[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bayek wrote:Tot secretul la treaba asta este rezistenta siliconului, adica etanseizarea. Ca daca nu, çe futú, vorba olteanului
scrisei ulterior despre perfectul meu simplu, dar renuntai, daca tot adusesi vorba, uite aici o explicatie nu intru mai mult in detalii, las un link
https://adevarul.ro/locale/slatina/dece-vorbesc-oltenii-perfectul-simplu-popor-ne-a-colonizat-si-a-lasat-amprenta-sud-vestul-tarii-1_54db610f448e03c0fd80e4a4/index.html

intr-adevar, ai foarte mare dreptate. Spre fericirea mea, nu e atat de grav, presiunea nu e mare si il probai si fara silicon, doar se prelingea un mini strop la minut. acum cu silicon, e mai sigur(totusi sa speram ca e destul de uscat )
@eversad: nu-l certa prea tare, sper ca intreaba sa invete SA NU MAI ARUNCE MELCII LA GUNOI sau unde i-a aruncat

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2022 22:40:15


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

EverSad wrote:
David Andrei wrote:Interesanta idea de filtru home made , doar o nelamurire de curiozitate, pentru ce ai pus pamantul ala acolo? Adica la ce ar ajuta..?



Serios?

Intrebi' colegul, de: filtrul facut acasa? (cum crede el ca se potriveste la ce are' acolo)

Ai rezolvat tot ce era de facut, la tine? (si acum te extinzi' in tainele' filtrarii ? )


Am intrebat doar... fiindca este interesanta idea. Nu am zis in nume de rau sau ceva .....

Cum am zis , intreb de curiozitate ://

cativa melcisori mici la gunoi, da

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2022 22:43:28

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

David Andrei wrote:
EverSad wrote:
David Andrei wrote:Interesanta idea de filtru home made , doar o nelamurire de curiozitate, pentru ce ai pus pamantul ala acolo? Adica la ce ar ajuta..?



Serios?

Intrebi' colegul, de: filtrul facut acasa? (cum crede el ca se potriveste la ce are' acolo)

Ai rezolvat tot ce era de facut, la tine? (si acum te extinzi' in tainele' filtrarii ? )


Am intrebat doar... fiindca este interesanta idea. Nu am zis in nume de rau sau ceva .....


ai intrebat: offtopic. (nu este treaba ta si nu ai legatura cu ce se discuta/scrie aici)

am fost suficient de expicit? (scuze la paradox)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

EverSad, tu stiai ca eu am stat in Topraisar 3 ani ? acum vad ca esti din Cernavoda, am crezut ca esti Bucurestean si tu. Unde ai fost pana acum 4 ani, de cand m-am mutat ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Atunci nu o sa mai zic nimic daca te deranjeaza in mod special o curiozitate sa invat si eu mai multe, nu cred ca l am deranjat pe paradoxx ca am pus o intrebare despre ceva creatie interesanta pe care o pot face chiar si eu poate in viitor ( peste cativa ani spre ex).

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2022 22:48:22

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Offline de pesti.... (eream' in Cernavoda, acum patru ani)

Am inceput de Craciun, in 2019 cu un acvariu colorat, ca nisip.

Caut si o poza.....

Si nu este toti' Mitici... mai fac si astia' de la "taranoaia" content pe forum.

Probabil ca sunt frustrati si vor' sa vada tot forumul, frustrarea lor cu un borcan de pesti..... (aici a scris: tastatura, cu auto-corectare)

LE: David, peste ceva ani...... (ai scris, cum trebuie, acum)

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2022 22:58:08


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haide mai, ca nu il deranjeaza, asa este el...mai aggressive precum rolele de scheme, l-ai suparat ca nu ai ascultat si ai facut greseli unde ti s-a explicat ce nu trebuie, iar pt noi acvaristica fiind mai mult decat un hobby, am simtit ca iti bati joc de pesti, apoi ai aruncat melcii aia ^^ sper ca EverSadistiq asculta si Shadow of Intent
David, la tine cum e ? te-ai hotarat cu comoda aia si acvariul ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Eh, stai linistit, ca nu ma deranjeaza , sunt obisnuit , am zis ca idee... in fine. Da, o sa ma duc prob. maine seara si o sa vad poate o chiar cumpar eheim aquacab 54. Dupa acea o sa aranjez si pietrele si ce mai e pe acolo, o sa mai dau o poza la final cu tot (umplut 50L acvariul etc..) nu prea sunt eu as incantat de suport ca mi se pare micut de ex nu am loc sa pun pompa de aer si n as renunta la efectul de oxigenare (incapatanare... ) si de ex. inauntru nu sunt blaturi sa pui chestii pe acolo dar aia e , m oi descurca eu asa sau oi pune 1 blat ceva... (scuze ca am intrat in subiectul tau practic cu subiectul meu )
edit: nu dispun de mai multi banuti si asa sunt destui si 300 lei cat este standu.. idea cu blatul suprapus cum mi ati zis voi e buna dar nu e.. se pot face cel mai prob. praf si peretii ei si atunci e si mai rau mai ales ca ea nu e facuta de o asemenea greutate, e o comoda simpla de ceva TV , ghiveci cu flori astea...

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2022 23:27:56

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bin inteles, ca prin plimbarea mea ocazionala prin petshop( daca ocazional inseamna de 5 ori pe saptamana ) imi gasii specia mea de sanitar preferat (synodontis nigrivensis) si fiind cu nevasta.mea, ma apucai sa ii explic cat de tare iubesc eu pestii astia si cum mi l.a omorat soacra.mea pe ultimul cand a scos incalzitoru sa isi bage fieru de calcat iar apoi a uitat sa mai bage inapoi ce a scos. Un barbat cu o fetita, auzindu.ma ca vbesc de pesti, ma intreaba daca am cumva scalari, pt ca el are de donat 2(am vazut anuntul si pe fb, dar nu eram interesat de scalari) si cum bineinteles ca eu sunt adeptul salvarilor de pesti si nu numai, hotarai sa mergem impreuna sa adoptam scalarii (pe motiv ca lu nevasta.mea ii placeau demult scalarii si acum sunt ai ei....cica...)asa ca veniram acasa cu o pereche de scalari formata si un mic syno. Sa imi spuneti va rog daca sunt red back sau ce increngatura, caci nu ma pricep.

image
image

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumosi sunt, bine ca i-ai adoptat. Unde ai gasit sanitarul? E simpatica tare specia asta, nu stiam de ea.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In petshopul din Deva, aduc si la comanda, au un provider serios, lantul este ZooCenter. Am mai avut un astfel de syno, mi.a crescut maricel, se fac ca niste tanculeti in miniatura ^^

P.s.: Poate fi un syno ornatipinnis, din asta am avut, e prea mic sa imi dau seama dar era dat ca nigriventris.

https://youtu.be/IZU-RVVTtu8

This message was edited 2 times. Last update was at 02/03/2022 20:55:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

paradoxx wrote:asa ca veniram acasa cu o pereche de scalari formata si un mic syno.

Si pe mine ma abureai ca nu-ti plac scalarii , ca sunt prea lenti, ca....Om serios esti tu?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

lasa-ma ca nici acum nu-mi vine sa cred

sunt intr-adevar manacapuru redback ?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2022 21:57:19


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

paradoxx wrote: lasa-ma ca nici acum nu-mi vine sa cred

sunt intr-adevar manacapuru redback ?

Eu nu te pot ajuta cu identificarea lor, dar poate videoul asta te ajuta:
https://youtu.be/p5-UPKk68yU

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multumesc, flo. Intr.adevar sunt niste manacapuru redback crescuti in acvariu mic, i.am pus ulterior in acvariul cel mare insa am vazut diferenta de marime dintre ei si oscar si ca sa nu stau stresat ca ii haleste, i.am pus in acvariul de 100 pana se mai dezvolta( sper sa o mai faca, par a avea sub 1 an). Din pacate,masculul are la buza de jos o mica rana exact in varful botului, sper sa nu faca fungi, inca nu bag medicamente in el, ci un schimb de apa.

Acel syno este intr.adevar nigriventris, dar mult prea mic si dand din aripioare, nu se poate focaliza pe el. Sta mereu sub acel burete, asa l.am gasit si in petshop, sub o frunza.
image

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca e nigriventris, cum caut eu de ceva vreme, ar trebui sa inoate cu burta in sus.

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai asa inoata ^^ era sub o frunza cand l.am zarit in petshop, iar acum de cand e la mine, sta numai sub buretelul ala, cu burtica in sus. Nu l.am vazut innotand, inca se acomodeaza.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Le-am zis si eu celor de la ZooCenter sa imi aduca atunci cand vor face comanda de vreo 3 saptamani, nu m-au sunat pana acum.

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

tine de provider, daca ala nu are....spune-le sa contacteze centrul din Deva, aici e un tip relativ tanar ce are de toate.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Fauna: ~20 jandarmi, 1 conconius adaugat doar pt culoare(planul a fost ca bazinul sa fie plin de jandarmi si conconiusul sa adauge dinamicitate prin simpla lui prezenta, fiind singurul rosu), 1 pui 2/3cm raphael catfish invizibil(iese doar noaptea),5 kuhli.1 pui gibbiceps(3cm), mai nou 2 scalari adoptati dintr.un acvariu de 60l, 1 syno nigriventris pui si el.
Plante: anubiasi si ce.or mai fi, sunt acolo sa consume minerale si sa elimine oxigen(nu bagati in seama petele negre de pe anubiasi, am mai eliminat un neon acum 2 zile, era lumina prea puternica).
Substrat: qurt negru combinat cu jbl manado(nu era destul din niciun fel asa ca le am combinat). Videoul acesta il las aici ca sa fie, nu e un acvariu ce vrea sa sparga topuri, ci initial se dorea a fi pt inmultire jandarmi.
Material filtrant: eheim substrat pro si inele ceramice(filtrul este unul extern, am uitat cum se numeste, un chinez de prin 2014/2015)
Infrumusetarea/amenajarea" ca la carte" acvariului va avea loc de indata ce am timp si chef, deocamdata m.am apucat sa restaurez un acvariu al unui coleg ce a avut inundatie, acvariul curgand de la jumate.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2022 18:05:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com