[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sticla la limita.Cum sa montez intaritoarele?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutare tuturor!

Mi-am facut un nou acvariu: 62X36X36. Numai ca sticla de 6mm nu e chiar de 6m, ci de 5m, 5mm si ceva. Azi l-am testat si face putina burtica, vreo 2 mm. Am folosit si calculatorul acela in Excel care l-am gasit pe forum si se pare ca ar trebui sticla de 5.4mm. Deci sunt pe aproape, chiar la limita cu ce am.

Problema mea este cum sa montez intaritoarele. Am citit topicul despre intaritoare si din ce am vazut acolo acestea se monteaza pe muchie. Experienta mea de pana in prezent, insa la bazine mai scurte si mai inalte, a fost cu intaritoarele montate pe lat (sa zicem ca au 3cm latime, deci sticla se suprapune 3 cm peste sticla bazinului). Intrebare: pot sa montez pe lat intaritoarele sau e neaparat pe muchie. Montarea pe lat a acestora are acelasi efect ca montarea pe muchie sau forta cu care retine sticla de la a se deforma estemai mica? Cum sa le montez?
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pe lat le montezi degeaba sau nu te-ai exprimat tu bine ele se monteaza pe lungime ca doar acolo face burta

pai nu ar trebui sa-ti faci probleme la "burtica" de 2 mm mai ales ca nu sunt decat arox 70 litri de apa poate nici atata (acum depinde cat il umli)

dar daca ti neaparat pt siguranta ta se pun de-a lungul laturei mari pe interior la aprox 3-5 cm fata de marginea de pe in lungime in cazul tau de max 55 cm si lata de 3-4 cm

si asa vei dormi sigur linistit

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com