[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
140 litri editia 2005/2006  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Incepand din vara am refacut complet continutul acvariului de 140 litri (80x35x50cm) de la substrat (Sera floredepot +turba +conuri Aquamedic) si pana la plante si design. Ar fi o compozitie usor triunghiulara (se remarca mai bine din fata dar imaginea de mai jos e 3/4), dar mai trebuie putin frezat pentru ca nu e inca complet dezvoltat. Lumina aprox 1w/litru (TLD 830+840 si trifosforic AquaGlo). Supliment Plantamin si Florenette A saptamanal. CO2 DIY cu reactor home made, dar in asteptarea unui reactor M adevarat. Multumesc cu aceasta ocazie tuturor colegilor de forum care au contribuit cu plantute la noua fata a acestui acvariu (Hans, Dalles, Mausmann, Leo, Catalin ) si ma scuzati daca am mai uitat pe cineva. Link-ul catre imagine ar fi http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/10822/Intros%20140%203-4f.jpg

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

NE FACI DE RAS!!!!!!!!!
Unde e scafandrul? si castelul de plastic?

E super!!! E chiar pe gustul meu. Si chiar am vazut si niste plantute care o sa mai creasca si poate ajung in bazinul ala mare al meu...
Ce planta e in stanga?

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb! :bravo2:

Oare de ce nu se orienteaza lumea spre acest gen de acvarii? Si de ce oare le place un amalgam de pesti pusi la gramada?
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

@acata- Planta verde din extrema stanga (cred ca la ea te referi) este Heteranthera zosterifolia (primita de la Dalles cum mentionam mai sus). Creste destul de repede si cum spun si pe site-urile de plante, are efect de "filler", deci merge bine in colt sa umple spatiul, dar pentru a nu degenera in etajele inferioare, (daca e lasata sa urce) trebuie ca neonul sa lumineze bine, inclusiv langa muchia acvariului (atentie la neoane scurte).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

superb acvariul sper sa ajunga si al meu asa candva... :sic:
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Pentru ca mai multa lume mi-a spus ca imaginea 3/4 are reflectii care fac neclara compozitia acvariului, am incercat sa iau o imagine cat mai frontala (din cauza amplasarii acvariului nu am loc destul sa ma departez de el in pozitie frontala si nu am nici aparat foto "wide angle"). Mai mult de atat nu am reusit. Am pus de asemenea si o imagine din diagonala opusa.
image
image
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=165

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

INTROS wrote:Pentru ca mai multa lume mi-a spus ca imaginea 3/4 are reflectii care fac neclara compozitia acvariului, ...


ofticosi.

@Intros
vezi ca la masa mai avem sa-i montam usile si gata. Ti-o aduceam ieri dar nu a incaput in tico.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Un acvariu de mare cooltura™ care tradeaza icredibila™ cooltura™ a acvaristului .
Rotala macrandra m-a dat pe spate .

INTROS wrote:Heteranthera zosterifolia ....... merge bine in colt sa umple spatiul

....... si daca are lumina la greu, o ia pe orizontala - isi justifica porecla de Star Grass .......


Circoteala : vreau o buturuga acolo .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

@
vreau o buturuga acolo .......
Este o buturuga, dar sub Anubias nana, care a crescut pana a acoperit-o.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

marele alb wrote:Un acvariu de mare cooltura™

Nu pot decat sa fiu decat de acord. Eu as fi incercat sa inclin mai mult substratul da' hai sa nu fiu carcotas....si as fi scapat si de discusi sic "acata"(nu merg bine la plantat abundent....parerea mea)

mobile in mobile
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

@Mausmann
nu merg bine la plantat abundent....parerea mea
Mie imi spui? Trebuie sa aspir inima de vita din Marsilea si Micranthemum dupa fiecare masa, mai rau ca la sugari Altfel algele...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

@mausmann: degeaba scapa de discusi daca nu are si valuri acolo.

Acvariul meu
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

@ acata & mausmann De valuri va las pe voi sa va ocupati.... PS. Ce insemna intalnirile duminicale...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Despre valuri n-am scris nimic ca se intelege ca orice acvariu care se respecta ar trebui sa aiba si un generator de valuri. Acum depinde de fiecare ce plante vrea sa aiba si daca valurile trebuie sa fie de surf sau nu...in plus iti da posibilitatea ca in loc de castel sa ai o salupa sau un surfer care scoate bule Este mai mult decat obligatoriu pentru Cladophora aegragopila....prietenii stiu de ce :-)

mobile in mobile
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com