[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
puncte albe pe banhii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
kirra28
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2011 17:58:52
Messages: 151
Location: Constanta
IP:
Offline

Va salut,am o problema cu caraseii mei...de cateva zile le-au aparut cateva puncte albe pe branhii si nu stiu sigur daca e gris...ma poate ajuta cineva cu un sfat ceva ?

why drink and drive when you can smoke and fly?
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

http://www.jbl.de/de/online-hospital

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirra28
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2011 17:58:52
Messages: 151
Location: Constanta
IP:
Offline

am intrat pe site dar nu pricep nimic)

why drink and drive when you can smoke and fly?
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In dreapta sus, poti selecta limba. Selecteaza engleza.
Si pe urma da click pe "Diagnose, based on pictures" si vei avea poze cu diferite boli. Compara cu ce au caraseii tai.

Si cred ca ar fi bine sa deschizi un topic la sectiunea "Boli/Tratamente", impreuna cu detalii despre bazinul tau (tehnice, chimice, fauna etc.).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirra28
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2011 17:58:52
Messages: 151
Location: Constanta
IP:
Offline

ms mult ,reusisem deja sa setez engleza si e clar ca e gris.o sa merg la un pet shop sa vad ce tratament au...eu am deja ceva de la tetra:ContraSpot si baktopur dar nu stiu daca sunt chiar bune pt asta...

why drink and drive when you can smoke and fly?
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mai bine intrebi aici pe forum decat la petshop. Ai sa primesti sfaturi mult mai pertinente.
Eu ma confrunt acum cu aceeasi boala. Personal am ales sa cresc temperatura la 29/30 grade Celsius (asta fiind un tratament). Dupa o saptamana aproape, nu pot spune 100% ca a trecut, insa sunt aproape.
Exista si solutii pt tratament, eu am primit ca sfat Sera Costapur si am mai citit de JBL Punktol. Insa din cate am citit, afecteaza plantele din acvariu. Bine ar fi daca ai un acvariu separat pentru tratamente.
Oricum, viziteaza sectiunea amintita de mine si vei gasi informatii multe si de la oameni mult mai priceputi decat mine.

Succes!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirra28
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2011 17:58:52
Messages: 151
Location: Constanta
IP:
Offline

ms mult,o sa intru la boli/tratamente sa vad ce se poate face.ms oricum pt ajutor

why drink and drive when you can smoke and fly?
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru putin.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru gris eu am folosit cu succes Baktopur forta parca , ideea e ca trebuie ridicata temperatura la 30 grade dam asa , rau e ca , caraseii sunt pesti de apa rece intelegi ce vreau sa zic.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirra28
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2011 17:58:52
Messages: 151
Location: Constanta
IP:
Offline

ms pt raspuns dar totusi cred ca 30 de grade e cam mult pt carasei...nu ii zapacesc la temperatura asa mare? am si eu baktopur dar pe cutie scrie ca e pt bacterii care afecteaza inotatoarele,sau pt codite care sunt putrezite sau ceva de genul asta..

why drink and drive when you can smoke and fly?
[Email] [Yahoo!]
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Nu o sa-i afecteze cateva zile, mai mult ii afecteaza boala. Pt tratament e necesara o temperatura mare, 29-30 grade. Sa nu ai nici carbune in filtru daca faci tratamentul.

It is fear that gives men wings.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze greseala mea , nu baktopur am folosit eu , eu am folosit personal Punktol forte , dar stiu cazuri cand au folosit baktopur si a dat rezultate . tempertura este mare pentru ei dar nu ai ce face , temperatura mare si aerare puternica.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2011 23:29:07


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Fratilor, Ichtiophilius trece in 1-2 saptamini la peste 26-27 de grade fara nici un medicament ,sau eventual cu putina sare .... Nu este nevoie sa bagati chimicale in acvariu ....
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Fiecare procedeaza cum crede la mine cel putin fara tratament medicamentos nu a trecut.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com