[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reactor co2.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Am tot citit topicuri, am prins ideea cum se confectioneaza, dar tot nu stiu din ce sa il fac.
Momentan folosesc un ractor facut de mine, functioneaza perfect, dar e prea mare... ocupa mult loc si se si vede urat, asa ca as dori niste idei din ce sa il fac. Reactorul momentan e facut dintr-o sticla prigat 1,5 l, cu 2 intrari, pe sus CO2 si umpic mai jos perpendicular apa, niste bio-balls-uri, si cateva starturi de bureti fini.
V-as ruga daca puteti sa imi dati ceva idei din ce sa il fac sa iasa mai mic si cu un design mai frumos.
M-am gandit sa il fac din sticla dar cum prind eu furtunele de sticla?
Astept mai multe idei, multumesc.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Ai putea sa-l faci extern. Un tub etans umplut cu fibre sintetice si apa circula in sens opus decat urca gazul. Asta ar insemna ca introduci gaz si scoti apa la partea inferioara si introduci apa la partea superioara.

mobile in mobile
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

As prefera totusi sa fie in interior, nu vreau sa risc sa ajunga apa la vecini, am 300 litri de apa, nu ma joc cu chestii de astea.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/11491/Instalatie%20CO2.bmp

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Am vazut instalatia aia, ideea e cat de performanta este si ce tub e ala? In concluzie, nu stiu cum functioneaza.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AOL wrote:Am vazut instalatia aia, ideea e cat de performanta este si ce tub e ala? In concluzie, nu stiu cum functioneaza.
Ala e un tub gofrat. Se foloseste la instalatiile electrice (prin el se baga firele). Da randament bun la acvarii mici.
Gazu' sta in incretiturile tubului iar curentu' de apa facut de pompa il dizolva.

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

atita timp cit nu ies bule de bioxid, pe "iesire" randamentul e maxim. eu am ceva de genul ala si merge de bubuie.
tubul .. il gasesti pe la electrocasnice - sanitare , este tub de refulare de la masinile de spalat(aprox 8RON) . in poza nu stiu daca e d'ala, dar eu d'ala folosesc. intr-o vreme ma batea gindul sa incerc cu racord flexibil de la "chivete" ;) avind diametrulsi striatiile ceva mai mari, dar nu mi s-a parut estetic, era mai greu de mascat.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razvan wrote:atita timp cit nu ies bule de bioxid, pe "iesire" randamentul e maxim. eu am ceva de genul ala si merge de bubuie.
Si eu am . Daca dau debit mare de gaz (necesar la acvarii mari) incepe sa scape bule. Problema se poate rezolva prin cresterea lungimii tubului. Destul de inestetic .

Poze: smilie ... Poze cu plante
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Da randament bun la acvarii mici.


Eu vreau sa pun la acavriu de 350 litri, 250 litri net. Ce am acuma arata destul de urat si trebuie sa concentrez langa el destul plante sa il maschez. Daca e ok pentru acvariu meu, pt 8 RON merita sa incerc.
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Problema se poate rezolva prin cresterea lungimii tubului. Destul de inestetic
As putea sa il fac de 1,25 m. Dar adaca arata naspa nu am facut nimic.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca il faci de 1.25 m si il lasi cit mai la fund, cind vor creste plantele, nu o sa se mai vada... asa ca, incearca linistit, si ignora faptul ca vei vedea un serpalau gri in acvariu timp de 2-3 saptamani...
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Ok, ma risc, deci cumpar tub gofrat sau tub de refulare?
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

oricare din ele sunt bune, desi in cele mai subtiri se amesteca mai bine gazul cu apa.

Cred ca pana la urma o sa ajungi sa le alegi dupa ce culori gasesti, ca sa se camufleze cat mai bine in acvariul tau.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu personal am acasa un reactor vortex 200 il poti vede pe site-ul www.plantguild .com sau pe aquabotanic.com sau pe alta site-uri Pearsonal sunt foarte multumit de el , nu scapa nici obula de co2 chiar daca bag si 15 bule pe secunda , dupa el poti sa te orientezi sa-ti construesti si tu unul ,dar sa nu pui o pompa prea puternica ,pentru acvariul tau este suficient ,daca mai ai nelamuriri trimitem un pm si i-ti dau mai multe detalii daca te intereseaza acest tip de reactor

Ogar batrin dar.... cu miros fin
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Am cumparat furtun de ala de curent, sper sa fie bun ca aia nu stiau de gofrat. E exact ca ala din poza. Ala are ceva daca il indoi si merg cu el pe josul acavriului?? Si daca bag in furtun niste bio-balls-uri? Nu cred ca ar strica... Si la capat de furtun se pune burete.. ma gandesc..
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

E OK ideea cu bio-balls si burete??
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

s-ar putea ca apa in drumul ei sa se impiedice de bioballs si sa aibe viteze ma mari in apropierea peretilor furtunului => s-ar putea sa -ti impinga bulele afara din furtun

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

se gasesc in Obor bureti de vase facuti din plastic. Rotunzi, din material ca pardeaua, dar cu ochiuri mai mari. Iei un astfel de burete, il desfaci si il bagi in reactor.

Pentru tubul gofrat recomand sa il lasi liber. Asa e la Razvan si asa a fost si lamine. Nu e nevoie de bioballs.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Salut. Poza si indicatiile de construire le gasesti in galeria foto personala. Furtunul pentru cabluri electrice nu este bun (si eu am luat initial) pentru ca are rizurile prea mici si nu are timp sa se dizolve CO2. Furtunul pe care l-am pus eu este pentru scurgerea apei de la chiuveta. In ultima poza a galeriei se vede putin si instalatia. Acum am prelungit distanta dintre cele 2 coturi si am amplasat furtunul aproape de fundul bazinului. In 4 luni de cand functioneaza nu am observat ca ar iesi bule de CO2 pe la capetele furtunului. Daca mai vrei detalii te astept pe PM.
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Sau ai un articol meserias aici despre reactoare: http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com