[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un mic ajutor va rog :D  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ziua stimati colegi cum spune titlul am nevoie de un pic de ajutor, doresc sa imi iau un filtru intern cu debit de 60L dar am vazut ca mai avea respectiva vanzatoare si alfel de filtre cu devit de 100L 200L 70L. Acum intrebarile mele sunt urmatoarele :
Afecteaza cu ceva pesti/plantele daca iau un filtru intern cu debit mai mare la debit
Sau sa atept pana saptamana viitoare sa aduca din nou filtre si sa iau un filtru de 60L debit ora reglabil

Ce ziceti?,Ca io sincer sa fiu is cam derutata

[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai debit de 60l/h pentru ce acvariu vrei ? ca sincer e cam mic debitul , eu am folosit la acvariul meu de 65l inainte un filtru cu 520 l/h parca , iar acum un extern cu 700l/h si nu am nici-o problema. Deci cel mai important este sa ne spui cat de mare e acvariul , ca daca e un nano mititel e alta treaba , daca e unul de 100-200l alta treaba.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Aberdain
Member

Joined: 25/07/2010 16:40:28
Messages: 102
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sincer n-am auzit de filtru cu debit 60L/h, poate ai retinut tu gresit. In general trebuie sa ne spui pentru ce acvariu iti trebuie, dimensiuni, etc ca sa iti putem recomanda "un filtru cu debit mai mare la debit"

numai bine

54L, JBL CristalProfi e700, Lumina: 45w;Co2: JBL ProFlora Bio 160; UV AquaMedic
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturi am fost azi prin Animax in Mall si am gasit filtru extern de perete exteriornu prea stiu eu cat de folostiro este dar e unul cum e si pentru nano si vanzatorul zicea ca e destul de bun
Pun mai jos un filmulet cu un filtru extern care l-am vazut azi care vam spus mai susu
Link: http://www.youtube.com/watch?v=07vSjpiF9Uw

Filtrul respectiv il puteit vedea la 1:43 credeti ca va face fatza pentru un acvariu 60l ca cei de la Animax miau spus ca e reglabil
E bun intradevar?
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu stie nimeni :S
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Cred ca e vorba despre Aquael FZN 2 sau 3. Din datele tehnice, au un debit bun si o capacitate destul de mare. Ce volum are acvariul tau?
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

66 de litiri sau 70 nush sigur nu lam umplut inca
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Da, va fii bun!
FILTER VERSAMAX FZN-1: Tank volume: 20-100 l
FILTER VERSAMAX FZN-2: Tank volume: 40-200 l

Sa mergi pe al doilea, ca nu e mult mai scump si va merita din plin!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

bine asa voi face ;)
Rog moderatori sa lase topicul deschis de oarece voi punce cateva poze la set-up
Daca nu deschid alt topic dar unde in ce sectiune ca nu am idee..
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Am verificat cati L are acvariu are 80L :>:> daca aveti ideei despre ce plante ar trebui sa pun sa imi iasa ceva gen iwng nush sigur cum era sau daca nu datim i ideei de decor
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ceva gen iwng nu stim ce sa iti recomandam. Dar putem sa te rugam sa folosesti butonu de preview inainte sa dai submit sa mai citesti o data mesajul care vrei sa il transmiti. Nu de alta da atata timp cat nu e inteligibil nu iti va raspunde nimeni.
Speciile de plante depind foarte tare de ce instalatii ai la bazin ; lumina co2 fetilizare etc.
Daca nu mergi pe plante low si poti sa iti aranjezi cum vrei tu .
Cateva din plante ar fi : echinodorusi, anubiasi, limnophila sosterifolia ... eventual da-i un search cu "plante nepretentioase" si vezi ca gasesti pe forum o gramada de nume

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pentru "iwng" poate te va ajuta acest link
Oricum, ramane valail ce a spus pc.ciprian mai sus

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Incepatorul
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2011 18:43:20
Messages: 90
Location: Suceava
IP:
Offline

Am inteles... iluminare momentan in acvariul mic in care ii tin de 10l am filtru intern cu debit 6l ora cred si plante care in temen popular li se zice sabii si caomba aquatica (nu stiu sigur daca e caomba sau cabomba )
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Incepatorul wrote:(nu stiu sigur daca e caomba sau cabomba )

Nu te supara pe mine, stiu ca esti incepator, dar nu ma pot abtine sa nu-ti atrag atentia. De google ai auzit? Daca stam sa umplem topicurile intreband care este denumirea corecta a unei plante, am cam terminat cu acvaristica

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com