[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In Sfarsit un acvariu pe gustu meu :D  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
the_manyac
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2011 20:47:19
Messages: 31
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare,am reusit sa imi amenajez acvariu cum imi place,ce parere aveti?astept sfaturi.Va multumesc!app care sunteti de prin pitesti ??
[Thumb - DSCF0511.JPG]

[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Pai ceva detalii despre el nu ne dai?

-umplel pana sus, cu cat mai multa apa cu atat si bine si arata si mai frumos;
-cam sarac la capitolul plante;
-e ciclat?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2011 21:49:22


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
angelytto
Member

Joined: 03/06/2011 19:42:19
Messages: 151
Location: salaj(simleu-silvaniei)
IP:
Offline

scalarii nu au ce cauta in acvariu sigur...sigur vor ciupi cozile masculilor de guppy
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Arata promitator. Nu sunt eu vreun artist in aqauscape dar cateva sfaturi am sa-ti dau, un minim de bun-gust, pe care le-am preluat si eu din zbor de la altii.

In primul rand, vorbind strict de estetica. Umple acvariul pana sus. Ideea e sa nu se vada linia apei, mai ales daca are capac. Apoi muta filtru de pe centru mai la stanga sau mai la dreapta, desi ideal ar fi intr-un colt. Piatra boloborostiroare as scoate-o, mai ales ca se vede acel tub alb, si pentru ca nu are nici o utilitate, dar desigur daca iti place asa mult, este acvariul tau. La fel si tubul care face oxigenare la filtru, pacat de fundalul negru.

Cand am zis ca e promitator, nu am glumit. E pe gustul meu un pic. Eu as vedea scoasa acea piatra artificiala, ca sa fie natural 100%. Inca o mangrova in locul acelei pietre pravalita peste cea centrala, si 2-3 tufe mari in spate, eventual de Microsorum Pteropus. Si desigur sa mai indesesti o leaca si plantele actuale, adica sa mai pui de acelasi fel sa maresti volumul.

La capitolul functionalitate si echipamente. Nu vad un incalzitor. Acel fltru intern este tot ce ai ca filtrare acolo? Pare cam putin la ce pesti ai acolo.

De pesti nu o sa zic mare lucru, decat ca par cam multe specii, unele nefiind 100% compatibile intre ele. Sper ca ala mic de jos din stanga nu e pleco. Am senzatia ca iti va manca spatiul destul de curand

PS Ce capacitate are acvariul? Imi pare cam mic pentru pestiucii din el.

Bafta si ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2011 23:26:55


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa-mi dau si eu cu parerea...........imi place.
Dar as mai umbla putin p-acolo. In dreapta as muta filtrul si as mai pune o valisneria care sa mascheze vizual filtrul. Guppy nu au ce cauta cu Scalarii. In loc de guppy as mai pune 2-3 neoni.

La scalari trebuie o apa mai calda. In jur de 27 *C. Guppy si neonii aia stau la temperaturi de 24-25*C. Neoni rosii sunt cei mai potriviti ptr apa mai calda.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2011 19:08:21

HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cum au mai spus si altii, in loc de guppy pune neoni, sau rodhostomus sau alte chrcidae mici.
Mai pune plante, foarte bine s-ar potrivi niste cryptocoryne si niste cabomba aquatica. Mai pune si niste valisneria. Daca o sa pui mai multe plante in spate si o sa faci creanga sa ''iasa'' din ele, o sa obtii un efect foarte frumos!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2011 19:20:41


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
the_manyac
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2011 20:47:19
Messages: 31
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare,am fost plecat pe la tara de aceea nu v-am raspuns.
Nu am umplut acvariu pana sus pentru ca cel din stanga jos este un sanitar ,,nemernic",imi da mereu apa pe langa acvariu si se prelinge pe geam afara si se vede urat cand se usuca si face si apa pe jos. . .. ,am si incalzitor dar inca nu l-am bagat,filtru doar acela este,asi vrea sa imi iau unul extern.
La plante nu prea ma pricep
Scalaraii se pare ca nu au nici o problema cu guppy.
Daca se poate niste poze cu plantele despre care imi spuneati . . .Va multumesc!
[Email] [Yahoo!]
the_manyac
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2011 20:47:19
Messages: 31
Location: Pitesti
IP:
Offline

app am uitat
Acvariul este de 110 l,capac cu doua neoane de 18W,Filtru + Incalzitor (Hailea)
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com