[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se merita acest filtru ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Varianta a II-a personal mi se pare mai "sanatoasa" pentru pompa, judecand logic, aceasta are de transportat apa pe o distanta mai scurta odata ce apa intra in picaj pe tur...plus ca mai toate filtrele au pompa pe canistra, trebuie sa fie un rationament logic si studiat de ei.

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si in plus transporta apa deja filtrata, daca aceasta are vreo importanta.
[WWW] [Yahoo!]
tarnitaman
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2011 21:11:55
Messages: 20
Location: Toplita
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturile utile pe care mi le-ati dat in legatura cu acest filtru. Probabil ca o sa-l cumpar pentru coltul meu "verde" unde am urmatorii pesti:
9 neoni
3 tetra
5 molly
2 ancistrus
2 platy si 10 sipho, care in curand vor urma calea guppy-lor pe care i-am mai avut in acest bazin
si aceste plante:
hidrophyla polisperma
rotala rotundifolia
riccia
tenelus
heteranthera zesterifolia
hidrocotyle leucephala
microsorium pteropus
bacopa
moss
anubias nana
valisneria doua tipuri
echinodorus
si o poza cu acvariul(nu e cea mai clara, neavand un aparat de performanta)
[Thumb - Imagine0591.jpg]

[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acest filtru se preteaza si la acvariile cu broaste testoase. Acesta este motvul pentru care pompa poate asezata in mai multe pozitii. Intr-un acvariu cu testoase nivelul apei este cu mult sub nivelul superior al acvariului. Daca pompa ar fi langa filtru, amorsarea s-ar face dificil. Majoritatea filtrelor externe de acvaristica cee ca inte nivelul api si cel al marginii de sus sa nu fie o diferenta mai mare de 10 cm. In caz contrat pompa de amrosare nu face fata.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com