[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ALTE FILTRE Externe (JEBO,AQUAEL,HAGEN,HAILEA,RESUN )etc  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vezi anuntul ,FILTRE EXTERNE

This message was edited 5 times. Last update was at 21/11/2010 21:38:53


Ogar batrin dar.... cu miros fin
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Jebo 828, utilizat cateva luni.
Un filtru mic si inghesuit. Capacitatea galetii: 11 litri, mult sub filtre cu debit similar (1200 l/ora). Doi bureti, perlon, o mana de caramica si gata filtrul.
Sertarele pentru materiale filtrante prost executate. Nu calca bine unul peste altul.
Restul elementelor sunt insa de buna calitate. Un filtru robust, care nu curge.
Aaaa, uitasem, pompa de amorsare avea garnitura fara pic de lubrifiant (o fi uitat chinezul).
In orice caz, da randament la acvarii de maxim 150 litri, cu indulgenta. La cativa cory si 10 neoni hraniti cu zgarcenie abia facea fatza filtrul.
In prezent folosesc o chinezarie, Keanu Reeves. Glumesc. Se numeste...Matrix, luat de pe ebay. E copie dupa nu stiu care Jebao balabao. 1200 l/ora. Capacitate 16,5 litri. Abia il scot din dulap, spre deosebire de piticania de Jebo 828. In ansamblu bine facut. Nu curge, silentios, sertare destul de bine facute. Marea sa problema: stuturile la care se cupleaza robinetii au crapat in prima zi de utilizare: Am rugat pe cineva sa imi faca doua asemenea elemente din bronz, care au fost ulterior nichelate. Functioneza mult si bine acum.
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

ezatemi wrote:Jebo 828, utilizat cateva luni.
Un filtru mic si inghesuit. Capacitatea galetii: 11 litri, mult sub filtre cu debit similar (1200 l/ora). Doi bureti, perlon, o mana de caramica si gata filtrul.
Sertarele pentru materiale filtrante prost executate. Nu calca bine unul peste altul.
Restul elementelor sunt insa de buna calitate. Un filtru robust, care nu curge.
Aaaa, uitasem, pompa de amorsare avea garnitura fara pic de lubrifiant (o fi uitat chinezul).
In orice caz, da randament la acvarii de maxim 150 litri, cu indulgenta. La cativa cory si 10 neoni hraniti cu zgarcenie abia facea fatza filtrul.
In prezent folosesc o chinezarie, Keanu Reeves. Glumesc. Se numeste...Matrix, luat de pe ebay. E copie dupa nu stiu care Jebao balabao. 1200 l/ora. Capacitate 16,5 litri. Abia il scot din dulap, spre deosebire de piticania de Jebo 828. In ansamblu bine facut. Nu curge, silentios, sertare destul de bine facute. Marea sa problema: stuturile la care se cupleaza robinetii au crapat in prima zi de utilizare: Am rugat pe cineva sa imi faca doua asemenea elemente din bronz, care au fost ulterior nichelate. Functioneza mult si bine acum.


Subscriu ce spune si exaztemi, aceleasi treburi cu JEBO 809

old Consigliere
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, si aici.
Am si un Jebo 828.
Constructiv, un filtru "subtire", cu plastic de foarte slaba calitate, sertare mici, plasticul furtunelor foarte moale, usor indoibile (obstruarea furtunelor a fost si cauza ptr care, la inceputul folosirii filtrului, mi s-a golit filtru de vreo 2 ori, pana am pus furtune Eheim)....a fost un soc ptr mine cand am vazut in fata ochilor mei mult-laudatul Jebo 828.
Functional, ireprosabil 2 ani. Adica, fara reduceri semnificative ale debitului, fara zgomot prea intens (asa...in limita acceptabilului intr-un birou, nu in dormitor). Dupa primii 2 ani insa axul a inceput sa dea semne serioase de oboseala, astfel ca, in prezent baraie ca un tractoras, deranjant deja chiar si ptr un birou. Cu ocazia asta, poate-mi spune cineva cu ce-l pot schimba...axul . Care, desi nu e rupt sau crapat, baraie. Probabil ca lagarele in care e fixat s-au largit. Dar, asa cum e acum, cu zgomotul care-l face, chiar si ca o donatie la un tanar, mi-ar fi jena sa-l "marit".
Deci, Jebo 828 e o varianta ieftina ptr un filtru extern, dar cu asumarea raspunderii unei chinezarii care e...cum bate vantu'!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

FILTRE JEBO - 835, 838 si 839. Vezi prezentarea mea de acum un an.
Nu le-am folosit, pentru mine veto-ul a fost dat de estetica partilor "vizibile" in acvariu (intrarea si iesirea)
PLUSURI
- pretul
- sistemul de cosuri cu garnituri de etansare (minimizare by-pass)
MINUSURI
- intake si outtake penibile
- lipsa medii de filtrare (cateva inele ceramice, o punguta cu carbon activ, slabut de tot)
CE AS MODIFICA LA EL
- medii de filtrare
- kituri de intrare si iesire JBL
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

FILTRE SUN-SUN
Am 3 filtre Sunsun HW-303B si il astept pe al patrulea. Doua le folosesc de 1 an, al treilea de 6 luni. Folosite la acvarii de 180 l.
Vezi prezentarea mea de acum cateva luni - 1400 l/h, 35 W, UV-C 9W inclus in capac
PLUSURI
- pret f bun pentru caracterisitici (75 EUR cu UV-C, 50 EUR fara UV-C, preturi ebay.de)
- 3 sertare pentru medii de filtrare (cam 6 l in total)
- silentios
- etans (nu curge nici dupa 1 an)
- intake si out-take de buna calitate
- surface skimnmer inclus
MINUSURI
- sertarul inferior are tendinta de a se intepeni in canistra (se rezolva usor daca mai iei putin din exteriorul lamei de plastic cu un cutit sau cutter)
- la 35 W pentru 1400 l/h nu e cea mai economica pompa (Eheim 2080 are 25W la 1700 l/h)
- vine fara medii de filtrare (doar cu polipad de 1cm pentru fiecare sertar)
CE AM MODIFICAT SAU AS MODIFICA LA EL
- prefiltrare cu burete in capul tevii de intrare
- medii de filtrare - sertarul inferior spartura de lava, sertarul de mijloc Siporax, srtarul superior Eheim Substrat Pro / JBL Micromec
LA CE IL RECOMAND
acvarii 200l +/- 50 l
In opinia mea e cel mai bun filtru ca raport performanta / pret pe care l-am folosit pina acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2010 17:53:32

danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Stie cineva cum sunt aceste filtre: MINI KANI 80 si 120 ?



Am un acvariu de 84l si tare ma gandesc ca mi s-ar potrivi un astfel de filtru...ca si pret mi se pare super ok, insa nu stiu cat de durabil/eficient este...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2010 02:55:06

[Email] [WWW]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu am avut un mini-kani 80. E un pic diferit de celelalte filtre - pompa este de fapt amplasata in acvariu (pe intrare sau pe iesire, dar in cazul asta trebuie sa initiezi amorsarea manual). Avantajul e ca filtrul e foarte silentios, dezavantajul e ca pompa poate deranja "estetic".
Trei sertare de cate 1 litru, in kit un sertar are burete, al doilea spartura de lava si al treilea un material sintetic tip nylon (mai bun decat perlon, poate fi spalat fara probleme). Canistra este etansa sui nu curge...nu am avut probleme in cele cateva luni de folosinta (mai tarziu am dat-o la schimb pentru un upgrade, dar am fost multumit de ea si chiar nu am avut ce sa reprosez filtrului).
La 84 l un minikani 80 e numai bun...mai ales daca ii pui un burete pe intrare, renunti la buretele din interior si pui 1 l siporax sau Substrat pro sau micromec.
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Astazi am intrat in posesia unui mini-kani 80, ce pot spune pana acum este ca intradevar este foarte silentios. Pompa deranjeaza putin estetic dar nu mai tare decat un filtru intern, ma gandesc totusi sa o mut in afara acvariului, din cate am inteles se poate si asa, insa nu cunosc eventualele riscuri (daca exista)...
Chiar ma gandeam la acel burete care as putea sa-l inlocuiesc cu 1l de siporax

Multumesc pt raspuns. O seara buna !
[Email] [WWW]
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

Da la minikani poti pune pompa chiar in dulap sub acvariu (daca exista asa ceva bineinteles) linga filtru. Nu este obligatorie amplasarea sa in bazin. Stiu pe cineva care are astfel montata pompa la un minikani 80 si ii merge de 1 an de zile fara nici o problema.

fostul user Trippin
[Yahoo!]
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Am mini kani 120, la un acvariu de 54L, mi se pare un filtru foarte OK, mai ales la pretul pe care il are, volum de material filtrant foarte mare, 4L.
Pompa intradevar se poate monta in acvariu, pe tur, sau afara, pe retur, cel putin cam asa spune producatorul.
Debitul este mic, 350L/h, pentru filtrare biologica eu consider ca este OK dar pentru circulatia apei in acvariu cred ca mai trebuie suplimentata, asta mai ales ca am pus pe sorb o bucatica din acel nylon ca protectie pentru creveti.

Apropo de chestia asta cu pompa in dulap, cred ca o sa incerc si eu, doar sa cumpar niste tub mai flexibil, ca cel cu care vine filtru este si rigid.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/12/2010 10:59:09

danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La acvariul tau de 54l ti se pare mic debitul de 350l/h ? De fapt pompa duce 650l/h doar ca scade pana la 350 cu mediile filtrante ceea ce mi se pare mai mult decat suficient. Filtrul meu are 300l/h si am fost nevoit sa modific debitul ca facea prea mari valuri la suprafata, iar acvariul meu este de 84l (~70net).

In legatura cu furtunele, ai dreptate, sunt rigide, dar mi se par mai ok decat cele de la JBL de care am auzit ca se colmateaza destul de repede.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2010 11:44:49

[Email] [WWW]
bogdan.filip
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/08/2010 17:30:59
Messages: 76
Location: Oradea
IP:
Offline

Am si eu un filtru Hagen Fluval 204 (680L/h). Il folosesc la un nano de ~25L.

+
este silentios
debitul este reglabil

-
volumul canistrei prea mic
forma ciudata a furtunelor

shine on you crazy diamond
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Pareri despre AQUAEL UNImax 250 ???

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com