[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern -home made  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Ce parere aveti?
A mai incercat cineva ?
[Thumb - 23102011195.jpg]

[Thumb - 23102011194.jpg]

[Thumb - 23102011193.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2011 15:55:56

grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Pompita este mai veche dar are un debit frumusel

This message was edited 3 times. Last update was at 23/10/2011 15:58:29

grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline


filtru 25 ron

This message was edited 2 times. Last update was at 23/10/2011 15:57:39

dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Ce ai facut acolo este bun pt apa de schimb.Am ceva asemanator numai ca in loc de un filtru am 4 : primul cu carbune activ ,al-2-lea cu membrana de 50 micr al-3-lea cu membrana de 25 microni si al-4-lea cu membrana de 5 microni .Vreau sa mai pun inca unul cu membrana de 0,5-1 micron dar nu am gasit inca membrana.
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Nu te contrazic, dar aceste filtre sunt folosite pt filtrarea apei potabile si pt retinerea tuturor impuritatilor.
Ai incercat cu material filtrant ca al meu din poza?
Randamentul la prima utilizare a fost mai mult decit ok.
Mi-e teama sa nu aiba ceva toxic materialul filtrant dar pare a fi o simpla sfoara infasurata strans pe un ax.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Materialul filtrant nu are nimic toxic .Acel filtru este bun dar nu iti scoate toate ''cocomirlele'' din apa. Pt a elimina clorul si eventualele metale grele care pot veni uneori la retea Mai ales daca exista in instalatia de apa tevi din Pb sau Cu sau elemente zincate este necesar si un filtru cu carbune activ .
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Atunci este ok daca pastreaza apa curata si nu este taxic materialul filtrant.
Pt clor si alte substante daunatoare voi lega in serie ,ca sa zic asa,inca unul chiar doua filtre doar ca voi schimba materialul filtrant cu carbune sau ce propun cei mai experimentati membri.
Vreau totodata sa-l prind intr-o cutie izolata termic si sa-l pozitionez pe balcon pt a nu fi inestetic in interior ramanand doar cele doua furtune pe care le trag prin perete(rigips si bca), si pentru a evita vreo inundatie .
Voi lua in calcul si o instalatie de co2 prinsa in ansamblu dar nu am experienta in asa ceva momentan.
Are si ceva propietati UV din ce am citit pe cutia filtrului daca sta la lumina.
Cred ca voi obtine un filtru mult mai ok decit cele din comert cu costuri foarte reduse.
Totusi ma mira sa fiu primul care s-a gindit la asa ceva.
Mai astept pareri.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/10/2011 18:27:33

scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline



S-au gandit si altii, stai linistit. Ideea e cat de mult s-au gandit, nu ma refer la a-l folosi ci si la eficienta si mentenanta. De astea o sa te convingi tu singurel in timp.

Iar fabula ca ai iesit mai ieftin fata de unul din comert dedicat nu prea isi are locul. Si aici o sa te convingi tot singurel.

Doar ca fapt divers, e bun UV pentru sporii de alge, la bacteriile alea de le hranim si avem grija de ele mai ceva ca de pesti nu prea le place, cica au membrana celulara mai sensibila.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

cum a spus si @scificuss mai sus o sa te convingi singur de randamentul filtrului.
ps- iti dau o idee, asta daca ai posibilitatea. 2 acvarii aproape identice (identice nu ai sanse). la unul pui acest filtru si la celalalt pui un burete de 10/10/25. la ambele acvarii folosesti acelasi tip de pompa. dupa ceva timp ne anunti si pe noi care are randamentul mai mare.
[Email] [Yahoo!]
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Merge super si asa cum e.
Dar daca spune-ti ca este mai bine cu burete voi inlocui materialul filtrant textil cu burete.
Tks
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline



S-a cam dezbatut pe toate partile treaba cu filtrarea in acvariu. Nu prea mai este nimic nou, deja s-a ajuns la cateva setari foarte bune si tu crezi ca ai sa reinventezi roata cu cartuseul de filtrare apa?

Dupa ce o sa iti tocesti coatele nitel in acvaristica asta o sa vezi ca nu prea e asa cum pare la prima privire.

Crezi ca daca era asa nu era mai simplu sa dau 300/400 lei pe filtre din alea in loc sa cheltui peste 2000 lei pe filtrele actuale si mediile potrivite?

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline


Credam ca pe acest forum se pot pune intrebari !
Vad ca toti imi dati in cap dar filtrul merge perfect.
Vreau sa-mi spuneti motive pt care sa nu-l folosesc.
Aveti magazine in care vindeti filtrele acelea de 3-400 ron ?
CARE ESTE DIFERENTA ???
Filtreaza apa !!!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2011 21:04:56

scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline



Pai normal ca merge perfect, e filtru de apa si ala ii rolul lui, sa filtreze.

Pe tine te intereseaza sa mentii acvarul ciclat, adica fara amoniac si nitriti urmati din procesele biologice. Daca te-ai documenta mai mult legat de treburile astea os a intelegi mai bine.

Ai multa paine de mancat pe baza asta.

Filtrele de 3-400 ron sunt filtre care fac niste chestii in plus fata de ce ai tu acolo, si sunt bineinteles pentru acvarii maricele. Ma repet, baga mare cu informarea si o sa-ti dai seama care-i spilu.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
grigoras123
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/10/2011 22:21:39
Messages: 13
IP:
Offline

Ahaaaa !
Asta intreb !
Si ce anume face in plus acel filtru pt. a ma scapa de nitrati si alte chestii daunatoare ?
Din ce vad acele filtre folosesc un simplu burete !
Ma poti lamuri?
Procedeul pe care-l vad este simplu : apa trece prin acel burete, totul este ok , dar costa 400 ron !!!
De ce nu ar trece apa si printr-un filtru de 50 ron,cu acelasi burete si sa fie ok ?
Chiar sunt curios!
Acum 10-15 ani cand am avut acvariu cei mai scumpi erau pesti.Acum dau 20 lei pe un peste si 1000 ron pe un acvariu utilat.
Nu mai inteleg nimic.
Astept lamuriri.Multumesc.
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Acel filtru care contine DOAR un burete nu costa 300-400 lei. Exista filtre interne care mai contin si altceva: ceva ceramica (nu portelan, spartura de vase de lut, farfurii sau altele asemenea), carbune activ si sunt ceva mai ieftine. Exista si filtre cascada, unele mai ieftine (Hailea de pilda), altele mai scumpe (Hagen aquaclear, Eheim de pilda). Exista si filtre externe care, pe langa burete, mai contin ceramica biologica, eventual bioballs, perlon.
Stii cum e...mai citeste.
Si nu uita faptul ca nu noi, cei de astazi, am inventat roata. Au avut altii grija de acest lucru.
Succes la citit. Vorba lui...Lenin: "invatati, invatati si iar invatati".
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Grigoras, eu mi-am cumparat recent un filtru extern Eheim. M-a costat 550 RON.
Are 2 sertare, unul cu inele ceramice, peste care se aseaza un burete grosier, un sertar cu bile poroase (nu stiu exact materialul) peste care se mai aseaza un burete mai fin, ceva gen vata.
Ce spunea scificus de curatat nitrati si amoniac, o fac bacteriile care cresc in mediile enumerate mai sus (bineinteles ca exista si alte medii, mai bune si mai scumpe). Fara acele medii, cresc mai greu bacteriile. Daca ai doar burete, cand il speli, se cam duc bacteriile, pe cand in celelalte materiale, raman bine mersi.
Printre alte avantaje pot fi enumerate siguranta ca filtrul e facut de niste oameni cu experienta, poti sa-l amplasezi cum vrei, fiind electric trage si "scuipa" singurel apa; are debit reglabil; arata bine si altele in functie de cat de avansat e.

Intereseaza-te din ce e compus un filtru (intern/extern), ce rol are si vei vedea ca nu-i chiar asa cum zici tu.
De altfel a subliniat bine scificus...s-au gandit altii inaintea noastra si mai bine ca noi. Daca intr-adevar n-aveau niciun rost, nu mai existau pe piata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Grigoras .Citeste ce s-a scris despre filtrare. Ce poti sa faci cu acel filtru este sa filtrezi mecanic apa din bazin.Nu vei reusi sa elimini nitritii si amoniacul.Acel filtru este deasemenea bun pentru a filtra apa de la retea inainte sa o bagi in acvariu daca vrei sa faci schimb automat de apa .Ai putea sa improvizezi di astfel de filtre si un filtru biologic dar in final este posibil sa te ajunga tot aproape cit un filtru dedicat de acelasi volum. Citeste ce inseamna filtrarea biologica si cum se face aceasta si poate atunci iti vor veni niste idei si cine stie , poate vei face singur un filtru care sa iti faca viata mai usoara

stefanp- Schimba inelele ceramice cu un material poros. Alea sunt puse acolo numai ca sa nu zici ca iti dau filtrul gol....ca sa iasa la numar
Deasemenea nici de buretii sau de vata de perlon nu e neaparat nevoie .Te vor face sa speli des filtrul (la 2-3 luni).Mai bine le inlocuiesti si pe alea cu siporax sau alt material poros si filtrarea mecanica o asiguri cu un burete maricel (daca e prea mic se colmateaza repede) pe care il pui pe teava de tur a filtrului si il speli cind scade debitul sau daca nu face fata filtrul ext la filtrarea mecanica mai bagi un filtru intern care este mult mai usor de spalat.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dragos11 wrote:Mai bine le inlocuiesti si pe alea cu siporax sau alt material poros

Acvariu lu' stefanp numa' de Siporax n-are nevoie .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
dragos11 wrote:Mai bine le inlocuiesti si pe alea cu siporax sau alt material poros

Acvariu lu' stefanp numa' de Siporax n-are nevoie .......


Si asta sper pentru ca se descurca bine stefan
Ori are nevoie intr-atat de multe, incat siporaxul e prea jos in lista

Daca e a doua varianta, astept cu mare drag sugestiile (dar bineinteles nu aici ca sa nu ma ia la 13-14 autorul topicului )

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Si asta sper pentru ca se descurca bine stefan
Ori are nevoie intr-atat de multe, incat siporaxul e prea jos in lista

Nu e prea jos in lista , e in afara listei , nu e pentru acvarii olandeze.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com