[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astept critici :)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Dupa 3 luni de la amenajare consider ca "monstrul" a ajuns intr-o stare prezentabila. Astept pareri, critici si poate si altele .

Va multumesc.

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=260
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

este un banal acvariu normal ....
nu are carasi, nu are turnulete, nu are forma exotica, ce critici vrei sa auzi ???
ce pot sa-ti urez, este doar ..
SA-TI PROLIFEREZE SCALARII

serios acum ..
avind in vedere scalarii, este destul de golas dupa gustul meu, dar destul de "plin" dupa gustul scalarilor. arata bine man, stai linistit si nu-ti mai face complexe ;) )
apa limpede, plante sanatoase.. ce vrei mai mult??
ma bucura faptul ca lumea mai baga si "alte specii" prin acvariu, neoni negri ;) pe linga cei normali.. poate viviparii nu prea isi au rostul si locul pe acolo... dar sunt buni ca "supliment proteic" la hrana scalarilor... ;)
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Imi place. Pare echilibrat asa cum e fotografiat, numai pe diagonala.
Sa incerci sa pui si o poza perpendiculara. Asteapta sa se faca noapte, aprinde toate luminile in acvariu, stinge toate luminile in camera, dezactiveaza blitzul si aseaza aparatul foto pe un trepied sau pe un suport ridicat, astfel incat obiectivul sa fie orientat catre mijlocul geamului frontal. Declansarea pune-o pe temporizator, ca sa nu misti aparatul cu mana.
Nu imi place prezenta pe geamul din fata a termometrului cu alcool si a celui electronic, precum si a curatatorului. Daca vrei sa admiri nestingherit acvariul (si cu atat mai mult cand faci poze), e bine sa scoti asa ceva din cadru. Termometrele aseaza-le pe geamurile laterale, iar curatatorul scoate-l complet, ca doar nu l-ai lasat la ciclat. :p

O observatie personala: lemnul e frumos, dar mi se pare cam mic. Nu zic ca e nepotrivit, dar eu... as fi indraznit sa bag unul de 2-3 ori mai mare. Si garnisit cu Java Moss si cu cuiburi de Anubias, ca vad ca tu le-ai plantat in nisip.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Va multumesc pentru aprecieri.

poate viviparii nu prea isi au rostul si locul pe acolo


Asa este, cei 3 vivipari nu au fost in planul initial, i-am luat din mila de la un coleg care nu mai avea loc de ei.

as fi indraznit sa bag unul de 2-3 ori mai mare


Hehe, pai cine nu vrea un lemn mai mare? A fost cel mai mare care l-am putut gasi in singura zi cind am coborit la lacul Sf. Ana.
In legatura cu pozele, aseara a fost prima incercare. Recunosc ca nu ma prea pricep, am imprumutat un aparat de la un coleg. Eu eram obisnuit cu cele clasice Zenit. Ba chiar ma asteptam ca in "era digitala" totul sa fie mult mai simplu si mai de calitate. Se pare ca m-am inselat amarnic. Daca faceam poze din fata acvariului fara blitz ieseau "tremurate" desi am dat timpul de expunere la minim. In rest mi-a displacut total infernul de a seta aparatul ca sa fac niste poze amarite. Stiu ca fotografia este o arta, eu nu am avut intentia sa fac poze de arta, dar se pare ca cu aparatele astea digitale se complica mult (si inutil, parerea mea) operatiunea de "facere" a unei poze. smilie
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mikehorizon wrote:
Hehe, pai cine nu vrea un lemn mai mare?


Ca te stiu baiat bun, iti dau eu o buturuga cat vrei tu de mare. La lovele ne intelegem noi.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

mikehorizon wrote:Hehe, pai cine nu vrea un lemn mai mare? A fost cel mai mare care l-am putut gasi in singura zi cind am coborit la lacul Sf. Ana.

Nu trebuie neaparat ca buturuga sa fie dintr-o bucata. Poti pune 3-4 lemne, pe care sa le sprijini unul de altul sau sa le prinzi cu dopuri de lemn.

mikehorizon wrote:...ma asteptam ca in "era digitala" totul sa fie mult mai simplu si mai de calitate. Se pare ca m-am inselat amarnic...

Esti prea aspru cu tine.
Fotografiatul e la fel de artistic ca automobilismul. Daca esti pilot de F1 sau de Rally atunci da, ti se cere maiestrie, finete si inventivitate. Daca trebuie doar sa scoti masina din garaj si sa sofezi pana la serviciu, atunci nu-ti trebuie sa stii decat comenzile de baza.
Si eu am fost fan Zenit. Din 9 aparate foto cate am avut pana in prezent (am si eu o marota) 3 au fost Zenit si mi-au placut. Insa trecerea la digitale mi s-a parut un mare pas inainte. E ca si cum ai trece de la Dacia 1100 (o buna masina clasica) la Renault Megane II, o masina moderna si plina de reglaje electronice. Nu poti sa spui ca iti complica sofatul aprinderea electronica, deschiderea telecomandata, ABS-ul, servodirectia, computerul de bord sau airbagurile. Daca stii la ce folosesc iti ofera un control mai mare asupra masinii.
Analog, aparatele digitale iti permit un control mult mai amplu asupra fotografiei si - cel mai important - prin faptul ca iti poti vedea imediat "opera", iti da ocazia sa experimentezi fara sa consumi produse fotografice.

Am vazut ca ai Sony P41. Pentru fotografierea acvariului iti recomand asa:
- regleaza ISO la 400;
- pune aparatul cat mai departe de acvariu si regleaza-i zoom-ul la maxim, astfel incat numai bazinul sa intre in cadru, dintr-o margine in alta;
- trece focus-ul pe "Spot AF";
- dezactiveaza blitzul;
- pune aparatul pe trepied, la jumatatea geamului acvariului;
- activeaza functia de declansare intarziata (Self timer) ca sa nu misti aparatul cu mana cand apesi declansatorul.

Daca poza iese cam intunecata, regleaza si Exposure (EV) pas cu pas, pana la +2.
Daca poza iese cu aberatii de culoare, regleaza balansul de alb (WB) pe Fluorescent sau Tungsten.

Incearca si mai vorbim.

A, era sa uit: reglajele finale, cu care obtii pozele cele mai bune, noteaza-le undeva. Un fisier .txt pe PC e suficient, totul e sa stii unde le-ai pus data viitoare cand mai vrei sa faci poze.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Ca te stiu baiat bun, iti dau eu o buturuga cat vrei tu de mare. La lovele ne intelegem noi.

Hehe, mai greu cu lovelele in perioada asta. Dar cind s-o putea te contactez eu.

In legatura cu fotografiatul: recunosc ca am reactionat ceva mai violent. Probabil ca daca stau sa-mi bat nitel capu' ii dau de capat (ca asa am facut si cind am vazut linux-ul pt. prima data ).

Azi o sa-mi aduca cineva un aparat ceva mai performant (cu zoom optic ) si o sa incep sa ma joc mai cu rabdare cu el.

Oricum apreciez si am bagat la cap sfaturile tale Dalles.

Revenind in domeniul acvaristicii, ma plingeam mai demult ca Fluval-ul 204 nu face fata la noul acvariu. Din lipsa de lovele de mai sus nu reusesc inca sa-mi cumpar un EX 1200.

Se pare ca frustrarea a dat roade. Am pus in Fluva-ul 204 niste amonia remover si turba (amindoua de la Hagen). Rezultat uimitor dupa numai o zi: apa "cristal clear" cum eram eu obisnuit pe vremea acvariului mic. Acuma nu stiu care din cele 2 este responsabil, eu tind sa inclin "vina" spre turba. deci se pare ca se poate si cu filtru "subdimensionat".
Bineinteles schimburile partiale la 1 saptamina (1/3) insotite de aspirarea temeinica a substratului sint sfinte.
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

razvan wrote:
nu are carasi, nu are turnulete, nu are forma exotica, ce critici vrei sa auzi ???

?!?!?!??!!??!?!
adica, daca turnulete = chicios, si daca carasi = turnulete, rezulta carasi = chiciosi, nu?

RUSINICA domnilor, mai ales din partea unora care urla sus si tare ca pe acest site nu sunt admise rasismele.....

RUSINICA, RUSINICAAAA!!!

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ george - man , daca ai observat , omu' are in acvariu scalari, si este arhicunoscuta "inteligenta" asociere scalari - carasi, deci am vrut sa scot in evidenta faptul ca "e pe linia buna" din punct de vedere al popularii cu pesti a respectivului bazin, la treaba cu turnuletele ... poate ai dreptate sa te superi, gusturile nu se discuta, dar pe acest forum s-a impamantenit ideea ca ce nu-i natural nu da bine in acvariu, poate gresim .. poate gresesc...
scuze, daca-si au rostul si sunt primite...
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Iata si ceva poze cu Cannon A85.

Dalles inca o data merci de sfaturi.

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=450
[Email] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

GeorgeT wrote:
razvan wrote:
nu are carasi, nu are turnulete, nu are forma exotica, ce critici vrei sa auzi ???

?!?!?!??!!??!?!
adica, daca turnulete = chicios, si daca carasi = turnulete, rezulta carasi = chiciosi, nu?

RUSINICA domnilor, mai ales din partea unora care urla sus si tare ca pe acest site nu sunt admise rasismele.....

RUSINICA, RUSINICAAAA!!!

Ce "rau" imi pare ca Miruna a fost "expulzata"... Parca, parca m-a starnit sa-mi iau si eu un "castelash"...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com