[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De ce plantele imi cresc in inaltime si subtiri?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Dupa cum spune titlul,am sesizat ca cumpar plante ,iar cand le bag in acvariu se deformeaza ,adica cresc in inaltime si subtiri ,fata de forma lor initiala.
De exemplu am cumparat rotala ,care avea frunzele rotunde iar la mine au devenit subtiri si cresc in inaltime,cabomba lafel ,cand am cumparato era deaza si frumoasa iar la mine a incepul sa se creasca spatiul intre noduri ,si sa se subtieze un pic.
Eu detin o plafoniera dedicata acvaristici ce contine 3 tuburi PHILIPS HO 865 24W ,astea la circa 75 litri de apa ramasa.
Ce sa fie ?
1-tuburile
2-fertilizarea,care este 2ml STEP 2,3picaturi ECA,2ml Kalium (EASY LIFE)
3-lipsa de lumina
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

3-lipsa lumina(cantitate si nu durata).

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2010 12:17:22

scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pai are un total de 72 wati la 75 litri.


Poate sa fie si fertilizarea, prea putina/incompleta. Ai substrat fertil? Da mai multe detalii despre acvariu.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu ai spus nimic de CO2, daca nu bagi, probaibl asta e cauza.
Degeaba ai lumina foarte multa daca nu ai si CO2, adica nu e chiar degeaba, dar rezultatele nu sunt grozave.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2010 15:05:20

valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

ovidiualn wrote:3-lipsa lumina(cantitate si nu durata).

Lumina????
Cata lumina trebuie sa am atunci???
Daca la mine cu aproximatie este 1w/l.
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

scificuss wrote:Pai are un total de 72 wati la 75 litri.


Poate sa fie si fertilizarea, prea putina/incompleta. Ai substrat fertil? Da mai multe detalii despre acvariu.

Fertilizez cu ce am scris mai sus,ca substrat folosesc ADA Malaia+POWER Sans Special.
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

cristiandrei wrote:Nu ai spus nimic de CO2, daca nu bagi, probaibl asta e cauza.
Degeaba ai lumina foarte multa daca nu ai si CO2, adica nu e chiar degeaba, dar rezultatele nu sunt grozave.

Am co2,si bag o bula pe secunda,uneori chiar 2/sec.
Dar poate fi asta cauza cresteri plantelor in inaltime si mai subtiri?
Folosesc testul permanent de co2 de la jbl,si cred eu ca imi indica bine co2-ul.
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Inlocuieste un tub 865 cu un 830 si vezi daca situatia se imbunatateste. Cand plantele au mai multa lumina din spectrul albastru, cresc in inaltime. Cand au mai multa din spectrul rosu, se ramifica.

.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai trebuie ca firele sa nu fie inghesuite, sa-si creeze umbra una celeilalte.
Iar cabomba...Hmmmm. Cauta putin pe forum sau site, ca se vorbes pe undeva despre ea. Nu este o planta tocmai easy. Adica are cateva pretentii care trebuiesc satisfacute pentru ca planta sa se dezvolte cm trebuie.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:Am co2,si bag o bula pe secunda,uneori chiar 2/sec.

2 bule pe sec bag eu in nano-ul meu de 25L cu o apa de un kh2 , exista posibilitatea sa ai putin co2
valyy_dvd wrote:Folosesc testul permanent de co2 de la jbl,si cred eu ca imi indica bine co2-ul.

Solutia din testul permanent este facuta cu apa de kh4? daca nu iti poate arata total aiurea fara sa aiba nici o treaba cu ce ai tu in bazin

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Valy, problema asta o am si eu cu Cabomba. Am luat-o stufoasa si a ajuns sa creasca precum nebuna, dar doar pe inaltime. E posibil sa fie faptul ca sunt fire inghesuite si probabil "se lupta" intre ele sa suie cat mai repede spre lumina. Sau poate alte motive. La cabomba intr-adevar am mai citit si eu la alta lume aceasta problema. Poti sa o cresti asa, sau poti renunta la ea.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:
Solutia din testul permanent este facuta cu apa de kh4? daca nu iti poate arata total aiurea fara sa aiba nici o treaba cu ce ai tu in bazin


Am mai auzit si eu discutii in aceasta privinta. Ideea e ca testul sa fie umplut cu o apa cu KH cunoscut, de aceea producatorul indica apa din acvariu. KH-ul apei introdus cu reactivul in testul permanent poate fi 4,5,6 sau 16. Toata chestia e sa fie o valoare cunoscuta. Bineinteles ca la o valoare mare, nu prea mai ai ce vedea pe test, el fiind albastru indiferent de cat CO2 introduci.

.
[Email] [Yahoo!]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

djphazer wrote:Inlocuieste un tub 865 cu un 830 si vezi daca situatia se imbunatateste. Cand plantele au mai multa lumina din spectrul albastru, cresc in inaltime. Cand au mai multa din spectrul rosu, se ramifica.

Esti primul care zice ca lumina rosie ramifica si cea albastra inalta.
Peste tot am citit contrariul spuselor tale,ca lumina albastra ramifica si cea rosiatica inalta,dar am sa ma documentez iar,sa nu contrazic ceva ce nu sunt sigur.
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Solutia din testul permanent este facuta cu apa de kh4? daca nu iti poate arata total aiurea fara sa aiba nici o treaba cu ce ai tu in bazin


Apa pe care am bagato in recipientul pentru test permanent avea KH-ul 4,am preparato si masurato eu.
Adica am pus 5ml apa osmoza si 1,5ml apa robinet -asta dupa ce am aflat combinatia,si mi-a reesit KH4.
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

La ce inaltime fata de luciul apei e plafoniera ta? Ai reflectoare la tuburi?
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:
djphazer wrote:Inlocuieste un tub 865 cu un 830 si vezi daca situatia se imbunatateste. Cand plantele au mai multa lumina din spectrul albastru, cresc in inaltime. Cand au mai multa din spectrul rosu, se ramifica.

Esti primul care zice ca lumina rosie ramifica si cea albastra inalta.
Peste tot am citit contrariul spuselor tale,ca lumina albastra ramifica si cea rosiatica inalta,dar am sa ma documentez iar,sa nu contrazic ceva ce nu sunt sigur.



Scuze, am incurcat borcanele. Pot spune ca am boala asta Eram si cam obosit cand am raspuns.

.
[Email] [Yahoo!]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

brawn wrote:La ce inaltime fata de luciul apei e plafoniera ta? Ai reflectoare la tuburi?

Plafoniera se afla 7cm de luciul apei,si da are si reflectoare.
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Am dat azi dimineata drumu la co2 mai mult ,adica am bagat 2 bule/sec si acum seara cand am ajuns acasa am vazut ca solutia din testul permanent ,s-a incalbenit.
Deci la mine sta ok la 1bula/sec cel mult 1,5 bule/sec.
Asta momentan ,ca am defrisat acvartiul de plante,deci nu mai sunt asa multe plantute care sa consume co2-ul.

valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Am un dezechilibru in acvariu si nu stiu cum sa il remediez.
Plantele se cam palesc incepand de la varfuri,iar uni lastari de la rotala devin transparenti ,de parca incep sa se toperasca.
Pun cateva poze sa va dati cu parerea
[Thumb - DSC_5681.jpg]

[Thumb - DSC_5716.jpg]

[Thumb - DSC_5679.jpg]

valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Uitati si varianta cu frunzele care se palesc.
[Thumb - DSC_5689.jpg]

[Thumb - DSC_5682.jpg]

 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com