[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la Incepator la mai putin incepator 2  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EverSad wrote:Nu solicit filmarea. (am scris ca: ar fi interesant)

Doar in ideea documentarii: de ce sa nu? (bagi ciclide ori alti scormonitori, in bazinul cu gazon)

Offtopic: Vad/citesc pe la: "acvarii plantate" ca apare carne proaspata.....

Adica: am trei plante in acvariu' de incepator. (si cred ei ca daca nu au plastice, trebuie scris textu' la categoria: PLANTATE)



Stim sigur ce se poate intamplat, imi scoate tot gazonul afara .


Orice acvariu are o planta sau mai multe se incadreaza la categoria plante ,mi se pare normal
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bravo umflatule, imi place. E bine ca ai dat si petele alea de culoare cu cryptocoryne sau ce plante or fi

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Bravo umflatule, imi place. E bine ca ai dat si petele alea de culoare cu cryptocoryne sau ce plante or fi


Ooo doamne cat am asteptat sa spui aceste cuvinte
Multumesc
Da sunt Cryptocoryne.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Sa marit familia si aici
Acum avem 25 Rasbora
5 amano
5 creveti Radar care mi se par foarte mari ,dar si foarte harnici.
Cam 10 netrina si 5 ottocinclus.


image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2022 19:09:51

[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Samy wrote:Sa marit familia si aici
Acum avem 25 Rasbora
5 amano
5 creveti Radar care mi se par foarte mari ,dar si foarte harnici.
Cam 10 netrina si 5 ottocinclus.


image

image


Merge treaba

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Merge bine ,sunt foarte harnici.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Prima tunsoare

image
image
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depeche frate )
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Depeche frate )


Traducere
Is prea de la tara
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pe vremuri mergeai la frizer si ii spuneai sa te tunda "depeche" (daca erai fan Depeche Mode). Era scurt-spre piele deasupra urechilor, apoi o parte tunsa cu nr.2, iar in scafarlie lasai lung si dadeai pe spate
Si mai de demult, cereai tunsoarea "pentru scoala". Daca bagai mana in ciuf, parul nu trebuia sa treaca de degete.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cum aspiri sub gazon?

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pe vremuri mergeai la frizer si ii spuneai sa te tunda "depeche" (daca erai fan Depeche Mode). Era scurt-spre piele deasupra urechilor, apoi o parte tunsa cu nr.2, iar in scafarlie lasai lung si dadeai pe spate
Si mai de demult, cereai tunsoarea "pentru scoala". Daca bagai mana in ciuf, parul nu trebuia sa treaca de degete.

O Multumesc mult, sunt prea tanar cred . Nu am avut asemena momente
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Cum aspiri sub gazon?

Aspirat sub gazon cu dennerle aspirator ,cel normal nu cel nano.
Pun pe gazon si trage mizeria . Putina tehnica si nu scoate nici un fir din mc .
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gazonul din bazinul asta e foarte misto, foarte des. De altfel ne-a obisnuit Samy cu nebunia asta de gazon, e maestru

Tind sa cred ca, la asa densitate de iarba, mizeria nu ajunge sa intre in substrat si practic e suficient sa aspiri gazonul. Mizeria care scapa si ajunge la substrat probabil e in cantitate mica si se descompune in hrana pentru gazon.

Samy, tu sa ne spui daca asa e sau aberez. La mine gazonul e mult mai rar si stau cu emotii la fiecare aspirat.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am avut si eu gazon si da, asa este. Presezi (fara mila, ca nu se intampla nimic) tubul aspirator pe el si grosul mizeriei este aspirat.
Daca ai gazon bine dezvoltat, cum are austriacul nostru, nu se desprinde nici un fir. La cel rar e problema.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Foarte corect ce spuneti amandoi,nu prea are cum trece de gazon mizeria si cea ce trece este tot parte din natura .
Aspirat fac doar atunci cand tund,restul ramane ingrasamant la plante
Nebunia asta imi place cel mai mult ca este si foarte usor de intretinut, daca ai sol si sub sol ce trebuie nu prea iti bati capu cu aspirat. Solul de la tropica cel powder si asa este un sol prin care greu patrunde mizeria.
Pot spune ca e un bazin destul de stabil . In afara de fertilizare o data pe saptamana ,si o data la 2 saptamanai curatat geamu nu prea fac nimic. Schimbul de apa doar daca tund momentan si aia este o data pe luna sau poate o data la 2 luni inca experimentez.
Ce am observat pe Cryptocoryne pe frunzele mari se pune putin hairalga ,nu e grav se taie frunza si pa
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote: La mine gazonul e mult mai rar si stau cu emotii la fiecare aspirat.

Aici am invatat din greseli , pana nu este gazonul peste tot nu aspir
Risti sa deranjez radacina si cresterea devine mai lenta sau deloc.
Daca ai filtru extern introduci mana cu Palma orientata in jos spre subtrat si cu miscari lente valuiesti putin apa de deasupra substratului,asa ti se va ridica mizeria nedorita si va ajunge in filtru o parte . O parte este ok sa ramana in sol este cum ai zis tu un fel de ingrasamant. Asta desigur depinde si ce sol avem si plante ,plus cat de bine este stabil bazinul daca reuseste sa faca singur aceasta treaba. La fel ca un peste mort ,este ca si in natura daca e lasat in bazin (un bazin matur si stabil) bazinul va face ce trebuie cu el .

De acea mam si axat pe filtrare si medi filtrante altele decat cele recomandate. Stiti bine discutile de la inceputul topicului.

Deci concluzia : nu e nevoie de cat mai mult material filtrant si cel mai scump si de cele mai mari canistra.
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Un singur lucru trebuie amintit, in bazinele tale sunt foarte putini pesti, aceia sunt de dimensiuni mici, detitrus putin. Depinde in ce moment se pune gazonul, de tipul lui, de experienta si indemanarea acvarist ului. Toate se leaga intre ele. Gazonul se aspira bine, chiar daca mai iese câte putin, isi revine rapid. Se tunde corect pentru a nu putrezi radacinile, atunci se desprinde. La o popula?ie mai mare de pesti, daca nu aspiri o perioada, detitrusul se poate intari, pe alocuri destul de mult.
Mi-am permis sa imi spun parerea mea, pentru a nu se intelege gresit cum e cu intretinerea diferitelor tipuri de gazon.
[ICQ]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

narcis wrote:Un singur lucru trebuie amintit, in bazinele tale sunt foarte putini pesti, aceia sunt de dimensiuni mici, detitrus putin. Depinde in ce moment se pune gazonul, de tipul lui, de experienta si indemanarea acvarist ului. Toate se leaga intre ele. Gazonul se aspira bine, chiar daca mai iese câte putin, isi revine rapid. Se tunde corect pentru a nu putrezi radacinile, atunci se desprinde. La o popula?ie mai mare de pesti, daca nu aspiri o perioada, detitrusul se poate intari, pe alocuri destul de mult.
Mi-am permis sa imi spun parerea mea, pentru a nu se intelege gresit cum e cu intretinerea diferitelor tipuri de gazon.


Foarte corect, acum mi se pare o nebunie sa suprapopulez un acvariu de 160 l brut in care am un skape cat de cat frumos. Iar vie?uitoare sunt cam 40 in total :pesti, creveti netrine. Echilibrul il gasesti singur cand doresti un skape. Cand vrei un acvariu e alceva.
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

later edit

This message was edited 2 times. Last update was at 23/07/2022 11:15:16


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com