[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor in construirea unui acvariu de L 108x33x60h  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Multumesc de sfaturile de pana acum. M-am hotarat pt ciclide africane.
Am comandat sticla de 10 mm care s-ar putea sa fie gata maine, dar oricum pana luni nu are cine sa o lipeasca. Dimensiunile acvariului au ramas 108x53x60h, fara intarituri (fiindca m-am hotarat pt ciclide deocamdata o sa il umplu cu apa doar pana la 50 cm pentru siguranta)
Al doilea pas, am adunat cateva pietre din zona Pietroasa, jud. Dambovita, pe care le puteti vedea in poza.
As dori sa imi spuneti parerea vostra:
1. daca pietrele sunt bune sau nu
2. cum sa le dezinfectez
3. daca sa le testez cu otet
4. daca nu sunt calcaroase si sunteti de parere sa caut unele calcaroase unde as putea gasi (apropo sunt din Medias, jud. Sibiu daca conteaza locatia pentru duritatea apei de la robinet)
5. daca sa lipesc pietrele intre ele si daca da ce sa folosesc pentru aceasta operatiune.

Si acum intrebarile importante despre acvariu:
6. Ce fel de silicon imi recomandati
7. Am vazut intr-un topic ceva despre folosirea unor distantiere din lemn la lipire. Mi-ati putea spune daca sunt necesare si daca da dimensiunile acestora si cum se folosesc
8. Ce filtru imi recomandati avand in vedere dimensiunea finala a acvariului si a faptului ca va fi populat cu ciclide

Va multumesc anticipat si astept cu interes sfaturile voastre, in special al lui Koala pt ca el m-a "furat" )))))))
[Thumb - 2012-10-11 18.35.29.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2012 19:25:09


“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Sunt foarte bune...
2. Le speli cu apa fierbinte... in cada, cu dusul... sau le pui intr-un recipient (galeata, ceva) si torni peste ele apa fierbinte.
3. Nu e necesar sa le testezi cu otet.
4. Nu tre' sa fie neaparat calcaroase... bolovanii "de rau" sunt perfecti.
5. Nu trebuie sa le lipesti... le asezi dupa pofta si gust, incepand cu cele mai mari.
6. si 7. TU iti lipesti singur acvariul? E prima oara?... hmm, nu te grabi atunci, pune mana si studiaza

- silicon DowCorning si Bison (sa fie special pentru sticla!!!)
- nu trebuie distantiere de lemn, nu stiu la ce te referi.

8. Filtru extern... cat mai mare si mai puternic.




PS: Eu, la bazinul meu (200x50x55 cm), am folosit cu succes 2 canistre Eheim 2028 (de cate 1.200 l/h).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Koala:
Distantierele la care ma refer le-am vazut aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/19550.page#p165480

De lipit o sa il lipeasca un prieten care face de vreo 15 ani sticla termopan, dar m-am gandit sa va cer parerea referitoare la silicon sa ii pun in vedere daca vrea sa foloseasca alta marca si sa pot si eu compara.
Referitor la filtru am vazut recomandarea ta dar ........ pretul unui Eheim 2028...
Nu ma certati pt ce o sa intreb, deoarece inca mai ma documentez, dar intre timp as dori si parerea voastra:
1. Daca as folosi sump?
2. Ce fel de substrat imi recomandati si ce cantitate?

Saptamana viitoare ajung in Brasov la Horbach asa ca daca mi-ati putea face o lista de cumparaturi pentru inceput.......nisip, mancare recomandata pt ciclide, incalzitor etc v-as ramane recunoscator.

Daca in urma hotarare mele de a merge pe cilcide africane un moderator considera ca topicul ar trebui mutat in sectiunea
Forum index-Cichlidae sau alta sectiune pe care o considera mai potrivita
il rog sa o faca. Multumesc.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un sump este mult mai eficient decat orice canistra. Probabil si pretul ar trebui sa fie mai mic.
Problema pe care ar trebui sa o rezolvi este overflow boxul (ca sa duci apa din acvariu in sump)
fara zgomot, sigur si la un debit suficient. Exista si aici mai multe solutii. In plus de asta intr-un
sump poti pune mult mai multe materiale filtrante decat intr-o canistra.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com