[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Interne(HAILEA,JUWEL,SERA)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vezi,anuntul Filtre interne

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2010 12:00:59


Ogar batrin dar.... cu miros fin
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Juwel, acela din acvariul Rio 180. Pompa de 600 l/ora. Pompa s-a ars dupa 2 ani de funtionare continua. Foarte bun ca filtru mecanic, anti-impuritati dar si pe post de surface skimmer. Acces greoi la bureti ptr cei cu mana mare. Ca sa speli buretii din al doilea cos, tre scos si primul....deci, se face mizerie in apa.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Filtrele jwvel - am sau am avut dea lungul timpului de la bazinele jwvel rekord 54 litri, rio 180 litri si rio 240 litri. Dupa parerea mea sunt unele dintre cele mai bune filtre interne de pe piata. Filtreaza bine atit mecanic cit si biologic dar este greu de umblat la ele si ocupa mult loc in bazin...astfel cu toate ca sunt unele dintre cele mai bune filtre interne consider ca daca si buzunarul o permite o varianta mai buna ar fi un filtru extern pt filtrare biologica si un intern mai mic pt filtrare mecanica. In rest aceste filtre chiar fac fata in general la bazinele in dotarea carora vin daca nu exageram cu aglomeratia. Singurul care mi s-a parut putin subdimensionat a fost internul de la rio 180.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/10/2011 17:17:11

naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Am un HAILEA BT400 intr-un acvariu de 20 l net. Se lauda cu un debit de 380 l/h... Dar eu zic ca se lauda.

Plusuri
Nu e zgomotos, isi face treaba bine la un acvariu de 20 l, de altfel dimensiunile sale mici il recomanda pentru nano-acvarii.

Minusuri
Pe perioada ciclarii am avut probleme cu ventuzele de prindere ca alunecau pe sticla si m-am trezit de cateva ori cu filtrul plimbandu-se prin acvariu. Dupa ciclare nu am mai avut aceasta problema.

Modificari
I-am scos caseta cu carbune activ si spatiul respectiv l-am umplut cu burete filtrant. Astfel am doi bureti in el, iar faptul ca ii pot accesa de la ambele capete ma ajuta sa ii curat alternativ in caz de colmatare.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com