[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
curiozitate co2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
betta_splendens
Junior member

Joined: 16/09/2005 18:04:49
Messages: 12
Location: bucuresti
IP:
Offline

sunt si io curios.........
unii poate s-or pricepe mai bine si-mi spun dc grasesc cu ceva....

ce parere aveti de fertilizare cu apa minerala?????
pe bune
nu stiu ce efecte negative ar avea , dar astept lamuriri de la voi
candva am pus in acv de 30L, 500ml de apa minerala,.................efectul a fost in max 2 min toti pestii erau la suprafata apei disperati dupa oxigen, pana atunci nu stiam ce efecte rapide, nedorite poate avea la adresa pestilor si de aceea am aflat imediat (in 2 min) raspunsul, am fost nevoit sa schimb apa 50%, chiar daca oxigenatorul a mers in permanenta,................in fine am salvat pestii dar ideea de a folosi apa minerala inca ma "bantuie"
acuma daca as avea tester de co2(si de O2) si daca as calcula cu atentie exact cantitatea de co2 necesara apei din acvariu pentru a o ceda plantelor, nu ar fi totul ok?
stim ce limite pot suporta pestii la co2, stim cam ce trebuie la plante si punand putin cate putin apa minerala (masurand mereu nivelul de co2 din apa, am putea sa ajungem la o cantitate limita pe care s-o cunoastem si sa o adaugam zii de zii intre anumite ore( adica dim dupa ce incepe fotosinteza asteptam 2-3 ore sa ajunga O2 la niv din ziua de referinta---apoi pe parcursul acelei zile adaugam acea apa minerala in proportii egale la anumite intervale, avand grija ca pe seara inainte sa se stinga lumina sa oprim fertilizarea cu co2 la un interval de timp suficient ca acel co2 sa fie "metabolizat" iar apoi apa sa fie aerisita in continuare pentru ca noaptea sa aiba pestii si plantele tot oxigenul de care au nevoie

in speranta ca s-au mai gandit si altii la astfel de idei neobisnuite astept pareri diverse, ajutoare, lamuriri si chiar incurajari ca iooricum sunt dispus sa pun ceva plante in un acv de 30L sa-l populez cu plante in ghivece cu subst nutritive, cu neon fluora ,la geam si cu o astfel de fertilizare cu co2

ideea acum a revenit dar o sa insist si o sa vad ce subst neindicate sunt in apa minerala(mai stiu io ce gaze toxice=sulfuri) ce procent de co2 contine si sa ma apuc sa fac niste calcule, in functie de cata apa minerala o sa manance, sa ma lamuresc daca se merita sa dam atatia bani pe apa minerala si sa nu ne cumparam butelii de co2 cu nr de bule si tot ce mai scrieti voi p-aci

daca am avut o idee buna astept felicitari/ daca am vorbit prostii..............nu dati fratilor in necunoscatori ca mai gresesc si ei...........invatati-i sa nu mai greseasca :-)

hye
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

In primul rand, apa minerala contine si alte chimicale, asa ca iese din discutie. Eventual am putea discuta despre folosirea apei carbogazoase (H2O imbogatita cu CO2), cunoscuta generic drept "sifon".
In al doilea rand, cantitatea de CO2 dizolvata in aceasta apa e foarte greu de controlat in timp. Chiar daca - sa presupunem - construiesti o instalatie care sa picure apa minerala in acvariu, in cateva zile aceasta se "rasufla", adica pierde gaz in incinta din ce in ce mai mare pe care o are la dispozitie pe masura ce se consuma. Si masuratorile initale nu mai sunt valabile. Numai injectia constanta de gaz in apa acvariului poate permite un control al cantitatii de CO2 dizolvat.
In al treilea rand, apa minerala ar putea fi folosita pentru CO2, dar intr-un fel mai... particular. Razvan e cel care a "patentat" metoda si el e cel mai in masura sa dea detalii. Eu nu pot spune decat ca, in linii mari, e vorba de colectarea gazului carbonic degajat de o sticla de apa minerala proaspat destupata si introducerea lui intr-un powerhead pentru a fi dizolvat.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum spunea cineva pe aici: "Apa minerala o fi buna, dar in vin"

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@g.g: Dar numai daca este respectata proportia: "o picatura la un kil". )

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

he he, cite mistouri am mincat eu pe forumul vechi pentru ideea asta, chiar am si experimentat-o, dar cu rezultate tinzind asimptotic( oau ce memorie si ce coolt suna) catre ZERO
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

ce procent de co2 contine si sa ma apuc sa fac niste calcule, in functie de cata apa minerala o sa manance, sa ma lamuresc daca se merita sa dam atatia bani pe apa minerala si sa nu ne cumparam butelii de co2 cu nr de bule si tot ce mai scrieti voi p-aci


Eu zic sa te apuci sa calculezi cata apa minerala o sa manance iar dupa ce termini sa vii sa intrebi de unde sa-ti iei butelie de CO2 si ce mai scriem noi p'aici...

In rest... e valabil ce au spus antevorbitorii...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Decat apa minerala mai bine pune sticla cu drojdie si se va vedea acolo o mica diferenta Ca daca pui apa minerala vei vede o mare diferenta cu mortalitate generalizata.

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com