[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern home made DUBLU !  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Am facut si eu un filtru extern home made, deocamdata astept sa se usuce siliconul de la imbinari si nu l-am bagat la testat
Poze:
image

Uploaded with ImageShack.us

Am folosit o pompa Resun sp-2500 1400l/h la gura pompei.
Am uinit cartusele in regiunea inferioara cu ajutorul a 2 nipluri si un furtun taiat.

Am o intrebare, are cineva idee ce debit va scoate pe furtunul de retur dupa ce voi umple cartusele cu medii filtrante?
Pentru detalii/cei interesati, vorbim aici pe forum.



Sper sa faca fata unui viviarium cu aprox 50-80 L de apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2012 22:28:22


Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
valislorita
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/07/2011 00:40:11
Messages: 88
Location: Campulung Moldovenesc
IP:
Offline

Debitul de apa va scade la 900-1000 l/ora pentru o singura canistra (pentru 2 s-ar putea sa mai scada)
Pentru 50-80 l de apa e cam mare filtrul dar mai bine mai mare decat mai mic...oricum filtrarea biologica pentru acest volum de apa va fi extrem de buna
Eu pompa resun sp 2500 am lasat-o in acvariu si am plecat cu furtun de la ea inspre filtru -sunt curios... cum ai prins pompa de teava de pvc?
Furtunul pentru oxigenare de la pompa puteai sa-l scoti cu totul ca nu-ti mai foloseste la numic...-oxigenarea n-o mai poti face cu pompa
Poti atasa o fotografie cu pompa cum e fixata in interiorul tevii?

Degeaba te grabesti... Tu tre' sa pleci la timp !
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Fratilor am probleme cu acest filtru.
L-am pus in functiune astazi ca sa-l testez si scoate un zgomot ciudat
A doua mea problema e ca la gura de iesire debitul e prea mic cred ca aproximativ 200l/ora dupa cum vedeti in video-ul ce urmeaza.
Mentionez ca nu am incarcat cartusele peste masura si nici nu am indesat vata perlon.
Un mic ajutor, o idee, orice...


Va multumesc.

http://youtu.be/_H_p9G8pmOg

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2012 04:09:35


Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline



image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2012 04:19:30


Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

volts wrote:
valislorita wrote:Debitul de apa va scade la 900-1000 l/ora pentru o singura canistra (pentru 2 s-ar putea sa mai scada)
Pentru 50-80 l de apa e cam mare filtrul dar mai bine mai mare decat mai mic...oricum filtrarea biologica pentru acest volum de apa va fi extrem de buna
Eu pompa resun sp 2500 am lasat-o in acvariu si am plecat cu furtun de la ea inspre filtru -sunt curios... cum ai prins pompa de teava de pvc?
Furtunul pentru oxigenare de la pompa puteai sa-l scoti cu totul ca nu-ti mai foloseste la numic...-oxigenarea n-o mai poti face cu pompa
Poti atasa o fotografie cu pompa cum e fixata in interiorul tevii?


Furtunasele alea verzi sunt pentru amorsarea filtrului, si sper uimirea mea amorsarea se face mai usor cand ai 2 canistre (ciudat).
Daca las pompa in interiorul acvariului, are acelasi efect ca si atunci cand e pusa pe furtunul de retur ? Adica are puterea sa impinga coloana de apa prin filtre si apoi s-o aduca inapoi in bazin ?
Uite si o poza despre cum am pus pompa in interiorul capacului: (am bagat pur si simplu teava de iesire a pompei in gaura reductorului pana am dat de niplu (s-a fixat PERFECT)

image

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
valislorita
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/07/2011 00:40:11
Messages: 88
Location: Campulung Moldovenesc
IP:
Offline

Ca raspuns intrebarilor tale:
-da, pompa are puterea sa impinga coloana de apa prin filtre si apoi s-o aduca inapoi in bazin atunci cand e pusa pe furtunul de retur
-pompa filtrului resun sp 2500 este din fabricatie zgomotoasa, dar zgomotul se amplifica atunci cand pompa este fortata (ceea ce se si intampla)
- ca rezolvare partiala (reducere) a zgomotului produs : scoate pompa din priza si bag-o imediat inapoi (posibil de cateva ori succesive si rapide) pana observi reducerea semnificativa a zgomotului - aceeasi problema am itampinat-o si eu ... credeam ca doar pompa mea are acest "defect" dar se observa ca e un lucru generalizat din fabricatie
-debitul de apa care-l scoate pompa in filmuletul postat de tine pare a fi de 700-900 l/min ceea ce e destul de bine chiar pentru un acvariu si mai mare decat cel pentru care ai fabricat filtrul ( am folosit filtrul cu succes la un bazin de 300 l cu oscari )
- concluzia este ca daca nu iti curge ai un filtru reusit

Degeaba te grabesti... Tu tre' sa pleci la timp !
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc mult, dar am ajuns la concluzia ca o sa pun pompa pe furtunul de tur si o sa o tin in acvariu
O sa-i atasez si un cartus (cel al pompei din fabrica) pentru o prefiltrare
Filtrul nu curge deloc, am folosit banda din teflon in exces.
Inca nu am gasit o modalitate de a scoate capacele filtrului mai usor. Poate imi impartasesti )


Iti multumesc inca odata

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
valislorita
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/07/2011 00:40:11
Messages: 88
Location: Campulung Moldovenesc
IP:
Offline

Capacele filtrului le scot la fel de greu ca si tine, iar ideea de a folosi pompa cu filtrul din fabrica pentru prefiltrare in interiorul acvariului mi s-a parut cea mai buna solutie si mie, in acest fel curatarea filtrului home made facandu-se doar de 2 ori pe an, rolul acestuia fiind de filtrare biologica in special

Degeaba te grabesti... Tu tre' sa pleci la timp !
[Email] [Yahoo!]
stelykutza
Junior member

Joined: 23/11/2011 20:39:22
Messages: 11
Location: cremona-italia/bacau
IP:
Offline

deci daca las pompa in acvariu colegata la tur reuseste sa faca tot circuitul pana la reintoarcere in acvariu fara sa mai fie asa de zgomotoasa?
[Yahoo!]
valislorita
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/07/2011 00:40:11
Messages: 88
Location: Campulung Moldovenesc
IP:
Offline

Partea cu zgomotul o rezolvi cum am spus putin mai sus - nu poti remedia altfel problema - ori pui fitrul in acvariu ori lasi pompa in teava de pvc zgomotul va fi la fel. Fa cum am mentionat- scoate si reintrodu cablul pompei in priza pana zgomotul se diminueaza. Vei observa o diminuare semnificativa a acestuia

Degeaba te grabesti... Tu tre' sa pleci la timp !
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Degeaba, filtrul tot face zgomot
Cand functioneaza singur, nu face nici un fel de zgomot.
Cand il pun in acvariu si il conectez la cartus, face zgomot.
Am golit si cartusul (ca sa il las fara material filtrant) si tot face zgomot.
Am incercat si faza cu priza (il scot si iarasi il bag) dar nu merge deloc; cred ca l-am conectat/deconectat de pana la 5-6 minute.
Asta e, nu imi merge, alta solutie nu stiu :-??

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
cocolino
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2011 00:57:49
Messages: 120
Location: Bucuresti, Romania
IP:
Offline

Schimba pompa, pastreaza un singur cilindru de PVC, la 160mm diametru si o inaltime de 500mm o sa ai un volum de 10l pt. materialele de filtrare, la 125mm diametrul si 600mm inaltime o sa ai un volum de 6,7l pt material filtrant.
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

sunt curios cat o sa tina racorzii aia de furtun de gradina pana sa ai scurgeri (sper sa nu fie cazul)
[Email]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

CLAR e fortata, de asta face zgomot, e normal, deci NU ar trebui pusa in acvariu. Sunt oricum prea multe materiale filtrante pentru necesarul acvariului, poti renunta cred la "jumatate" - unul din tuburi, va fi mai putin zgomot si poti indesa mai bine in tubul ramas materiale filtrante. Debitul este ok - cel din film, deci daca scoti un tub o sa "zboare" pestii. Pe in-ul oricarui filtru extern eu as pune un prefiltru (un buretel subtirel, un ciorap de dama ... glumeam) astfel incat sa nu intre mizerie grosiera in filtru, prefiltrul se poate curata usor si des, in filtru se ocupa altcineva de mizeriile mici ... se descompun si se folosesc de papa.
Ai grija la furtune ... pune coliere unde e nevoie; ai grija si la furtunele de aer, e posibil sa te "ajute" la diminuarea suctiunii apei, sa le tii inchise si daca e debitul prea mare le mai deschizi nitel, ajuta si la aportul de aer pentru bacterii (anaerobe cica).
Felicitari pentru realizare, acum sa ne spui cu cat vinzi tubul "spare".
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com