[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
construire acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ddm
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/09/2005 13:43:36
Messages: 17
Location: Bucuresti (Colentina)
IP:
Offline

salutare ,bine v-am gasit ,vreau sa imi contruiesc un acvariu de dimensiunile l100 L50 h50 (in principiu astea sunt dimensiunile poate mai umblu putin la inaltime sau latime am sa vad) ideea e ca nu stiu de cat sa fie sticla pe care am sa o folosesc de 6 sau de 8 astfel incat sa pot dormi linistit ca nu o sa ma trezesc cu parchetu umflat etc... si as mai avea o intrebare exista pe site detalii la instalatia de co2 cu drojdie si zahar ? multumesc pentru intelegere
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Ca sa dormi linistit , i-ti trebuie sticla de minim 8 mm. si ca sa dormi beton , pune pentru siguranta si intarituri la baza de sus ,gen coroana daca pui sticla de 8mm eu am acasa un acvariu de 100/ 55 latime/45 inaltime cu coroana de intaritura deasupra si geam de 10 mm si dorm beton de 5 ani

Ogar batrin dar.... cu miros fin
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ddm wrote:nu stiu de cat sa fie sticla pe care am sa o folosesc de 6 sau de 8
de 10!
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... foloseste geam de grosimea 10 mm !!! ... si ranforsarile aferente ... cine iti costruieste bazinul ar trebui sa stie ce si cum, sper ca nu te apuci singur de treaba asta ...

... pentru detalii despre CO2 vezi sectiunea Atelier ( DIY ) & Hardware, acolo sunt mai multe topicuri pe tema asta ... daca ai nelamuriri concrete, intreaba si sigur se va gasi cineva care sa stie raspunsul la intrebarea ta ...

PS : ... bine ai venit pe forum !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

10 mm si e ok , cu intaritoare.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

daca latimea o faci de 45cm poti folosi lejer sticla de 8mm (tot cu intarituri)

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
ddm
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/09/2005 13:43:36
Messages: 17
Location: Bucuresti (Colentina)
IP:
Offline

sal koala , de ce?, crezi ca nu mas descurca cu dimensiunile astea?

sau vroiam sa spun nu daca mas descurca ca garantez eu ca ma descurca vroiam sa zic daca am nevoie de ustensile speciale gen ucenici etc pentru al confectiona?
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Pai..acvariul cel mai bine il faci cu sticla de 10. Nu stiu daca te descurci sau nu, dar daca nu ai mai facut acvarii pana acum (asta se deduce din discutie), atunci ar fi bine macar 1-2 mai mici sa faci mai intai. Neaparat vei avea nevoie de cienva sa te ajute, iar daca vorbesti cu cineva care se si pricepe..atunci va iesi o treaba calumea, poate si fara, dar mia bine cu.
De ustensile speciale..mhh..pai: ceva alcool (pe post de degresant), carpe, silicon , un pistol pentru silicon si ceva cu care sa prinzi acvariul dupa ce il inchizi si il lasi la uscat (asta ca sa scapi pe cat posibil de bule, de preferat in totalitate). Si apoi rabdare sa nu il umplii prea repede..ca iar nu rezolvi nimik daca faci asa.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Eu am un acvariu exact ca al tau, numai mai inalt cu 10 cm, facut din sticla de 8, cu ranforsari in H, si nu am nici o problema. Adevarul este ca sticla de 10 mult mai rezistenta.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ddm wrote:sal koala , de ce?, crezi ca nu mas descurca cu dimensiunile astea?...?

... raspunsul e evident ... felul in care ai abordat problema ma face sa cred ca nu ai experienta necesara construirii unui bazin ... nu e nimic rau aici, nimeni nu se naste invatat si nu e o mare filosofie, insa e pacat sa te apuci de o treaba si sa n-o faci bine ...
... 200 si ceva de litri de apa, imprastiati prin toata casa, nu sunt un lucru pe care sa-l tratezi cu nonsalanta, de aia, eu personal, te-as sfatui prieteneste sa ceri ajutorul cuiva care chiar se pricepe ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ddm
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/09/2005 13:43:36
Messages: 17
Location: Bucuresti (Colentina)
IP:
Offline

multumesc tuturor pentru sfaturi cred ca am sa fac unul micutz pentru inceput si apoi il fac pe cel dorit sper sa ma descurc sunt baiat mare
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Asa da..sa stii ca e cel mai bine..vei vedea..si pe cand te decizi sa faci unul mai mare..sa te gandesti bine inainte si sa il fac iatat de mare cat iti permite bugetul, locul.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
ddm
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/09/2005 13:43:36
Messages: 17
Location: Bucuresti (Colentina)
IP:
Offline

pai cu bugetu nu prea stau bine dar le fac pe rand ca vreau la nebunie ceva frumos si care sa le placa si pestilor si plantelor, cu spatiul stau bine am loc destul asa ca las timpul sa rezolve totul...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com