[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Custom Blenny reef cube  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sincer citiseam si eu chestia asta dar imi era greu sa cred ca Tunze nu isi face sungur pompele.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cand am cumparat primul skimmer la mana a doua, un Tunze 9002 model vechi, am observat ca pompa Tunze era Sicce. Cand am cojit eticheta de pe pompa, sub ea era incastrat in plastic Sicce. Cum pompa Tunze era indecent de scumpa, am comandat Sicce direct din Italia. Cu tot cu transport am iesit mult mai ieftin decat cu Tunze cumparat in UK.

Cred ca Tunze isi fac singuri pompele de valuri si folosesc Sicce pentru cele de recirculare.

Intrucat pompele de recirculare Sicce sunt cele mai silentioase si economice de pe piata, iar cele Tunze de asemenea, probabil ca e aceeasi pompa. Desi e posibil ca Tunze sa fi schimbat un ax, o elice, o saiba etc.

Cred ca rebrandingul e o practica des folosita in aparatura pentru marine.

O data am luat schelet de coral de la magazin mai ieftin doar zicand ca-l folosesc intr-un acvariu cu apa dulce

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Azi am sunat o pe soacramea care este in Italia si am trimis o la un pet shop din apropiere sa imi cumpere un SICCE. Pana la urma am vorbit cu vanzatoarea la telefon si nu aveau nici SICCE nici Tunze.
A ramas sa caute o pritena de a ei pe net . Daca nu o fi sa fie cumpar Tunze de aici de la noi. Partea buna daca imi ia de acolo este ca nu dau nici un ban ca de ,,,

ACVARIUL MEU scape by @fanta
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca nu gasesti Sicce sau Tunze, ia un TMC, sunt tot Sicce rebranduite

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Din cate am inteles a vorbit pt un Sicce . Nu stiu daca este 0.5 sau 1,0

This message was edited 1 time. Last update was at 03/08/2014 21:50:10


ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Dupa ceva timp revin in topic cu o intrebare copilareasca poate.

Am priimit de la cineva un coral verde sps dar sincer nu l am identificat inca . Este primul coral dur pe care l am bagat in acvariul meu. Il urmaresc de cand l am bagat sa vad cum ii merge la mine si am observat ca in varfurile unora dintre ramuri daca pot spune asa au aparut niste ciocuri mici albe care par a avea aceiasi structura cu scheletul coralului dar pe care nu se afla nici un polip.

Am cautat pe net despre cum cresc coralii duri sps si ma arunca int tot felul de pagini cu hrana pt corali .

Intrebarea mea este daca aceste ciocuri fara polipi sunt semne de crestere sau e de rau ?

Merci anticipat pt raspunsuri.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Creste.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Hai ca intre timp am reusit sa il si identific Este green bird nest sau seriatopora sp . Merci pt raspuns . Mi ai luat o piatra de pe inima.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2015 16:46:04


ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Deoarece tot imi apar diatome pe substrat m am gandit asa cum zicea dragos ca poate am silicati in acvariu si poate la valori mari. Pe piatra vie nu sunt diatome. Am luat jbl silicatex si l am pus in filtru si nimic . Observ ca dimineata sunt putine dar in timpul zilei apar din dou mai multe.

Azi am cumparat de la mosu testul de silicati si vad ca imi arata zero oricum as citi testul Nu stiu ce sa mai fac pemtru ca ma supara rau diatomele astea.

Astazi am imprumutat un tds metru de la cineva pentru a verifica apa de osmoza . Problema este ca nu prea stiu sa interpretez datele.

Imi arata cam asa

Temperatura 27 grade

EC 0,31

CF 3,2

si inca ceva care ar putea fi ppm dar nu sunt sigur cu valoarea 260

Daca are cineva idee care e treaba cu astea si cat de bune sau rele sunt valorile lasati si voi un comentariu.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2015 16:53:54


ACVARIUL MEU scape by @fanta
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Treaba cu ele e ca daca nu scapi dupa toate incercarile, atunci ultima este DinoXal de la direktLINE.
Asa am scapat eu, mai am 250 ml, de ajuns pentru 2000l

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Si eu am diatome, unde se gaseste produsul respectiv/vinzi din el?

My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Am citit acum cate ceva pe net despre el dar vad ca e cam scumpicel. Daca nu reusesc sa scap in alt mod o sa iau dracovenia asta.

Cat timp ai dozat pana ai scapat de mizeria aia ?

ACVARIUL MEU scape by @fanta
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

5 ml/ 100l, 3 zile ...
Vorbim maine ...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2015 21:23:17


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Ma abonez si eu la 100 ml.
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

50 ml opresc eu, 200 le dau.
fanta - 100
blue14 - 50
ionut_dt - 50 ml

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2015 08:37:59


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sa inteleg ca eu am ramas cu degetul in gura.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Nu, ionut_dt a trimis PM ca vreti amandoi ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Impart si eu cu tine, ca am nevoie doar de 75ml
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Trimit 150 ml la Bucuresti, numai sa vad cand ca am un weekend cam aglomerat ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Si daca tot e jurnal trebuie sa fie si poze.
[Thumb - 20150510_175501.jpg]

[Thumb - 20150510_175446.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com