[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Moonlight  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Azi am primit led-urile de pe www.zexstar.com (6 bucati LED 5mm Albastru-Royal Super Luminos 4000 mcd) din care unul l-am ars cu un incarcator prea puternic. Restul de 5 le-am montat in paralel la 3 baterii de 1,5V (pana imi fac rost de un transformator) si lumineaza destul de bine. Ma asteptam sa lumineze mai puternic dar totusi sunt multumit de ele. Acuma astept sa vina noaptea sa vad pe intuneric cum arata
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asta e nasol sa cumperi de pe site-uri si din magazine nespecializate. Nu poti fi sigur ca ledurile dau 4000 MCD.
Si la baterii ar trebui sa folosesti rezistente de limitare a curentului. Altfel patesc ca si primu . Daca iti faci rost de un traf de alta tensiune si nu te descurci, da un PM si iti calculez valoarea rezistentei. Un led de 4000 MCD ar trebui sa iti lumineze bine un perete de la o distanta de 5m. Probabil ca nu au un unghi mai mare de 30grade la intensitatea asta. Daca te uiti in el, ar trebui sa te deranjeze tare la ochi. (nu e recomandat sa tii un fascicul de led de mare intesitate indreptat spre ochi mult timp).

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

nemo wrote:Asta e nasol sa cumperi de pe site-uri si din magazine nespecializate. Nu poti fi sigur ca ledurile dau 4000 MCD.

Pai nu stiu daca au sau nu 4000mcd ca nu ma pricep la asa ceva. De luminat lumineaza bine ca nu prea te poti uita direct la el. :-P
Oricum substratul il lumineaza si nici prea puternice nu as vrea sa fie ca-mi orbesc pestii :-)
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

incercati si comet electronic in bucuresti
site: www.comet.srl.ro

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
minitehnicus
Member
[Avatar]

Joined: 06/01/2002 02:00:00
Messages: 148
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De la Comet
L-53MBC 40-150 mcd
L-7113PBC 300-1000 mcd
[Email] [ICQ]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Da' din sursa de la calculator nu pot sa trag un fir ca am vazut la output 3,3V? hic
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

poti :jajaja:

image
[Email]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Da' amperajul nu conteaza? Un led l-am ars cu un incarcator de Nokia de 3,7V si amperaj de 377mA.
[Yahoo!]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Pai conteaza d'aia zicea nemo ca trebuie inseriata o rezistenta pentru limitarea curentului (curent=intensitate intensitatea se masoara in amperi).
Vezi p'aci mai sus zice nemo niste explicatii si articolul lui nemo Moonlight homemade

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

De asemenea sa nu se lege 2 leduri diferite pe aceeasi sursa fara ca fiecare sa fie protejate de rezistenta potrivita.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Mda! Asta e o chestie interesanta! Si prin ce difera ledurile, adica in cazul de fata ai leduri albastre la 3V si 20mA toate. Care e smecheria? Sau nu am inteles eu si sunt si leduri albastre diferite ce voltaj si amperaj?

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

Am 5 leduri de 3.3V si 15-25mA imi mai trebuie rezistente si
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Iskebible wrote:Mda! Asta e o chestie interesanta! Si prin ce difera ledurile, adica in cazul de fata ai leduri albastre la 3V si 20mA toate. Care e smecheria? Sau nu am inteles eu si sunt si leduri albastre diferite ce voltaj si amperaj?


Probabil ca se referea daca ai si leduri de 3V (alb, albastru...) si de 1.8 (rosu, galben sau verde).
De inseriat se pot inseria ledurile (cu conditia ca sa ai o tensiune de alimentare suficienta ( in cazul ledurilor albastre un minim de : 3V x [nr. de leduri] + 1.5V ) ca sa poti limita curentul. Daca ai prea multe leduri, inseriate si nu mai limitezi curentul se va arde cel mai slab dintre leduri pana la urma (adica ledurile nu sunt toate chiar de aceeasi parametrii, chiar daca sunt din acelasi lot, au o variatie de tensiune de prag, curent, etc. De aceea poti sa ai un led care se reziste bine si la 28mA, si altul sa se arda deja la 22mA. Producatorii iti garanteaza ca la 20mA nu se arde.)
Ledurile nu se leaga in paralel niciodata, numai daca fiecare led are in serie o rezistenta de limitare. Adica sa nu legati in paralel mai multe leduri si la tot grupul sa puneti o singura rezistenta, pentru ca se vor arde.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
minitehnicus
Member
[Avatar]

Joined: 06/01/2002 02:00:00
Messages: 148
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiCiju wrote:Am 5 leduri de 3.3V si 15-25mA imi mai trebuie rezistente si


Mereu it trebuie rezistente, asta daca nu vrei sa aiba aceeasi soarta ca si primul.Nu incerca sa scapi de rezistente pt. ca nu poti decat daca vrei sa folosesti montaje mai complicate si mai scumpe.
[Email] [ICQ]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Am cumparat si eu leduri albastre de la Zexstar 6 bucati =150 mii. Azi le-am luat de la posta si am pus repede unul pe usb sa vad cum merge. Voltajul pe usb fiind de 5V am pus in serie o rezistenta de 100 de ohmi. Vreau sa spun ca abia daca vad ce scriu acum pentru ca m-am uitat in el de la 30 de cm si nu mai vad bine. Nu stiu daca are 3000 mcd, dar stiu ca lumineaza destul de tare fata de un led normal. Ziua fiind imi face pata de culoare vizibila pe tavanul alb (la 2,5 m).

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asa trebuie sa lumineze Sa il vezi noaptea... :o

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Deci sunt bune, nu e teapa?!

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai daca lumineaza asa ... e pe bune. O sa imi comand si eu.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

De luminat lumineaza OK. Din pacate din cele 6 leduri comandate am ramas doar cu 4 si la acvariul meu de 85/40/40 sunt cam putine. Cred ca ar trebui sa fie cel putin 10 bucati. S-ar putea sa fi comandat leduri nepotrivite pt. asa ceva (cu lumina focalizata, lumina pe 20 grade - parca ). Am vazut ca sunt si leduri cu lumina pe 90 grade, lumina fara focalizare, de 3000mcd, ceva mai scumpe dar (presupun) s-ar putea sa fie mai potrivite pt. asa ceva. Oricum calitatea ledurilor este (parerea mea).
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Eu am facut un moonlight zilele trecute. Am cumparat brichete cu led din bazar la 1RON bucata si le-am legat la un transformator de 9V in paralel (fiecare led cu o rezistenta de 65ohm in serie) dupa care am atasat un semireglabil de 100ohm care sa regleze intensitatea curentului. Am pus numai 3 deoarece nu vreau sa lumineze prea tare. Arata foarte bine si e util la pestii care au facut pui sau pazesc icrele.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com