[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Set-up acvariu Juwel Rio 125  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Exact! E o alga imputita, foarte rezistenta si care nu are legatura cu lumina.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De ce eritromicina pentru bba? Eritromicina e un antibiotic (nu e penicilina), actioneaza pe bacterii...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Chiar ma intrebam la ce foloseste eritromicina in tratamentul contra algelor.Plus ca pentru a fi dizolvata trebuie un mediu care nu il gaseste in acvariul cu apa dulce.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eritromicina am gasit ca s-ar folosi pentru alga produsa de cianobacterie (ce e totusi o bacterie, mai cu dichis (fotosinteza)), dar la bba...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aveti dreptate amandoi - am confundat BBA cu BGA.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

In conditiile in care am filtrul ciclat si schimb substratul si pun un filtru de substrat, risc sa deciclez acvariul? Si daca da, dupa voi (avand in vedere ca aveti experienta mai multa) cam in cat timp as putea sa bag pestii in acvariu? Stiu ca testele imi vor da unda verde insa vreau sa stiu cu aproximatie cam cat ar dura...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu cred ca o deciclare partiala va fi, caci substratul e suportul pentru o mare parte din bacterii. Noua ciclare insa v-a dura cu siguranta mai putin, caci ai deja colonii in filtru...sa-ti zic o perioada nu stiu. Testele iti vor zice. Oricum, va trebui sa dai ceva de mancare bacteriilor in timpul asta.


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Inainte sa cumperi un underground filter - citeste te rog aici si decide dupa

http://www.bestfish.com/ug.html


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

stefanp wrote:De ce eritromicina pentru bba? Eritromicina e un antibiotic (nu e penicilina), actioneaza pe bacterii...


Eritromicina este o penicilina iar penicilina e un antibiotic

Multumesc mult pentru clarificarea lucrurilor legate de BBA.

viulian Citit articolul, eu las filtrul de canistra, voiam sa adaug UG tot la o canistra. Din capul locului nu se poate merge doar pe UG cand e vorba de un bazin de dimensiuni medii si plantat... Acum are si ceva baneficii, am vazut acvarii superbe care au si acest tip de filtrare, atentie, nu singurul tip de filtrare!
Mie nu-mi place treaba cu bio-balls-urile pentru ca te trezesti cu ele la suprafata cand ti-e lumea mai draga, asa plantele ar primi fertilizanti chiar din coloana de apa si cred eu, ca ar duce la o imbunatatire a circulatiei apei. Oricum, nu este foarte scump si la o adica, il scot si gata. Rau e deranjul...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daniela76 wrote:
stefanp wrote:De ce eritromicina pentru bba? Eritromicina e un antibiotic (nu e penicilina), actioneaza pe bacterii...


Eritromicina este o penicilina iar penicilina e un antibiotic



Penicilina da, e un antibiotic, nu asta am zis ca n-ar fi corect. Insa eritromicina nu e o penicilina, ci face parte din clasa macrolide. Penicilina (din care face parte si amoxicilina, pe care ai amintit-o) actioneaza pe peretele bacterian, eritromicina (precum toata clasa din care face parte) inhiba sinteza proteica bacteriana, sunt clase diferite de antibiotice.

Ma rog, deja e off-topic

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Da, ai dreptate, tot off-topic.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com