[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tarantule  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

peste o saptamana o sa am 2 mici bestii in casa.. de la prietenul mai jos citat de kiwi. casa lor o sa fie momentan un acvariu de 65x25x30 inpartit in 2.

problemele cu care ma confrunt in momentul de fata :

1 - de unde gasesc peat moss ( http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=22249 ) se pare ca e cel mai recomandat substrat, sau daca nu se gaseste ce as putea folosi.
2. de unde as putea cumpara greieri ? si cum sunt aproape 100% sigur ca nu se gasesc pe la noi in tara de vanzare.. pana la primavara/vara cand poate o sa am ocazia sa imi fac o micro ferma la tara, cam ce as putea sa le dau de mancare ? am vazut ca prietenul respectiv le da pesti...


mai are cineva tarantule pe aici ?

image
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fr0ggy wrote:cam ce as putea sa le dau de mancare ? am vazut ca prietenul respectiv le da pesti...

Sper sa nu zic vreo prostie, insa iti povestesc ce am vazut eu cu ochii mei intr-un pet-shop. O tarantula destula de marisoara si linga ea un pui micut de hamster... M-am mai uitat prin magazin si la plecare am trecut iarasi pe linga tarantula. Ei bine, puiul disparuse. Asadar am presupus ca ar face si asta parte din hrana lor. L-am intrebat pe vinzator si acesta mi-a confirmat supozitia. Mi-a zis ca au hamsteri o gramada care se inmultesc foarte repede si cum nu au cui sa-i vinda pe toti....
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

De ce acvariul impartit in 2? Nu se inteleg impreuna? Si eu am auzit ca se pot hrani cu pesti... asa ca pana la primavara cand apar insectele te descurci tu Bineinteles le dai hamsii si crap de la piata nu pui de nigro :rulez:

Astept poze

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Astept poze


Eu nu prea... Dar daca poate sa-mi explice si mie cineva ce e fascinant in a creste "gingasiile" astea...poate o sa-mi schimb parerea.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dolly wrote:
fr0ggy wrote:cam ce as putea sa le dau de mancare ? am vazut ca prietenul respectiv le da pesti...

Sper sa nu zic vreo prostie, insa iti povestesc ce am vazut eu cu ochii mei intr-un pet-shop. O tarantula destula de marisoara si linga ea un pui micut de hamster... M-am mai uitat prin magazin si la plecare am trecut iarasi pe linga tarantula. Ei bine, puiul disparuse. Asadar am presupus ca ar face si asta parte din hrana lor. L-am intrebat pe vinzator si acesta mi-a confirmat supozitia. Mi-a zis ca au hamsteri o gramada care se inmultesc foarte repede si cum nu au cui sa-i vinda pe toti....


Pai se stie ca puii de hamster ajung in petshopuri-uri sa fie hrana pentru restul animalelor (taratule, igoane, soparle, serpi etc.)
voodoo_SS
Junior member

Joined: 29/11/2005 14:07:52
Messages: 16
Location: Bacau
IP:
Offline

te salut pt initiativa ta si iti raspund am avut paianjeni de vizuina de la noi in borcane si alte speci de paianjeni vara e mai simplu insecte leam dat dar iarna inima de vita[vaca] taiata fasi ,bucatele,mere f bine data cu o penseta lunga. vezi ca trebuie sai zgandarersti putin ca nu imbuca asa sare pa easi gata o haleste. ok sper ca ai inteles si te rog da si mie un raspuns cum fac si eu rost de o tarantula sau de un pui macar mersi si sati traiasca
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

stilul asta de exprimare imi aduce aminte de cineva (si de alte discutii interminabile) de pe forum. :o

Acvariul meu
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Dolly wrote:...daca poate sa-mi explice si mie cineva ce e fascinant in a creste "gingasiile" astea...

Stii scena aia clasica, plina de tihna, in care stai seara intr-un fotoliu comod si cald cu un pui de pisica pe genunchi? Si puiul, care are blanita moale si placuta mangaiat, se joaca cu degetele tale? Si te mai musca usor de ele, si isi mai infige gherutele in podul palmei sau si le mai incurca in maneca puloverului cu care esti imbracata, iar tu il mangai si il certi dulce, dragastoasa si mamoasa? Si il mangai pana cand, la un moment dat, mica si dragalasa fiinta adoarme ca un ingeras pe genunchii tai? Ti-ai facut o idee la ce scena ma refer, nu?
Ei, bine, inlocuieste pisoiul cu o tarantula (e la fel de blanoasa si de "zgariecioasa", nu?) si o sa intelegi!!!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

)

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:Ei, bine, inlocuieste pisoiul cu o tarantula (e la fel de blanoasa si de "zgariecioasa", nu?) si o sa intelegi!!!

Am priceput! Si ce simplu era... Doamne apara si pazeste!!!! :sic:

PS
Sa inteleg ca daca am mare drag de cineva, i-as putea face cadou o astfel de creatura blanoasa si zgiriecioasa pe care il va primi cu o deosebita incintare....ca tot vine Mosu'... Nu va fi cu suparare, nu?
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

errrrrr Froggy banuiesc ca nu ai o specie veninoasa, nu?

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:errrrrr Froggy banuiesc ca nu ai o specie veninoasa, nu?

Pariu ca e prietenoasa si dulcica foc?
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Mie mi se par frumoase si nu-mi provoaca nici un fel de repulsie . Am vazut cateva documentare despre ele si pot spune ca au un comportamnet fascinant, cel putin in salbaticie.
Asa cum putem accepta canibalismul la pesti si comportamentul extrem de violent in unele cazuri fata de membrii aceleasi specii...la fel de bine putem accepta si "micile" tarantule care sunt inofensive atata timp cat nu sunt provocate.

image
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

ceea ce as dori eu sa iau ar fi : http://www.arachnopets.com/tarantulas/tcaresheets/groseac.htm

http://images.google.com/images?client=opera&rls=en&q=Grammostola%20rosea&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&sa=N&tab=wi

e una din cele mai blanda si bune specii pentru incepatori.

pesti nu as vrea sa le dau, am gasit un prieten la o firma din anglia care este dispus sa faca un test, sa imi trimita o cutie cu cativa greieri (Silent Brown Crickets) sa vedem in cat timp ajung, si daca ajung in bune conditii. si daca mere ok, poate o sa pot oferii greieri si la altii de pe forum care vor asa ceva.

singura problema ramasa de rezolvat ar mai fi peat mossul respectiv.

image
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Ce pufos e!!!! Clar, m-a cucerit definitiv!


PS Nu te supara pe mine, dar mai glumesc si eu. Iti doresc bafta, curaj vad ca ai destul.
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

@ Dolly poate vii duminica cu vreo tarantula :sic: sau poate iti achizitionezi vreo una "pufoasa"

p.s. si mie mi-ar place
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

dolly wrote:...m-a cucerit definitiv!

Sunt sigur ca te-au induiosat ochisorii lui sentimentali.


image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

ADMINII !! Exista 2 topicuri cu acelasi nume: "Tarantule"...
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

au subiecte diferite.. cand o sa imi primesc animalutul o sa rog un mod/admin sa modifice titlul in numele lui/ei, si sa tin un jurnal. ca vad ca multi nu au asa ceva, si poate mai imi calca pe urme cineva.

image
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Dolly wrote:Pariu ca e prietenoasa si dulcica foc?

Oribila creatura..... Da de', de gustibus, coloribus et... animalia.... Ce', mie nu-mi plac reptilele, in special serpii ?? Pe bune....
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com