[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sare in apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

un vanzator de la un pet-shop mi-a recomandat sa presar putina sare la fiecare schimb de apa, ca asa ar fi mai bine si sa nu ma surprinda ca unii pesti o vor inghiti
voi ce stiti? este utila sarea la apa de acvariu, ma refer la pestii de apa dulce
pentru mine chiar nu este o problema sarea, pentru ca am dest drumuri prin Slanic Prahova, si am posibilitatea sa vin chiar si cu sare neiodata si eventual si fara antiaglomerant (ferocianuri), daca este chiar utila sarea, si mai ales din aceea neiodata sau fara antiaglomerant, pot sa va dau si voua, mai ales celor cu bazine mari si ematori de cantitati mai mari

va astept cu opiniile voastre

multumesc anticipat

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sarea se foloseste pentru combaterea parazitilor, ciupercilor sau bacteriilor. Nu are niciun rost sa adaugam sare la fiecare schimb de apa. In plus, sarea este iritanta pentru pestii fara solzi (Corydoras, de ex) si extrem de daunatoare pentru plante.
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vanzatorul respectiv se refera la o cantitate de sare mult mai mica decat cea pentru pesti bolnavi, adica un simplu presarat

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pune sare, putina, 1 ligurita / 100L pentru a preintampina efectele negative ale surplusului de NO3 la nivelul respiratiei pestilor. Daca exista riscul ca NO3 sa fie crescut sau se observa pestii care respira intrun ritm accelerat se adauga sare iar respiratia devine normala.
Daca vreti putem intra si in detalii.
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

ciprian01 wrote:Se pune sare, putina, 1 ligurita / 100L pentru a preintampina efectele negative ale surplusului de NO3 la nivelul respiratiei pestilor. Daca exista riscul ca NO3 sa fie crescut sau se observa pestii care respira intrun ritm accelerat se adauga sare iar respiratia devine normala.
Daca vreti putem intra si in detalii.

Mie chiar mi-ar place sa intri in detalii ca nu inteleg legatura dintre NaCl si NO3 si respiratia pestilor...
Dar, pana intri tu in detalii, ma mai documentez si eu un pic...poate chiar ai dreptate.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Afirmatia de mai sus e cat de cat corecta INSA este o confuzie grava la mijloc Este vorba de NO2 adica nitriti in nici un caz de NO3. Parerea mea

Ideea din spate este ca sarea ajuta prin influentarea presiunii osmotice a pestelui in cazul in care este afectat de nitriti. Si asta in cazul pesilor de apa dulce!
Nitritii au prostul obicei sa declanseze afectiunea "brown-blood" care semnifica inabilitatea pestelui de a mai transporta optim oxigenul in organism, transport realizat de catre sangele sau.
O alta utilizare recomandata (sau nu) a sarii ar fi grabirea secretiei pestelui la nivelul pielii, acel mucus specific. Lucrul asta poate ajuta in cazul parazitilor, care se vor atasa mai greu de gazda (pestele), sau in cazul grabirii vindecarii dermei.

Eu personal nu as folosi sare decat in cazul intoxicarii cu NO2, dar as avea grija sa previn din start. In restul cazurilor as merge pe tratamente dedicate pestilor care cred ca sunt mai eficiente.


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Dar eu tot nu inteleg...pestii de apa dulce sunt hiper-osmotici. Adica lichilele din corpul lor sunt solutii saline cu o concentratie mai mare decat a mediului in care traiesc. Tendinta este ca apa din mediu sa patrunda in corpul acestora pentru a echilibra cele doua presiuni osmotice. Adaugand sare in apa nu se intampla altceva decat sa se echilibreze artificial cele doua presiuni...situatie in care, rinichii pestilor de apa dulce, specializati pe filtrarea unor cantitati mari de urina diluata (care combate fenomenl de patrundere a apei in corpul lor) nu ar mai filtra urina rexpectiva, iar volumul glomerular mare pe care il au ar avea de suferit.
Daca se adauga mai multa sare, astfel incat mediul de viata sa devina hiperosmotic fata de lichidele corporale ale pestilor, atunci tendinta va fi ca apa din corpul pestilor sa iasa in mediu ptr a echilibra cele doua presiuni...odata cu aceasta apa iesita se pot elimina si lichidele abdominale care apar in dropsy....asta e explicatia pentru care se administreaza sarea amara in dropsy....chit ca nu prea am vazut never efecte. Cred ca trebuie adaugata foarte multa sare in apa dulce pana sa se ajunga la acest efect....
Bun...asta e lagatura sarii cu osmolaritatea pestilor de apa dulce...da' cu NO2? Sau NO3? Tot nu vad legatura...sa se poata adauga oare atat de multa sare incat, odata cu apa eliminata din corpul pestilor de apa dulce, deveniti artificial hipo-osmotici in relatie cu apa din mediu, sa se elimine si NO2, pe aceasta cale??? Ma indoiesc ca cineva-si va tranforma pestii de apa dulce in pesti marini.
Iar cu respiratia...
Ma pun si mai citesc

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este vorba despre nitriti. NO2. Eroarea mea.
Si apoi, implicit, de nitrati.
Si este doar chimie si atat. Putem incerca o explicatie mai docta, dar o cautare chiar si pe net, poate aduce mai multe informatii utile decat as fi eu in stare sa exprim aici. Si oricum, cititul nu aduce decat multe beneficii!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2011 17:07:25

[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pai...mai sus spuneai: Daca vreti putem intra si in detalii.
M-am gandit ca te pricepi la chimia apei si intri in detalii, sa inteleg un fenomen pe care nu-l inteleg. Adevarat, e plin netu de informatii si articole care sustin ca se introduce sare in acvariile de apa dulce. Dar nici unul nu spune de ce.,,si-s artocile scrise de...acvaristi. Cele mai multe raspunsuri le-am gasit aici: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100716142310AAHdlIl ...dar vad ca tu ma trimiti sa citesc
Raspunsurile sunt contradictorii...unii zic ca are rol impotriva nitrogenului, altii ca nu. Se mai afirma ca ajuta branhiile in intoxicatia cu NO3 sa respire mai usor...eu cred ca de fapt are un usor efect antibacterian si astfel branhiile functioneaza mai bine.
Asa ca.,....imi expun si eu o parere.
Deci, intr-un acvariu ciclat nu ar trebui ca nivelul NO2 sa ajunga la niveluri nocive ptr pesti niciodata, ptr ca el este rapid transformat in NO3 de bacterii....cresterea NO2 inseamna un acvariu partial ciclat, deciclat sau neciclat. Fata de NO3 sarea nu are nici un rol...cam singurul motiv ptr care vad eu ca s-ar introduce este cel usor chimioprofilactic antibacterian...poate si usor antiparazitar. Dar, cum am spus intr-un post anterior, osmolaritatea particulara a pestilor de apa dulce supune rinichiul acestora unui stres datorita sarii adaugata in apa.
O sa intreb totusi colegii mei biochimisti despre sare, NO2 si NO3....daca tot o adauga unii, macar sa inteleg partea chimica a problemei, ca cea biologica o inteleg si nu-i vad rostul.
Revin cu detalii.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

OK, am scobit ceva intrucat nu mai sunt familiar cu chimia.

Deci, nitritul se leaga de hemoglobina si o impiedica sa mai transporte oxigen. Ionul de clorura din sare previne si chiar impiedica, prin reactie inversa, legatura hemoglobinei cu NO2.
Ca sa fie eficient este nevoie de Cl- (ion de clorura) cam de 30 de ori mai mare decat cel al nitritilor masurati. Acest nivel este chiar si asa foarte mic, comparand tratamentele primitive, ca sa le zic asa, cu sare in cazul unor boli cum ar fi grisul. Deci, la modul general o concentratie de 0.06% sare in apa acvariului ar fi suficienta pentru majoritatea cazurilor de crestere brusca (spike) a nitritilor, cu o valoare maxima in jur de 2ppm (0.002, care inmultit cu 30 = 0.06, concentratia sarii in apa).

PS Deci daca se urmareste doar un tratament preventiv in cazul cresterii nitritilor, se poate adauga sare in concentratia de 0.05% care ar trebui sa nu strice balansul in acvariu. Eu personal prefer sa previn si nu prea m-as grabi sa pun sare, dar vad ca in cazul asta are sucess si sunt multi pe afara care sustin ideea.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2011 13:49:13


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ciprian01
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 01:50:15
Messages: 354
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incep sa se descalcesaca itiele...!
Este totusi un forum de acavristica nu unul academic. Dar partea de chimie expusa este f ok.
Oricum, rezultatele practice sunt rapide si evidente in situatia in care pestii respira greu datorita compusior de azot.
Nici pierdutul in detalii nu cred ca isi are rostul. Ar duce la discutii nesfarsite poate! Sau poate ma insel eu.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

continuati oameni duni discutiile, idiferent cat de academice ar fi ele. Din toata argumentatia voastra om mai fi cativa care mai retinem cate un amanunt, cate o idee. Ce daca se intra in aspecte de finete, nu conteaza, expuneti-va parerile si cunostintel, argumentati-le si toti vom avea de castigat. Personal mi-a starnit interesul discutia voastra.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
nano
Junior member

Joined: 21/08/2007 09:37:25
Messages: 80
Location: Galati
IP:
Offline

Eu am o oarecare consideratie pt folosirea sarii- in anumite cazuri - iar in completare la cele scrise de Calin spun ca prezenta ionilor de Na si Cl in apa intensifica schimbul ionilor la nivelul branhiilor in sensul sporirii excretiei de amoniac. Deci in caz de stres toxic, are efect pozitiv.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, am rezolvat problema auto-informarii
Asadar, ionul NO2- se cupleaza cu ionul Fe+ din hemoglobina, o oxideaza si-o transforma in methemoglobina care produce hipoxie, semn al intoxicatiei cu nitrit.
Clorurile, mai exact ionul de Cl- intra in competitie cu ionul NO2-, ambii din apa, primul (Cl-) atenuand absorbtia celui de-al doilea (NO2-) la nivelul branhiilor intrucat branhiile adsorb mai usor ionul de Cl-.
Pun un attachment xerox dintr-o carte in care se explica foarte clar...a se citi atent aliniatul 2 unde e scris raportul care ar trebui sa fie intre Cl- si NO2- pentru ca primul sa anihileze absorbtia celui de-al doilea!!!
Problema e insa altaaaa...
Deci, spuneam intr-un post anterior ca intr-un acvariu ciclat nu se justifica introducerea sarii (NaCl) ca mijloc de protectie anti-intoxicatie cu NO2 pentru ca bacteriile transforma rapid nitritul in nitrat, fapt demonstrat de valoarea 0 pe care o obtinem cu totii, in acvariu ciclat, la testul pentru NO2. Asftel ca, introducerea de NaCl ar avea mai mult o justificare preventiva anti-infectioasa.,,,buna si asta, doar ca afecteaza osmolaritatea pestilor dulcicoli si implicit functionarea rinichilor.
Asadar, in acvarii nou amenajate, in care au fost introdusi pesti, mai multi decat numarul normal si necesar pentru ciclare (stiti ca-s adeptul ciclarii cu pesti in bazin) se justifica introducerea de sare, sporind astfel sansele de protectie a acestora fata de peak-ul de NO2 care se inregistreaza la 7-14 zile post-populare. Daca acvariul este ciclat, introducerea de sare nu se justifica, acelasi efect protectiv anti-infectios putandu-se obtine c-o doza mica (netoxica) de albastru de metilen, sau, si mai bine, permanganat de potasiu.

Este insa de amintit un fapt important, mai ales ptr posesorii de acvarii cu africani...acelasi fenomen de competitie cu ionul NO2- este realizat si de clorul din clorura de calciu, nu doar din clorura de sodiu. Asadar, cred ca la africani este mai utila introducerea CaCl2 care, pe langa efectul protectiv anti-NO2 are avantajul cresterii gh-ului, atat de dorita de catre noi....am boldat ptr africanistii care-si suprapopuleaza acvariile a doua zi dupa amenajare!

Concluzii personale:
1. nu as folosi sare in acvarii ciclate...nu se justifica.
2. as folosi sare in acvariu neciclat, o perioada limitata, intre 1-4 saptamani dupa amenajarea unui bazin nou, supra-populat de la inceput.
3. as folosi schimb la picatura pentru controlul si mentinerea nivelului NO3 in limitele nepericuloase...bineinteles, pe langa filtrarea biologica indestulatoare.
4. la africani as folosi CaCl2 in loc de NaCl.

Apa limpede, pesti sanatoasi si sare-n...bucate!
 Filename determinarea clorurilor.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1078 Kbytes
 Downloaded:  27148 time(s)

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2011 14:05:27


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
nano
Junior member

Joined: 21/08/2007 09:37:25
Messages: 80
Location: Galati
IP:
Offline

Este interesant ce spui tu in legatura cu clorura de calciu si util cu siguranta. Nu fac decit o paranteza la cele scrise de voi mai sus.
Insa, transportul activ al ionilor de clor la nivelul epiteliului branhial al pestilor (si ma refer mai ales la rolul acestui mecanism in excretia de uree la nivelul branhiilor - care se realizeaza intr-o mare masura pe aceasta cale la pestii dulcicoli) implica un transport pasiv al ionilor de sodiu iar celulele branhiale specializate in acest sens (chloride gills cells) pt aceasta functie, au permeabilitate indeosebi pt acesti ioni. E importanta prezenta ambilor ioni in derularea mecanismului respectiv.
In legatura cu deciclarea acvariului (daca bine am inteles), crezi ca e o problema? Bacteriile nitrificatoare prezinta un grad de eurihalinitate daca nu sunt supuse unui soc de salinitate.
Oricum, eu folosesc sarea in cazul unui comportament vadit de stres al pestilor si doar in cazul acelor specii adaptate la un gradient mai mare se salinitate.
Iar off topic : eu am o 'problema' cu permanganatul de potasiu pe care il adaug doar in apa curata 'libera' de substanta organica, adica - doar in imbaierile terapeutice de scurta durata (maxim 15 min); KMnO4 impreuna cu substanta organica formeaza un mediu in care ma feresc sa mentin pestii prea mult timp.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com