[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hans  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am refacut setupul acvariului meu acum 2 saptamani. Am reusit sa adaug ceva poze .

Reamintesc detaliile:
Aprox 400 l net, dimensiuni: 1500x600x600, lumina 388 w ( 4 tld 830 + 4 osram fluora ) 4 neoane 10 ore pe zi, 4 cam 7 ore pe zi, filtrare cu un fluval 404, schimb de apa la picatura ( aprox 100 l / 24 ore ), CO2 aprox 3 bule/sec non stop, fertilizant flornetteA: 20 pastile/sapt + macronutrienti de la sera: 10 pastile/sapt non stop.

Fauna: 1 labeo bicolor, 1 femela leeri ( de care sper sa scap cat mai repede ), 3 xifo, 5 scalarei clasici, 4 neoni rosii.

Din pacate in urma setupului, acvariu s-a deciclat si am pierdut cam 10 neoni rosii asa ca o sa mai aduc cam 30 de neoni ( clasici daca nu gasesc rosii si se pare ca nu o sa gasesc )

Fauna: ce se vede ( sigur uit ceva daca le scriu asa ca mai bine nu ma fac de rusine..)
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Foarte frumos, as vrea sa arate si al meu asa...
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai sticat frumusete de acvariu.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

da, chiar ca l/ai stricat!
incearca sa il refaci daca se mai poate

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Ce substrat ai?

mobile in mobile
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

mausmann wrote:Ce substrat ai?

Am 6-7 cm de pietris cu boaba de 3-5 mm diametru.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Hans, mi se pare ca mai zaresc in acvariul tau cateva fire de Ludwigia glandulosa. E singura planta din ce am (din care am doar un fir) care nu imi merge . Pierde frunzele de la baza iar tija ramane gracila, fara radacini adventive din ea, creste greu (oricum glandulosa creste greu fata de alte ludwigii) desi are substrat acceptabil cu adaus de Florenette A, de conuri si 1w/litru lumina, neumbrita de altceva. Ai vreun sfat ce sa-i mai fac?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

INTROS wrote:Hans, mi se pare ca mai zaresc in acvariul tau cateva fire de Ludwigia glandulosa. E singura planta din ce am (din care am doar un fir) care nu imi merge . Pierde frunzele de la baza iar tija ramane gracila, fara radacini adventive din ea, creste greu (oricum glandulosa creste greu fata de alte ludwigii) desi are substrat acceptabil cu adaus de Florenette A, de conuri si 1w/litru lumina, neumbrita de altceva. Ai vreun sfat ce sa-i mai fac?


Da, ai dreptate. SUnt cateva fire de ludwigia glandulosa.

Cat de mare este planta ta ? Este ciudat. Nu este o planta foarte grea. DIn ceea ce spui tu, ii cam oferi conditii ( mai putin CO2, dar, mie mi-a mers foarte bine si fara CO2 ).
Ce alte plante mai "grele" mai ai ?

Hai pana la mine sa-ti dau un fir mare, sanatos. Bunica mea, care este de la tara, spunea ca daca ai luat o planta de la un om care nu ti-a dat-o din tot sufletul ( se referea la plantele de ghiveci ) nu o sa-i mearga bine.

Poate avea dreptate. Hai sa-ti dau un fir de la mine.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Mai circula o superstititie despre plantele de gradina sau ghiveci. Cica se prind mai bine daca sunt furate. In cazul acvariilor e mai greu de furat
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Are chiar si CO2, desi nu am mentionat mai sus. Mutumesc mult, mai vorbim la fata locului.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Eu am avut o experienta neplacuta cu planta asta. La fel, desi avea lumina, CO2, substrat cu turba....fertilizant..nu a vrut si pace buna. Ca si la tine, INTROS, ii cadeau frunzele de la baza, plus ca cele noi ce cresteau erau mult prea firave.
Asa ca...pana la urma am cedat, in lupta dreapta, si am renuntat sa o mai "chinui".
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Mai citisem (la Dennerle parca) ca daca nu vrea cu nici un chip sa creasca in acvariu sa fie plantata emers o perioada. Cred ca e ultima solutie de incercat, ca si asa e firava.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

@ Hans - Plante mai dificile (dupa Tropica) care imi merg, sunt Rotala walichii, Rotala macrandra.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

INTROS wrote:Mai citisem (la Dennerle parca) ca daca nu vrea cu nici un chip sa creasca in acvariu sa fie plantata emers o perioada. Cred ca e ultima solutie de incercat, ca si asa e firava.


Cred ca e putin mai dificil sa o tii emers...dar poti sa incerci.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

hans tu ai stat si ai cernut nisip de constructii sau ai gasit gata sortat pietris 3-5 mm?

mobile in mobile
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

mausmann wrote:hans tu ai stat si ai cernut nisip de constructii sau ai gasit gata sortat pietris 3-5 mm?


Am cernut. De fapt am un prieten care a facut aceasta munca pentru mine.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Vreau si eu sa schimb substratul si trebuie sa-mi fac curaj sa incep aceasta operatiune.

mobile in mobile
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

mausmann wrote:Vreau si eu sa schimb substratul si trebuie sa-mi fac curaj sa incep aceasta operatiune.


Pe vremea asta....e can nasol da poate te ajuta mosul cu o vodka....mult spor.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Eu am cernut doi saci de nisip ca sa obtin cantitatea de care aveam nevoie. Am folosit doua site. Una cu ochiuri de vreo 4 mm si un ciur de malai. Sita cu ochiuri de 4 mm am gasit la Obor, la magazinul cu tot felul de scule. Se vinde la metru. Am taiat o bucata, i-am indoit marginile in sus si gata sita. In felul asta am scapat si de pietricelele prea mari si de nisipul fin. A ramas doar cel de 2-3 milimetri. Migaloasa operatie, sau mai degraba plictisitoare. Spor la treaba!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com