (sina de dulap Arabesque) sursa, LDD-urile si cateva leduri, nu toate, in functie de buget. Fa-o pe cat posibil upgradabila in asa fel incat sa nu arunci nimic.


Lumina vei avea suficienta dar, din punctul meu de vedere, dimenisunile acvariului tau sunt mult prea mici ca sa tina in viata pe termen lung si in conditii bune 2 clarki si o anemona, vei avea nevoie de minim 50 lt/pestisor.

Sunt bune aceste leduri: CREE LED XP-G LED R5 bin Emitter 463lm 4.88W Alb si CREE LED XP-E Emitter Albastru Royal , daca sunt bune de cate as avea nevoie, si un model de sursa:
Sursa de curent constant rezistenta la apa 230V pentru 3-12 LEDuri de 1 Watt 350 mA
Cunoaste cineva pe forum vreo persoana care confectioneaza lampi cu leduri, ca nu prea am timp de confectionat lampa la acvariu.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Puteti sa-mi recomandati o lampa cu leduri gata facuta, ca pentru inceput nu as vrea sa fac o lampa ?
O lampa cu acest bec ar fi buna Aqua Medic aquasunspot 12 LED ?
Aceasta lampa este buna : Dennerle Nano Marinus Reef Light 36 Watt ?

This message was edited 2 times. Last update was at 22/04/2014 10:39:24


My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com