[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reamenajare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

si nu este bun? nici natalitul sau volcanitul nu se acopera

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

si nu este bun? nici natalitul sau volcanitul nu se acopera

Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Dupla este un producator de top din domeniu. Cauta informatii despre linia lor de fertilizare. Vezi ca la sectiunea "interview" de pe site este o discutie cu niste reprezentanti importanti ai firmei Dupla.


Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

pai intrucat nu sunt foarte in tema cu toate substraturile de pe piata am intrebat si as vreau sa stiu ce as putea folosi in loc de natalit , care sa aibe raportul calitate-pret acceptabil

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

O intrebare pentru cei care sunt din constanta ? la ce magazine as putea gasi dupla ground sau volcanit ? daca gasesc caci nu as vrea sa iau de pe internet

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

din cate stiu eu nu gasesti, dar dc vrei sa te arunci din prima la dupla sau la volcani?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

pai nu imi place ce am in acvariu . caci la recomandarile vanzatorului am luat manado peste care mi-a zis sa pun pietris , si nu prea imi place deloc culoarea. imi place mai mult culoarea de la dupla sau volcanitul sau chiar si natalitul.
Nu imi place deloc cum este amenajat acvariul m-a innebunit leica bogdan cu nanourile lui si vreau sa-l tunez si eu putin pe al meu , am cumparat o buturuga pe care o mai tin inca in apa si vreau si un substrat mai inchis la culoare

This message was edited 2 times. Last update was at 23/11/2010 00:25:59


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

minunea cu bomba s-a terminat repede intrucat a mers bine in prima zi dupa care pauza.... de 2 zile nu mai merge , am bule in sticla mica dar mai departe nu mai am , am scot robineti toti am pus fara dar vad ca fara niciun rezultat

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

incearca sa maresti cantitatea de zahar si drojdie.
ar trebui sa tina 1/2 saptamani
AndreiPro
Member

Joined: 07/09/2010 12:27:46
Messages: 123
Location: Constanta
IP:
Offline

Scapa pe undeva. Eu am pus niste poxipol la imbinari si merge brici de o saptamana si jumatate.
[Thumb - f3ce7f1f92d2c027f534f22d270f56be_5353 (1).jpg]

[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

asa ma gandesc si eu intrucat bule in sticla mica sunt , dar nu pot sa imi dau seama pe unde ca daca era trebuie sa nu mearga de la inceput, am scos toate robinetele si am bagat fara si nimik , deci ar fi la dopuri acolo cred problema

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

a folosit cineva asa ceva http://www.happypets.ro/sicce-co2-life-2-p-2794.html?zenid=e11d1809e3f9db71060819954b6571d7 cica este Tehnologie noua de producere a CO2 fara butelie sau alte mijloace externe.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Link-ul dat de tine nu functioneaza, cred ca este link-ul de cand erai logat pe contul de client.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

http://www.happypets.ro/sicce-co2-life-2-p-2794.html?zenid=e11d1809e3f9db71060819954b6571d7 sau dai search la sicce co2 life 2 pe acel site

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

un prieten de-al meu avea o masinarie asemanatoare. Nu-ti pot spune sigur ca e cea din poza.
Ideea este ca, el nu era multumit de banii care i-a dat sa cumpere minunatia. Practic avea o sticla de cola sub alta forma si mi-a zis ca nu-si merita banii.
Asa ca dragi colegi, pana cand nu va puteti permite un sistem profi, nu va cheltuiti banii pe alte inventii.
Un sistem complet, mai putin PH-Contoler costa 155.99 euro. Ceea ce nu e departe de pretul care-l prezinti pentru acel produs

http://www.aquaristic.net/en/Technical-Equipment/CO2-fertilization/CO2-system-complete/

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2010 20:19:24

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Masinaria aceea din cate imi amintesc functioneaza pe baza fenomenului de electroliza. Nu prea spune nimeni exact cum functioneaza dar am niste rezerve in ceea ce priveste raportul randament/pret

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

a deci sa inteleg ca mai bine sa merg pe varianta clasica butelie toate cele.... mar fi incantat ideea acelei masinarii intrucat ocupa mai putin spatiu

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Imi amintesc vag ca s-a mai discutat ceva pe forum legat de acest produs, nu am pus mana pe asa ceva dar ma batea gandul sa incerc varianta aceasta in locul "clasicei" bombe, insa dupa ce am mai citit/cantarit parerile am renuntat la idee.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

revin cu o intrebare intrucat am pus pe picioare instalatia de co2 si functioneaza perfect acum. intrebarea mea ar fi : Daca filtrul meu intern aqua el fan1 plus care introduce si oxigen si jetul lui este indreptat spre suprafata mai este nevoie ca pe timpul zile sa las sa functioneze si sa oxigeneze apa. sau este de ajuns sa-l las cu jetul spre suprafata si sa opresc bulele astfel ca co2 sa se dizolve mai bine in apa ?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2010 09:07:18


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

CO2 introdus in apa il vei pierde masiv daca introduci aer in mod fortat. Dizolvarea CO2 in apa este un proces foarte usor reversibil, stabilitatea unei solutii/combinatii de acest gen este afectata usor de cresterea concentratiei altor gaze, socuri mecanice (lovituri, agitarea solutiei), cresterea temperaturii. Poti lua ca exemplu o banala sticla de bauturi carbogazoase, o data lovita/incalzita eliminarea CO2 este foarte rapida. La fel daca torni zahar/sare in sticla de Cola se intampla la fel.
Sper sa te fi lamurit.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc de sfat

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com