[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
N02/NH3 Problem Again !!!!! Oh Boy !!!!! Need Help , psl ....Multumesc ...  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
US_Marine
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/11/2010 23:13:21
Messages: 88
Location: Athens - Greece
IP:
Offline

Am si mincare congelata ( Ocean Nutrition Prime Reef Frozen Food - http://www.fosterandsmithaquatics.com/product/prod_display.cfm?c=3578+7927+8038+8157&pcatid=8157 ) Am folosit astazi pt prima oara . Am aruncat un cub congelat in aquarium si ( daca-s prost si am ghinioane ( asa se scrie ghinioane ? ) tot timpul ) , cubul s-a dus printre pietre si asta a fost . Cred ca-l maninca crabii ) ...

Domnilor , c-am asta cu problemele mele . Sper sa nu-mi moara pestii . Daca aveti ceva sfaturi , va astept cu placere . Help , Help , help - AJUTOR !!!!!!!!


Multumesc foarte mult



Best regards



Achilles Jonson - US


Salutari Domnilor - Ozi . yonutzzz_92 , djphazer , bobesku . Cred ca sunteti OK .


[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Nu arunca cubu in acvariu. Daca ai facut-o numai o data, e OK, nu-i problema.
Foloseste un pahar mic: pui un cub in apa si il lasi cateva minute sa se topeasca. Apoi incerci sa lasi toata apa sa curga afara, fara sa piezi mancarea...asta este un trick util, pentru ca "apa" aceea are foarte multe substante organice care se vor transforma in NH3->NO2->NO3 si vrei pe cat posibil sa nu o introduci in acvariu
PS: ai nimerit cu ghinioanele (ai scris corect )

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2011 17:22:47


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
yonutzzz_92
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2010 19:44:33
Messages: 172
Location: Bucuresti, Piata Rahova
IP:
Offline

La 6 pesti (sper sa nu gresesc) cati ai, un cub este cam mult.
Vorba lui @Ozi foloseste un pahar in care bagi 2/4, 3/4 dintr-un cub si sa opresti pompa de valuri cand ii hranesti.
Bafta.

Nano 30l
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Eu nu opresc nici o pompa si nici un filtru cand ii hranesc. Ce, in natura se opresc valurile cand vor pestii sa mance?
Dar de obicei folosesc o pipeta (de la teste de apa) ca sa le dau portii mici, si sa nu ajunga totul in filtru. Mie imi place sa ii dau drumul mancarii in curentul de la un powerhead si sa-i las pe pesti sa o fugareasca.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com