[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Trucuri in Aquascaping  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Aici aveti un acvariu setat ....de nimeni altul decit domnul TOM BARR
Se poate vedea cum se face un covor de HC
dar emers initial si dupa aia se pune apa si este submers
http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php/42183-DSM-Dry-start-method-for-starting-a-new-planted-tank

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2010 17:49:16


Ogar batrin dar.... cu miros fin
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Excelenta remarca "insanely simple"

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte interesant...si ca o mica paranteza, am si eu HC crescut emers initial, apoi introdus in acvariul meu care acum creste mult mai bine decat HC'ul care l-am primit dintr-un acvariu gata stabilizat. HC'ul primit submers l-am introdus cu o zi inainte fata de cel emers, si totusi...ma asteptam la o perioada de acomodare in ce-l privea pe cel emers.
[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ce fraier nea Tomitza asta. Sa piarda el bunatate de alge...Pfiu...nimic nu stie si nici nu vrea sa invete.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

interesant mod
Cine o pune in practica la noi ?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca nu ma insel, Val a facut un experiment asemanator, parca acum vreun an jumate. Dar nu mai retin exact conditiile pe care le-a creat pentru dezvoltarea plantei si nici la ce rezultate a ajuns.
Val, esti pe aici?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote: Val a facut un experiment asemanator...

Despre acesta este vorba?

Experimentul in sine e ingenios.

Stau insa si ma intreb cum de le tot gaseste Ginel. Face el ce cumva de ne pregateste mereu chestii interesante si inedite.
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Val sigur avea ceva HC care crescuse inca emers in acvariul pe care il avea in curte, acu fo 2 luni, daca nu ma insala memoria, deci e posibil sa fi incercat el ceva experimente emerse...

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema e ca lucrurile nu sunt asa de simple. Vorba aia, totu-i relativ.

Parca imi amintesc ca si Val a avut niscai probleme cu startarea in felul asta...? Poate gresesc, o sa recitesc thread-ul respectiv maine.
Totusi, in acel link sunt si niste oameni nemultumiti care spun ca le-a putrezit HC-ul si ca nu au mers treburile ca unse.

Nu ma intelegeti gresit, nu sunt impotriva acestei abordari, tot ce vroiam sa exprim e ca lucrurile nu sunt chiar atat de simple. Dar, intr-adevar, ar putea fi.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

HC putrezeste exact ca in pozele oamenilor din acel link si cand creste submers. Cauza fiind lipsa de lumina.
Dar de ce tot ne dam cu parerile atat, Hai forta cine mai face un experiment ?
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Radu.U wrote:HC putrezeste exact ca in pozele oamenilor din acel link si cand creste submers. Cauza fiind lipsa de lumina.
Dar de ce tot ne dam cu parerile atat, Hai forta cine mai face un experiment ?


Am facut si eu un experiment de genul acum vreo 2-3 anisori si totul a mers struna. Diferenta a fost de lumina, adica acvariul de 8L setat cu Tropica a stat relativ la soare, umbrit cu folii de plastic sa reduca puterea si sa mentina umiditatea in acvariu.
HC creste emers si in pamanat atat cat si in vata minerala. Tot secretul consta in cazul in care cresterea se face la soare ca si cu orice planta ca sa fie udata seara sau dupamasa cand nu mai este asa puternic sau daca e in acvariu la lumina tuburilor ele sa fie cat mai puternice. Putrezire mai apare si cand apa e prea mult iar Hemiantusul trece prin mai multe etape de emers submers emers submers ca si in poza acelui om care se plange ca a patito. Acolo se vede clar ca baza a stat mai mult in apa iar partea de sus a crescut peste nivel.
O sa pun si poza cu acvariul de care povesteam mai sus dar nu acum ca nu o am la indemana.


Daca tot suntem la Trucuri in Aquascaping atunci vin si eu cu o idee despre cum se fac tufele reusite la stemuri:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/general-aquarium-plants-discussions/57960-pruning-timeline.html

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2010 15:28:51

[Yahoo!] [ICQ]
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

@dogibeer84 omule doar ce mi-ai raspuns la o mare intrebare pe care o aveam in legatura cu tufele de stem plants. Multumesc mult

fostul user Trippin
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca un mic truc - sunt sigura ca pentru multi nu mai este o noutate, dar poate va folosi cuiva

How to Create a Moss Wall
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

Am avut si eu un moss wall facut dupa ce am vazut pe youtube un filmulet. Arata binisor .. dar nu l-am lasat sa creasca sa acopere complet plasa pentru ca bagasem red cherry in bazin si am pierdut multi dupa el chiar daca era foarte apropiat de spatele acvariului (la 3-5 mm).
Ah da .. pe moss wall am avut java / christmass si erect .. sincer cel mai mult mi-a placut cum crestea christmass din el .. restul erau mult prea rare firele .. cred ca daca asteptam mai mult in timp s-ar fi umplut.

fostul user Trippin
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Felicitari Domnul Ginel pentru deschiderea topicului. Foarte binevenit. Linkul cu pruningul asijderi. Bravo celor ce se implica

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Riccia Fluitans atasata de pietre

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com