[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 100x55x45  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Stimati colegi, deoarece va consider total vinovati pentru infestarea cu microbul MPM (=Mereu Prea Mic) va cer un sfat. Acvariu cu dimensiunile 100x55x45 facut din sticla de 8.
Sa mai tai din dimensiuni ? Pot modifica dimensiunile dar nu si grosimea sticlei.
Cu intarituri sau fara ? Eu as fi mers pe ideea de intarituri pentru un somn linistit
Fundul simplu sau dublu ? Ma gandesc ca poate imi vine vreo idee sa tin africani/tanganikani etc.
Multumesc.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Nu stiu sa-ti zic nimic despre sticla si lipire, pentru ca nu am facut un astfel de bazin. Ti-as sugera o lungime de 90 sau 95 (in caz ca doresti sa-l luminezi cu T5) deoarece tuburile de 39W au 85 cm. Sau, mai bine de 120 cm - T5 de 54W 115 cm. Cred totusi ca nu ti-ar strica niste intaritoare.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Deci intervin si eu putin pentru ca si eu ma gandesc la construirea unui acvariu. Colegul Ciprian are acvariu de 100x60x45 din sticla de 10 fara nici-o intaritura si nimik nimik , deci ce ai vrea tu acolo , eu zic ca daca faci din sticlade 8 ar merge si ceva intarituri mai mult pentru a fi tu linistit .Pentru ca daca bagi dimeniunile astea intru calculator , o sa vezi ca iti da un factor de siguranta 4 cu sticla de 8 adica very safe , astea fara nici-o intaritura. http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc. Nu intentionez sa cresc plante pretentioase, pentru ca nu prea am nici rabdarea necesara si nici timpul. Vreau sa incerc sa il mentin cat mai simplu de intretinut.(inca nu ma cred nici eu pe mine )
Andrei, tot acolo am calculat si eu, dar parerea cuiva cu experienta cantareste mai mult decat algoritmul de acolo, de asta va tot bat la cap.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai nu am zis ca e sfant ce scrie acolo , dar iti faci o idee si de acolo si de ce mai zice lumea si cred ca te minti singur ) , cand o sa-l vezi facut si o sa bagi cateva plante tot o sa mai bagi si tot o sa mai bagi , daca mergi pe ideea MPM eu zic sa te mai gandesti ) si daca mai mergi si pe ideea de africani iar ar trb sa te mai gandesti , daca tot vrei sa faci pasul asta fal cat de mare poti . eu de 100 am ajuns prima data la 120 si acum hotarat la 150

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Da, este foarte posibil sa incep sa ma "destrabalez" cand am sa vad atata spatiu La mine durerea principala ca sa zic asa, este legata de latime, vreau sa am loc sa ma desfasor. Cat priveste ideea mea cu africanii deocamdata cred ca am sa o aman pentru momentul cand si acesta va deveni MPM .
Am mai facut o masuratoare prin casa si nu prea pot sa merg cu mai mult de 110 la lungime, nu as mai putea deschide usile de la un dulap. I-as pune eu gand rau dulapului dar nu vreau sa imi pun consoarta in cap

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Mergi la 60 latime atunci , ceea ce o sa fie cam urias dar poti sa te desfasori cat vrei . iar legat de consoarta mai bine te pui bine cu ea decat rau . ca o sa mai trebuiasca sa cumperi si un filtru si un ceva si inca un ceva ) si sa nu iti puna lacat la portofel

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2011 15:35:24


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com