[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
unde gasesc tuburi florescente ca TLD 965?VA ROG!!! HELP ME!  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am doua broscute testoase de florida...le-am facut un acvariu cu insulita... aproape terariu ...si le-am tinut pana acum pe balcon, dar in curand va veni frigul si vreau sa le mut in casa(in nici un caz nu ma gandesc la varianta "hibernatului" pt ca pana acum au trecut cu bine peste doua ierni fara hibernare, dar in casa nu vor avea suficienta lumina asa ca m-am hotarat sa le pun un tub florescent: Philips TLD 965 cred eu ca este cel mai potrivit din cate am studiat ...insa am cautat si nu am gasit...sa ma duc la reprezentanta Philips...nu pot pt ca ma vor da afara in suturi avand in vedere ca vin pt una bucata tub ...asa ca va rog pe voi daca ma puteti ajuta sa imi spuneti unde pot gasi un asemenea tub :o
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

AJUTA-NE SA TE AJUTAM....
zi-ne unde stai, ca sa stim unde sa te trimitem.

si ca sa fiu mai explicit, sa nu mai pun alt post, poti sa punctezi cam pe unde in bucuresti, ca satu' e mare...
ti-am facut eu update la locatie.
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:AJUTA-NE SA TE AJUTAM....
zi-ne unde stai, ca sa stim unde sa te trimitem.

si ca sa fiu mai explicit, sa nu mai pun alt post, poti sa punctezi cam pe unde in bucuresti, ca satu' e mare...
ti-am facut eu update la locatie.

Eu stau undeva prin titan... dar as putea sa ma duc oriunde in bucuresti :-) numai sa gasesc produsul :-) ...asa ca orice locatie din bucuresti este bine primita. Multumesc anticipat!
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

incearca la orion , pe locatia fostului predoleanu la iesirea din pasajul bucur, spre mihai bravu, sau la circu' foamei - delfinului, cum intri in "circ", primul magazin pe stinga, de fapt are o latura "la vitrina" afara, imposibil sa-l ratezi.
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Daca sunt broscute cu tample rosii, lumina trebuie sa fie data de un bec cu incandescenta (cald) pentru a se incalzi cat sta pe insulita. Nu cred ca TLD 965 poate oferi aceasta conditie deaorece nu emite destula caldura.
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

incearca un heat glo de la hagen, gasesti la profipet

ride free
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... baga-le caldura [ bec cu incandescenta ] ... le ajuta si sa sintetizeze nu's ce 'reaku' dddaaa vitamina [ vitamina D, pare-mi-se ] dar si sa treaca cu bine peste perioada rece ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

..si obligatoriu un incalzitor in apa, ca degeaba e cald afara daca in "casa" e rece... Vezi ca racesc destul de usor...
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Neoanele cu ultraviolete le ajuta sa asimileze calciul, de fapt lumina solara (ultraviolete uva si uvb ) este singura cale prin care majoritatea reptilelor pot asimila calciul. In acest sens iti recomand pentru broaste testoase si amfibieni in general un neon reptiglo 2.0. Un bec cu incadescenta daca e plasat cum trebuie si nu ai foarte multa apa in terraiu e suficient si nu mai ai nevoie de incalzitor. Din experienta iti spun sa le pui neon cu ultraviolete pentru ca este absolut necesar, vei auzi multe voci care iti vor spune ca broscutele cresc si fara, dar cu ultraviolete e mult mai bine pentru ele. E cam greu in Romania sa gasesti cele necesare pentru terrariu si sunt destul de costisitoare dar daca vrei broscute frumoase si fericite merita osteneala. Daca vrei mai multe detalii dai un pm si iti spun si de unde poti procura cele necesare ca si eu am cautat mult pana am facut rost.

ride free
[WWW] [Yahoo!]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:incearca la orion , pe locatia fostului predoleanu la iesirea din pasajul bucur, spre mihai bravu, sau la circu' foamei - delfinului, cum intri in "circ", primul magazin pe stinga, de fapt are o latura "la vitrina" afara, imposibil sa-l ratezi.


Am fost la orion si la circul foamei nu am gasit si mi-se pare incredibil ca in bucurestiul asta mare sa nu gasesti un amarat de neon.
Va rog...alta locatie nu mai stiti?
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com