[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
femela xipho bortoasa sau obeza?  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

intrebare: cum deosebesc o femela bortoasa (cu pui) de una obeza/supra-alimentata?
intreb ca sa stiu cum procedez, daca sunt obeze, le reduc p?pica, dac? nu sunt obeze, atunci sa nu tin gravidele nemancate degeaba

demult, am avut primul acvariu, la femelele de guppy insarcinate stiu ca aproape ca li se cam vedeau puii in burtici, dar la xipho chiar nu stiu care e treaba


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pt a-ti forma o idee cat de cat, in aceasta imagine ai o femela gestanta
http://photo.acvarist.ro/img5302.search.htm



si aici ai tot o "tanti" de xifo si tot "insarcinata" numai ca aceasta are un grad mult mai mic de gestatie
http://photo.acvarist.ro/img1359.search.htm



si aici (cea din stanga) la prima vedere e o gagica de xipho momentan "negestanta"
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/swordtal.htm



de obicei o femela gestanta are ca si caracteristica acea pata de culoare inchisa si burta umflata, si cand ii soseste sorocul sa dea nastere la puiuti isi va cauta singura un loc linistit si va sta retrasa cat mai ferit de agitatie.
pe cand o femela hranita in excess (ajunsa la saturatie) va avea burta bombata, iar pata aceea caracteristica unei femele gestante nu va fi la fel de pronuntata ca si coloratura.

in speranta ca vei deveni "tatic" de pui

iti urez bafta multa

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2011 02:03:04

[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catalos wrote:pt a-ti forma o idee cat de cat, in aceasta imagine ai o femela gestanta
http://photo.acvarist.ro/img5302.search.htm
...
de obicei o femela gestanta are ca si caracteristica acea pata de culoare inchisa si burta umflata,
...
pe cand o femela hranita in excess (ajunsa la saturatie) va avea burta bombata, iar pata aceea caracteristica unei femele gestante nu va fi la fel de pronuntata ca si coloratura.


multumesc pt. poze (cel putin m-am lamurit ca sunt xipho si nu platy sau molly, vanduti din gresala de man from pet-shop drept xipho)
si femele mele au acea pata inchisa, eu as numi-o mai exact un continut de culoare inchisa situat in partea inferioara a abdomeniului, pe care l-am observat si eu, dar m-am gandit ca ar fi fecale sau hrana digerata, aflata in ultimul segment intestinal, dar daca tu zici ca este dovada de gestatie, n-am decat sa ma bucur

in speranta ca vei deveni "tatic" de pui
iti urez bafta multa


ca "tatic" dar de pui cu 2 picioare sunt deja - se vede si din poza avatar dar nu foarte clar, am 2 baieti - pentru ei am reînviat acvaristica
-----

sa zicem ca sunt gestante, dar totusi ce fac cu abdomenul ei (al uneia din cele 2 femele) care este foarte bombat, sa ramana drept cauza supraalimentarea? sa incerc sa le mai flamanzesc? din treaba cu flamanzitul sufera si ceialati (1 mascul si o alta femela Xipho precum si un neon)
pe de alta parte,

si cand ii soseste sorocul sa dea nastere la puiuti isi va cauta singura un loc linistit si va sta retrasa cat mai ferit de agitatie.


daca se confirma ca este/sunt gravide ce sa fac, sa le mai separ, desi eu in acvariu (120L) mai am doar 1 neon si 2 sanitari mici, care pare sa nu aiba nici o treaba cu xipho
ma gandeam sa cumpar niste plante de suprafata si, am vazult la un magazin, un element de decor cu cateva ascunzatori, care sa stea pus undeva pe fundul acvariului
ref. la separat mai am un acvariu f. mic (max 3-4L), sa-l pun la treaba sau sa-i las in acvariul acesta mare, pe mine nu ma sperie canibalizarea puilor ci mai mult disconfortul "doamenlor smilie" gravide - sa nu fiu acuzat de mall-praxis

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mi-au iesit puisori la xipho
azi am luat o materinate din plasa si am separat femela, dar cam tarziu, se pare, pt. ca in acvariu deja am zarit pui

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Maternitatea aia este buna sa tii doar puii in ea. Daca pui si femela ii haleste in secunda doi

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam asa ceva ti-ar trebui.
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:Cam asa ceva ti-ar trebui.

modelul acesta inteleg sa asigura evadarea puilor intr-un spatiu fara adult,
eu am cumparat azi una simpla, un cub din plasa
problema mai este ca sunt la servici, si probabil ca atunci a nascut primii pui, probabil ca cele mai mari sanse sa scape le au cei care au fost nascuti in acvariu
singurul avantaj ramane faptul ca pot sa-i hranesc linistit pe ceilalti pesti, pentru ca aceasta femela este foarte mancacioasa si are abdomenul la limita de explozie

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

puii din acvariu nu cred ca mai sunt sanse sa-i pot prinde, sunt prea mici si acvariul este destul de plantat - probabil sansa lor sa se ascunda, dar nu stiu cum sa fac sa-i ajut sa se hraneasca, sunt prea mici si prea rataciti in tot acvariul

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se descurca ei. Daca ai si plante de suprafata ca riccia, ceratopteris, pistia, egeria, elodea nu va fi o problema cu supravietuirea, iar in ceea ce priveste hrana, o poti da mai maruntita ca de obicei (macar in prima saptamina).
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:Se descurca ei. Daca ai si plante de suprafata ca riccia, ceratopteris, pistia, egeria, elodea nu va fi o problema cu supravietuirea, iar in ceea ce priveste hrana, o poti da mai maruntita ca de obicei (macar in prima saptamina).

plante de suprafata n-am, sa iau maine, sper sa nu fie prea tarziu
ce nu-mi este mie clar, la ei, la xipho, nasterea puilor dureaza mai multe zile?
femela aceasta inca mai pare bortoasa, desi partea neagra din abdomen pare sa se fi diminuat, dar nu de tot,

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am eliberat femela din maternitate - pt. ca "shoma", fara sa-mi dau seama ca scapase totusi un pui in maternitate, apoi am reusit sa pescuiesc 2 pui din acvariul mare si sa-i mut in maternitate
am luat si plante de suprafata si, nesperat, in scurt timp am observat puii cum se cuibareau intre ramurile plantelor de suprafata, de unde i-am pescuit si aruncat in maternitate,
despre aceasta femela, pot observa acuma un comportament diferit de cel din perioada de gestatie, nu mai pare deloc agresiva, este adevart ca este un timp prea scurt de observatie, dar poate fi retinut faptul ca femelele de xipho pot avea un comportament agresiv, cu alte femele, in perioada de gestatie

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
constantinmarius89
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2013 01:18:00
Messages: 5
IP:
Offline

Salut, am si eu o femela xipho, bortoasa, cu abdomenul negru, banuiesc ca e gestanta, acvariul il am cam de o luna, 60 litri, intrebarea mea este de unde stiu cand o sa faca pui, sa o bag din timp in maternitate, multumesc!
[Thumb - DSCN2942.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 12/01/2013 12:28:04

Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Nu prea iti dai seama exact ! Cand este aproape de ziua cu pricina burta se face patratoasa,ce poti face este sa o pui intr-un acvariu singura (maternitate,cu plasa deasa sub ea sa scape puii,etc.) si sa o urmaresti in fiecare zi.Dupa fatare iti notezi ziua astfel ca data viitoare vei sti mai sigur datorita intervalului de fatare de 35-40 de zile de la fecundare.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
constantinmarius89
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2013 01:18:00
Messages: 5
IP:
Offline

As mai avea cateva intrebari:
- cam la cati pui ma pot astepta de la ea?
- si in decurs de cat timp ii va scoate pe toti?
M-am gandit sa improvizez singur o maternitate dintr-o caserola, dar ma intreb, maternitatea asta trebuie sa o tin in acvariu sau o pot tine afara separat atata timp cat pun regulat apa din acvariu oxigenata si curatata?
ms frumos si astept feedback !
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Mai bine separi femela care crezi ca trebuie sa nasca intr-un acvariu mai mic sau stiu eu,ceva cutie de plastic de vreo 5 litri macar.Pe urma decupezi fundul unei caserole si pui ceva plasa (e buna dinaia de pe cutiile de fructe,kiwi,etc) peste "gaura" facuta.Plasa o poti fixa cu ceva elastice de plastic,este varianta rapida.Daca ai 2 oua kinder sau ceva dopuri de pluta,bucati de polistiren,etc. pui 2 astfel de materiale plutitoare pe laterale la caserola astfel incat aceasta va pluti pe suprafata apei.Pe deasupra bagi femela si o hranesti,pentru o mai buna hranire poti pune hrana intr-un dop de sticla (de tip pet),o umezesti bine cu apa pana sta pe fundul dopului dupa care il asezi cu grija pe fundul caserolei fara ca hrana sa se ridice din dop.In acest fel ai o "farfurie" si hrana nu va cadea prin plasa (pe unde o sa cada rapid puii) ci va sta acolo si va fi consumata treptat.Vasul (acvariul,cutia,etc.) in care o sa pui caserola este bine sa fie mai lung deoarece puii incep sa se ridice la suprafata sa i-a aer dupa nastere si daca gura vasului este ingusta vor nimeri frecvent prin caserola femelei .Faci schimb de apa 30-40 % in fiecare zi din acvariul de baza, daca ai o pompa de aer sau un filtru micut nu ezita sa le folosesti,iti vor fi de folos pana cresc puii.

-de la 5 pui pana la 30-40 ,depinde de cat de batrana e femela,conditii,etc.
- cam in 3 ore termina !

Succes !

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2013 20:31:28


http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 333
Location: Brasov
IP:
Offline

si intrebarea mea este cam care care ar fi scopul in a pastra 40 de pui sa zicem???Mai bine daca ai acvariul plantat mediu sau chiar putin lasi selectia naturala sa-si faca treaba. Vor supravietui cativa.
constantinmarius89
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2013 01:18:00
Messages: 5
IP:
Offline

am gasit-o astazi dupa ce am venit de la facultate fara burta, nu mai este asa umflata in abdomen, insa inca mai este neagra acolo in abdomen, asta inseamna ca a facut pui? ca nu gasesc niciunul, banuiesc ca i-o fi mancat, sau inca nu i-a facut?
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

ramane o "pata" neagara sub forma de triunghi. pui i-a papat.

pestisoru meu de aur
LCDMONDEO
Junior member

Joined: 29/05/2012 10:31:20
Messages: 10
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Am si eu o intrebare, am gasit ieri femela de Xifo ca se pregatea sa fete si am scos-o in borcan, a fatat cam 30-40 de pui care de ieri stau in borcan de 3 litri. Ce trebuie sa fac sa supravietuiasca cat mai multi.
Cred ca au nevie de spatiu mai mare si ar trebui si o pompa?
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

pentru inceput
1 un acavariu de aprox 16l e suficient
2 incalzitor temp 25-26
3 piatra de aerare mica data la minim, sau un biofilter
4 hrana :jbl novotom, sau congelata artemia sau microviermi, sau pui la eclozat niste artemia
5 se hranesc 3-4 ori pe zi primele 4 saptamani
6 dupa o luna max 2 e cazul sai muti intr-un acvariu mult mai mare( in functie de nr de pui ,30-40l sau mai mare) altfel nu se mai dezvolta corespunzator

pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com