[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1200 Litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Salutare !

Pun punct astazi unei lungi perioade de framantari pe taramuri straine, perioada in care am fost "out of business-ul african" vrand-nevrand. Pentru cei care nu cunosc istoria, la plecarea din tara, in iulie anul trecut, am fost nevoit sa renunt la acvarii si africanii mei dar mi-am promis in mod solemn ca, acolo, in Italia, voi face cel putin un acvariu cu si pentru africani , daca se poate cu mult mai mare..Ziua aceasta mare s-a lasat foarte mult asteptata, din pacate.. Au trecut aproape 8 luni de zile in care m-am uitat cu jind la acvariile africanistilor de pretutindeni, 8 luni in care am facut planuri, am visat si am sperat...

Asadar, imi reiau activitatea forumistica odata cu acest jurnal al unui proiect african in amintirea "Marelui African" si a ""locatarilor" sai.

Sper ca revenirea mea sa fie de bun augur iar, pe parcursul derularii acestui proiect, acest jurnal DIY (sau cum spun italienii:"Fai da te") sa fie un prilej de a ne impartasi reciproc experienta, fara orgolii si discutii ""virulente". Am spus ca va fi un jurnal DIY adica cu si prin forte exclusiv proprii de la A la Z .Chiar daca sunt recunoscut pentru indaratnicia si nepriceperea in ale bricolajului, imi voi da toata silinta ca rezultatul final sa infirme aceste lucruri.

Cam lunga introducerea Sper sa nu va fi plictisit deja

Cum spuneam , ideea unui acvariu gigant( peste 3m lungime etc) am vehiculat-o inca de anul trecut, in ideea de a "obisnui" treptat audienta (a se citi soacra & Co.) . Am primit acordul ca acel acvariu sa fie facut in garajul casei. Toate bune, insa pana la momentul in care garajul va fi transformat intr-un living locuibil, mai aveam mult de asteptat. Asa ca am trecut la planul B, adica construirea unui acvariu in living ul propriu zis care nu este foarte generos dpdv al spatiului. Singurul loc disponibil (de fapt, negociat la sange cu "autoritatile") este un colt cu o latura de 150cm care , sincer sa fiu , nu prea ma satisfacea stiind prea bine ce inseamna un acvariu pentru africani. Dar, decat nimic , e bine si asa...
Asa ca am inceput inca de anul trecut sa construiesc "virtual" acvariul avand la baza spatiul acesta. Daca de lung ,doar atat se putea, mi-am zis ca trebuie sa recuperez pe latime si inaltime. Rezultatul nu putea fi decat unul atipic - un acvariu care desi nu parea avea sa fie aproape dublul, ca si volum de apa, celui pe care l-am avut. Dimensiunile au oscilat, cu marje de 1-3cm in jurul acestor valori:147 L x 105 l x 80 H dar pana nu vad PAL ul pe suport ,nu voi putea spune exact cat de lung si de lat va fi .

In linii mari, cam asa arata prima mea schema a acvariului cu suport (va rog sa nu radeti..calitatile de proiectant si desenator tehnic lasa de dorit):
image
Apoi, am intrat mai adanc in problema:
image

image

Si nu in ultimul rand, schema suportului facut din bare de aluminiu si racorduri din nylon cu inima din otel zincat:
image

In urma cu aproximativ o saptamana, actiunea s-a pus in miscare. Am facut comanda pe net pentru materialele de care aveam nevoie la construirea suportului. Am ales solutia aluminiului, chiar daca afecteaza destul de dureros buzunarele si asa suferinde (cred ca puteti observa preturile in imaginea de mai sus), din mai multe considerente de ordin practic, estetic.

image
image

Astazi 25.02.2012, am reusit sa finalizez suportul, si astfel, practic, s- a dat oficial startul in noua aventura acvaristica fiind, deopotriva, si motivul care a stat la baza inceperii acestui topic. Nu puteam sa vorbesc ""in vant" fara a avea nimic palpabil de aratat.

Cadrul inainte de asamblare:
image
Dupa vreo 2 ore, rezultatul:
image

Cadrul pe pozitia ""negociata" in acel colt de care pomeneam, pe latimea camerei :
image
Iar aici, cadrul pe pozitia care mi-ar surade mai mult, adica pe lungimea camerei:
image

Suportul va fi dotat cu usi glisante facute din policarbonat iar pentru izolare termica si fonica voi folosi polistirene. Va gazdui acel Sump de 300 L care este un mixaj in stil propriu intre un "sand filter" ,un "wet&dry" , un "moving bed filter". Sper sa reusesc sa-l fac asa cum mi l-am imaginat . De rezerva, am si canistra Eheim 2180.

Urmatorul pas va fi achizitionarea sticlei care va avea loc saptamana viitoare si -mi doresc ca tot atunci sa o si pun in opera. In prealabil, pe la inceputul lui februarie, am facut un studiu de piata, iar pretul sticlei extraclara de 15 mm pentru afacerea asta a fost surprinzator de convenabil - 450 euro- avand in vedere ca pentru acvariul de 700 L , sticla normala de 15 a costat cam 2000 ron. Uitasem de silicon. Dow- the Daddy , negru , ma va ajuta sa lipesc sticla. Am cumparat ca nesatulul 9 tuburi plus inca 3 transparent...o mica avere ...sa fie
image

In concluzie, coordonatele proiectului sunt:

- Acvariu Biotop Malawian(intermediar - nisipos/roci) 150 x 106 x 80cm - sticla 15mm "extrachiaro";
- Suport: aluminiu 150 x 106 x 75;
- Decor: 3D -provenienta : BTN sau un fratior de al lui ;
- Filtrare: sump DIY + pompa recirculare 3000L/h;
- Iluminare: plafoniera DYMAX 120cm 2x39W T5 sau echivalent;
- Lista specii: surpriza - voi cauta sa formez un grup mai special, poate si cu cateva "salbaticiuni de la mama lor"..

Ma opresc aici pentru ca am inceput sa scriu pe 25 si uite ca am ajuns sa termin pe 26 februarie aceste randuri E de bine ..Va voi tine la curent cu evolutia proiectului !

Toate cele bune! Aveti grija de pestanii vostri !

Cristi

This message was edited 2 times. Last update was at 31/12/2012 19:37:15


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Un singur lucru: ESTI NEBUN !

Bravo

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

volts wrote:Un singur lucru: ESTI NEBUN !



...eu as adauga si DE LEGAT, FARA SPERANTE!

multam!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo, frumos proiect

Pentru ca in momentul de fata startez un marin unde folosesc 3 tevi de in (sistemul bean animal) imi permit sa
iti dau cateva sfaturi:
- sa nu lipesti cu adeziv partea de teava "in" care este in acvariu, de la flansa in sus
- daca teava de in este in spatele backgroundului e ok, daca nu va trebui sa ii faci o cutie de overflow, asta daca nu
vrei sa se infunde
- sa ii pui robinet pe teava de in, daca aceasta teava lucreaza in mod full sifon asa cum ar trebui, debitul va fi foarte
mare, ca sa iti faci o idee, eu am robinetul reglat cam la jumatate la o teava de 32 mm si am un debit de 5000 litri pe ora
-teava de in trebuie sa stea in sump sub apa doar vreo 2-3 cm, altfel nu se amorseaza si nu va curge apa
- sa calculezi in asa fel incat daca se opreste curentul sa nu iti curga mai multa apa din display in sump decat poate duce
sumpul (vezi ca daca se opreste curentul si nu ai valva antiretur pusa pe retur si acesta va duce apa in sump la o pana
de curent)

In rest la africani nu ma pricep, imi place si ideea cu sumpul, dar ai grija cum il proiectezi, lucrurile nu sint asa simple
cum par la prima vedere.

Spor la proiect, o zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2012 09:35:03


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Da, esti nebun (scuza-mi familiaritatea, nu ne stim, n-am activat pe forum prin 2009) dar toate calculele si desenele facute cu PIXUL ?

Nu mai pot sa zic decat ca Google Sketchup salveaza saptamani de desenat ... si ai si perspectiva a masuratorilor corecte si unghiuri usor de masurat.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

suna interesant, sa vedem ce iese
[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

suportul ala de acvariu crezi ca e unu solid?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

viulian wrote:Da, esti nebun (scuza-mi familiaritatea, nu ne stim, n-am activat pe forum prin 2009) dar toate calculele si desenele facute cu PIXUL ?
Nu mai pot sa zic decat ca Google Sketchup salveaza saptamani de desenat ... si ai si perspectiva a masuratorilor corecte si unghiuri usor de masurat.


Da, toate desenele facute cu manuta ...satisfactia e mult mai mare decat atunci cand lasi computerul sa lucreze in locul tau Am fost prea bagat in problema ca sa mai ma gandesc si la acest detaliu - proiectarea "profi" a acvariului.
Lasand gluma la o parte, tu ai dreptate in privinta masuratorilor , a proportiilor etc. Perspectiva e cu totul alta, insa, odata ce tu, cu ""manuta ta" ai facut schemele respective, proiectia mentala a ceea ce vrei sa faci exista in acel moment iar masuratorile oricat de bine le ai face, alta e realitatea din teren si de aici apare necesitatea adaptarii din mers a lucrurilor.
Ca sa vezi la ce ma refer, iti dau un exemplu: in schema suportului se vede clar calculul dimensiunilor facute luand in considerare marimea acelor racorduri - acum cand il am asamblat dimensiunile reale sunt cu 0,5cm peste ce am preconizat si de aici trebuie sa umblu la dimensiunile acvariului. Ceea ce ma ingrijoreza un pic este marimea acelor gauri de IN si OUT din sticla pentru ca nu am avut niciodata de -a face cu asa ceva direct, dimensiunile respective fiind luate dupa mult search pe net'- in mod normal, ar fi trebuit sa am deja acele piese de PVC in momentul in care dadeam comanda de geamuri pentru a nu face greseli .
Ideal ar fi sa ai toate materialele deja achizitionate si abia apoi sa te apuci sa faci calcule si sa proiectezi.
Oricum ,multam pentru programior. L-am downloadat chiar acum si o sa incerc sa ma familiarizez cu el Daca o sa gasesc timp, poate voi reveni cu niste scheme facute "profi"..

@kirucd, multumesc mult pentru sfaturi! luasem in calcul acele robinete pe tur si pe retur. Fata de acea schema de ansamblu in care apar gaurile de IN si OUT facute pe fundul acvariul, a intervenit o modificare: le voi face pe o laterala mare asa cum apare in schema cu dimensiunile geamurilor. O cutie de Overflow o sa fac chiar si in aceasta situatie pentru a diminua riscul inundatiei in cazul unei pene de curent. In cazul in care teava de OUT se infunda, pentru a nu exista riscul ca toata apa din sump sa ajunga in acvariu, compartimentul unde va sta pompa de recirculare va fi foarte mic.
Calibrarea acestor sump- uri este o chestiune destul de sensibila dar pe langa riscurile adiacente utilizarii acestui mod de filtrare, riscuri care pot aparea si lao banala canistra externa, avantajele sunt de luat in considerare...

@petrutz2003, eram sigur ca aceasta problema imi va fi ridicata . Da, pare fragil dar este doar o iluzie. Am ales aceasta solutie dupa ce m-am documentat temeinic cu privire la problema utilizarii aluminiului pentru suport. Aluminiul si aceste racorduri special proiectate sunt folosite in acvaristica (a se vedea acvariile profi gen Akvastabil , OceanLife, Xaqua) de foarte mult timp insa se pare ca pe la noi (adica pe la voi ) aceasta solutie nu este asa raspandita. Ca si avantaje, aluminiul este rezistent, usor, estetic, nu rugineste, se poate demonta oricand.

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Bine ai revenit malawi_crys
Ma gindeam cind vei deschide un topic malawi ,,a la Italy,, , uitindu-ma in scurta ta prezentare (care a durat citeva tigari ) cu cit profesionalism ai lucrat la proiect si deja ai pus in aplicare .

Felicitari

fostul user ozy
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai hotarat sa dai gaurile pe geamul din spate pentru in si out atunci da gaurile una intr-o parte, pentru in,
si cealalta in partea opusa, pentru out. Daca nu sti ce dimensiune trebuie sa aiba gaurile putem sa te ajutam.
Spre exemplu eu folosesc teava de 32 mm cu flansele respective, iar gaura pentru flansa trebuie sa fie de 43 mm.

O zi buna,
Dragos

LE Acum am vazut schita, gaurile sint ok unde le dai dar cea de 63 mi se pare mult prea mare. O teava de 32 in full
sifon cu o cadere a apei de la 1,5 metri iti da un debit imens, peste 15.000 litri pe ora. Deci nu ai nevoie sa folosesti
teava atat de groasa. Cred ca teava de 32 ar fi suficienta.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2012 15:07:56


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare domnule Crys! De cand te asteptam cu proiectul asta!
Iti urez succes si sa-ti mearga planurile struna, exact cum iti doresti. Am citit de cateva ori cele scrise de tine si deja am devenit nerabdator

La sump-uri nu ma bag in ceea ce priveste constructia, dar cred ca e solutia cea mai desteapta pentru un astfel de monstru!

Desi am discutat, si poate ca e o iluzie optica, sa stii ca am inima cat un purice, cand vad golurile alea mari (aprox 52cm x 75cm) in planul de sus al standului, pe care va sta placa de pal si ulterior acvariul, sigur ai vazut acvarii atat de mari si grele care stau doar pe 6 picioare si la care mijlocul standului este gol-golut? Stii cum e, mai bine te gandesti de 10 ori inainte sa trantesti 1.5 tone deasupra.

In rest, sa ne zici cand e gata, sa rezervam biletele de avion!

PS Sa ne luam si echipamentul de scuba?!

This message was edited 3 times. Last update was at 26/02/2012 14:54:09


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

felicitari pt proiect!!
dar o intrebare am si eu. cum o sa ai acces in tot acvariul fiind inalt de 80 si lat de 1m? cel putin in partea cu coltul camerei?

Dennerle addiction..
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

vereb wrote:Bine ai revenit malawi_crys
Ma gindeam cind vei deschide un topic malawi ,,a la Italy,, , uitindu-ma in scurta ta prezentare (care a durat citeva tigari ) cu cit profesionalism ai lucrat la proiect si deja ai pus in aplicare . Felicitari


@vereb, Bine v-am regasit!
Nu stiu daca se poate vorbi de profesionalism in cazul asta, insa de muuulta pasiune si daruire , da..As fi vrut sa-l pun in aplicare daca se putea la 1 luna dupa ce am aterizat aici insa constrangerile financiare m-au fortat sa indur in tacere aceasta perioada fara pesti. Dupa mine , as fi in stare ca in maxim 2 saptamani sa am si pesti si apa in el, insa iar ne lovim de banuti care incetinesc considerabil procesul. Sper ca pana la sfarsitul lui aprilie sa-l termin.


Spre exemplu eu folosesc teava de 32 mm cu flansele respective, iar gaura pentru flansa trebuie sa fie de 43 mm.

LE Acum am vazut schita, gaurile sint ok unde le dai dar cea de 63 mi se pare mult prea mare. O teava de 32 in full
sifon cu o cadere a apei de la 1,5 metri iti da un debit imens, peste 15.000 litri pe ora. Deci nu ai nevoie sa folosesti
teava atat de groasa. Cred ca teava de 32 ar fi suficienta.


@Kirucd, pe forumurile de aici (si daca ai un pic timp liber, arunca un ochi aici: http://www.acquariofilia.biz/showthread.php?t=322225&page=5 ) se vorbeste despre un debit de maxim 2500 L/h la la o teava de OUT de 50. Nu prea ma pricep la matematica insa acei 15000 L/h mi se par un pic nerealisti. Ar fi fost super sa ajungem la asemenea valori cu niste gaurele de 3,2cm in diametru. Cum ai ajuns la aceste valori? Te intreb pentru a rezolva cumva dilema asta. Ori astia de aici sunt in eroare ori noi.

La sump-uri nu ma bag in ceea ce priveste constructia, dar cred ca e solutia cea mai desteapta pentru un astfel de monstru!

Desi am discutat, si poate ca e o iluzie optica, sa stii ca am inima cat un purice, cand vad golurile alea mari (aprox 52cm x 75cm) in planul de sus al standului, pe care va sta placa de pal si ulterior acvariul, sigur ai vazut acvarii atat de mari si grele care stau doar pe 6 picioare si la care mijlocul standului este gol-golut? Stii cum e, mai bine te gandesti de 10 ori inainte sa trantesti 1.5 tone deasupra.
In rest, sa ne zici cand e gata, sa rezervam biletele de avion!
PS Sa ne luam si echipamentul de scuba?!


@bob, biletele de avion se iau in functie de ofertele agentiilor de turism, la pretul cel mai avantajos ..deci, oricand, odata cu soarele , cel mai indicat dar echipamentul de scuba e musai sa nu l uitati pentru ca nu se stie ce o sa gasiti aici poate ca va trebui sa luam masa sub apa in living ..n avem de unde sti, cu asa "goluri mari in planul de sus al standului cu sase piciere"
lasand gluma la o parte , eu si pitica de Maria suntem cat se poate de linistiti in privinta acestui stand iar de asteptat, oricand sunteti bineveniti (cu costumul de scuba) !
eu nu mai pot vorbi de nerabdarea de a-l vedea terminat..m-am obisnuit sa fiu cuminte si sa astept..piano-piano , lucrurile se aseaza

dar o intrebare am si eu. cum o sa ai acces in tot acvariul fiind inalt de 80 si lat de 1m? cel putin in partea cu coltul camerei?

@merlin21, raspunsul este: destul de anevoios ..probabil ca voi ajunge numai in situatii care impun drastic acest lucru , si numai ajutat de o scara si niste prelungiri ale bratelor care din pacate nu sunt atat de lungi pe cat mi-ar trebui. Nici la cei 60 cm inaltime si latime ai acvariului din trecut , pot spune ca nu reuseam sa ajung in spate..asa ca, Doamne ajuta!

Multumesc mult tuturor pentru primire, incurajari si sfaturi!
Sper ca la sfarsitul saptamanii viitoare sa am sticla ceea ce inseamna, facand o comparatie cu modul in care au decurs ostilitatile la proiectul de 700, ca lucrurile se misca mai repede si mai bine, deci evoluam

Toate cele bune!
Cristian



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ha, te-a luat febra! Nu pot decat sa ma bucur ca nu o sa asteptam ca la proiectul anterior Zici ca la sfarsitul lui Aprilie sa fie gata, pai baga mare cu sticla, ca oricat te-ar lua febra sticla aia trebuie sa stea la uscare minim o luna, nu? SI apoi decorul ala 3D, care trebe lipit din prima. Desi, cu 2 autocolante negre pe cele 2 laturi din spate, vei iesi atat de lejer, incat sa nu te doara capul.

Ma bucur ca ai gandit treaba cu standul, si-mi dau seama cat de groase sunt tevile, eu doar m-am panicat un pic si m-am gandit sa-ti trag un ultim semnal de alarma, chiar daca fals

Bafta multa si tine-ne in priza! Ne place

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Chiar! Vei pune fundal 3d sau doar colant?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

de curiozitate....poti sa dai si niste preturi pt materialele folosite
daca sunt mai ieftine decat la noi ... ma mut in Italia

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

@bob, autocolantele negre le voi pune oricum pe laturile de pe colt pentru a acoperi golurile lasate de module. Background ul va fi facut din module..na, ca m-ati fortat sa mai dau din casa
Dupa lipirea sticlei , urmatorul (mare/ ca si cheltuiala)pas va fi achiztionarea pieselor de decor..intre timp, ma voi juca un pic "de a sump-ul" , asta bineinteles daca voi mai avea ceva gologani de omorat....Deci, "pazienza" si tutun..dar, sper sa nu ma intind asa de mult cum am mai facut-o si chiar daca termenul preconizat nu va fi respectat, intarzierea sa nu fie demna de luat in seama

@pomi, ti-am raspuns si tie



@petrutz2003, daca te uiti cu atentie la schema suportului vei vedea preturile barelor de aluminiu si a racordurilor respective, si suma totala ..in jur de 250 euro ..In linii mari. preturile sunt peste cele din RO . M a costat 8,50 euro un tub de silicon DowCorning 881, cu taxele de curierat am ajuns la 90 euro pentru 9 tuburi..destul de usturator.
Insa, asa cum spuneam mai sus, am fost placut surprins atunci cand nenea de la geamuri mi a spus ca ma costa 450 euro sticla extraclara pe cand in tara am dat 2000 ron pt acvariul de 700. Daca stau sa ma gandesc bine, toata afacerea nu va fi la final cu mult mai scumpa decat in tara , atentie,pentru un acvariu aproape la jumatate ca volum!
Da, din cate am observat, astia de pe aici sunt cam nesimtiti in ceea ce priveste preturile dar raportat la salariile lor - salariul minim fiind de 700/800 euro, un ajutor de somaj in jur de 600 euro- pot spune ca sunt acceptabile..

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2012 00:42:42


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

malawi_crys wrote:
@Kirucd, pe forumurile de aici (si daca ai un pic timp liber, arunca un ochi aici: http://www.acquariofilia.biz/showthread.php?t=322225&page=5 ) se vorbeste despre un debit de maxim 2500 L/h la la o teava de OUT de 50. Nu prea ma pricep la matematica insa acei 15000 L/h mi se par un pic nerealisti. Ar fi fost super sa ajungem la asemenea valori cu niste gaurele de 3,2cm in diametru. Cum ai ajuns la aceste valori? Te intreb pentru a rezolva cumva dilema asta. Ori astia de aici sunt in eroare ori noi.


Eu as zice ca ei sint in eroare Nu am avut timp sa citesc topicul, iar italiana mea scartaie un pic, dar pot sa iti spun
cu siguranta ca se pot obtine asemenea debite. Pare incredibil dar nu trebuie decat sa faci niste calcule. Si, nu stiu daca ai
fost atent, aceste debite se obtin numai in FULL SIFON, adica prin teava trebuie sa treaca numai apa.

In momentul de fata ma pregatesc de startarea unui reef unde am o pompa de recirculatie de 8000 litri pe ora, la inaltimea la
care trebuie sa ridice apa acum (in jur de 1,5 metri) merge la aproximativ 5500 litri pe ora. Mai multe detalii gasesti in topicul
meu:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page

Mai multe detalii despre sistemul de overflow pe care il folosesc gasesti aici:

http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx

Iar calculele sint relativ usor de facut:
1. Debitul prin teava: D = A x v (A - aria sectiunii tevii, v - viteza apei prin teava)
2. Viteza apei prin teava: v = radical din 2 x g x h ( apa va cadea ca orice alt obiect datorita gravitatiei, g - constanta
acceleratie gravitationala, h - diferenta in metri intre luciul de apa din display si luciul de apa din sump)

Si calculele le gasesti aici:

http://www.beananimal.com/articles/hydraulics-for-the-aquarist.aspx


Fa un calcul si ai sa vezi ca la o teava de 32 ai peste 15.000 litri pe ora. Dar inca odata revin, calculele sint valabile
pentru o teava care lucreaza in mod full sifon.

O zi buna,
Dragos


This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2012 05:13:01


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mult noroc cu acvariu' .......
Vad ca ti-ai luat silicon sa-ti ramina si pentru "ala mare" din garaj .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prealuminate Faraon, numai tu stii sa folosesti siliconul atat de optim (ca sa nu zic la chitroshala, in sensul bun, evident). Am ramas mut, cand i-ai lipit acvariul lui Toni din bucuresti, vazand in poze cat de OPTIM ai folosit siliconul, pe cuvant! Ai o mana, ddddda Faraon, ce mai! Majoritatea pun din abundenta, sa aiba ce munci la lama, doar ca sa fie siguri!
Oricum, ar trebui sa-i ramana si de sump, zic io

This message was edited 3 times. Last update was at 27/02/2012 12:24:57


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com