[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere brand acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara,

Ieri am primit de la colegi un Gurami Pitic ! N-am avut acvariu de cand eram copil, dar acum n-am incotro si trebuie sa iau unul mic. Cand spun mic, ma gandesc la unul de 30 litri, neavand de gand sa iau multi pesti.
Am citit pe un alt topic cateva pareri negative despte acvariile Tetra. Ma rog, despre pompele Tetra.
Eu apucasem sa comand in dupa amiaza asta un tetra http://www.happypets.ro/acvariu-aquaart-30-l-p-437.html dar m-a luat frica citind ce spuneti voi acolo.
E vorba numai despre pompele externe, sau instalatiile acvariior Tetra in general sunt proaste ? Pot schimba comanda maiine dimineata daca e cazul.
Un sfat relativ urgent in legatura cu un acvariu bun de dimensiunile de care am eu nevoie ar fi foarte binevenit, si va multumesc dinainte.
Relu
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Salut!
In primul rand ar fi bine sa ne spui de unde esti.
Pentru ca daca esti din Bucuresti sau un oras mai mare poti avea si alte optiuni(la aceeasi bani).
[Email] [Yahoo!]
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Corect, nu mi-am completat inca profilul. Sunt din Bucuresti.
Merci.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Chestia aia cu filtrele externe de la tetra e cam trasa de par. Curge daca nu stii sa umbli cu el. In rest poti folosi linistit produsele de la Tetra, sunt totusi o marca germana si fabricata tot acolo.


Ce tie si cu vorbele aruncate in necunostinta de cauza si restul care vin sa isi dea cu parerea aiurea in tramvai. Stiu cazuri si de alte filtre sau echipamente de la restul de firme care dau rateuri de noi. Pe alea le-ai gasit pe unde ai citit si despre tetratecuri?


Iar sa iei pesti inaintea acvariului fara sa te documentezi putin ce si cum vei proceda cu acel acvariu e putin cam gresit pentru un incepator. Cauta si tu si citeste din articolele de pe forum, asa cand ai putin timp de pierdut si o sa descoperi destul de multe lucruri folositoare.


Legat de achizitia acvariului nu pot sa ma pronunt, fiecare cu buzunarul si gustul lui. Totusi ca incepator te-ai aruncat prea departe, puteai sa incepi cu un acvariu micut, sa vezi cum stau lucrurile, cum te descurci cu el si dupa treceai la ceva mai serios. Oricum daca se tine microbul de tine o sa faci tot posibilul sa treci la un acvariu mai mare si mai dotat sau daca nu, vei renunta in mai putin de 3 luni.


Oricum , mult succes. O sa ai nevoie.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

"Totusi ca incepator te-ai aruncat prea departe, puteai sa incepi cu un acvariu micut, sa vezi cum stau lucrurile, cum te descurci cu el si dupa treceai la ceva mai serios."
Mai micut de 30 de litrii, ce putea lua, un borcan de muraturi?
Ca tot e sezonul lor
No offence!
[Email] [Yahoo!]
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca era dupa mine, nu-mi luam 1 peste asa din senin fara sa ma documentez inainte. Intamplarea a facut sa-l primesc cadou ( m-am trezit cu el pe birou intr-un bol de 1 litru ) si normal ca vreau sa ma ocup sa-i asigur un climat corect.
Spui ca m-am cam arunat departe. E mare un acvariu de 30 litri ? Mie mi s-a parut a fi chiar unul din cele mai mici. Mai mici am vazut la 20 litri, parca 15 si bolurile.
Ce-mi sugerezi sa iau ? Sau ce am ales e ok ? Daca e ok, las comanda si luni il ridic si ma apuc de conditionare ( sau cum ii zice ).

LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

ia unu de 60 de litri. il stabilizezi mai bine...cu cat e mai mare un acvariu cu atat e mai usor de stabilizat.

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si marci de care sa ma feresc ? Sau altfel : la pompele interne exista probleme deosebite la anumite branduri ?
LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

ia eheim daca vrei ceva bun si ai bani

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit Eheim de 60 litri care costa cat Tetra de 30. In zona asta de bani ce sa iau ?
http://www.happypets.ro/acvariu-eheim-aquastar-60-p-521.html

l.e.
Prefer totusi unul de 30 litri din multe motive ....

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2010 22:37:15

LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

parerea mea este eheim. plus ca o sa vrei in viitor sa bagi mai multe plantute inca un peste. ai sa vezi.

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa vad unde naiba il pun pe cel de 60 ....
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Du-te la Hornbach...s-ar putea sa gasesti setul AquaPro ceva mai ieftin (cam pina in 250 lei daca tin eu bine minte - Hornbach a avut intotdeauna preturi speciale pentru kituri eheim, special facute pentru ei, includ filtre, incalzitor, plasa de pesti, solutie aquaSafe si mincare). Si de diferenta de bani iti mai poti lua:
- substrat JBL Aquabasis (2.5 sau 5 l)
- pietris fin (cat bobul de oraz, 1-3 mm) 5 l
sau
- substrat JBL Manado 5l (sau 10 l daca il pui fara Aquabasis)
- ceva plante
Substratul (Aquabasis +pietris sau Aquabasis+Manado sau simplu Manado) trebuie sa aiba o grosime totala de 5-6 cm ori asta inseama cam 10 l de substrat.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, fa un efort si ia-ti MINIMUM acvariul de 60 Eheim. Eu mi l-am luat ca prim acvariu si sunt multumit, merge si acum.
Insa daca tu crezi ca o sa devii mai pasionat cu pestii ia-ti unul de 100-200 litri. Eu daca as fi la inceput cu acvariile, dar cu mintea de acum mi-as lua sigur unul de minim 100 litri. De ce? Ai spatiu, pestii sunt fericiti, plantele au loc in acvariu. Eu nu am fost satisfacut doar de asta de 60 litri, asa ca mai am 2

Deci daca dispui de spatiu, bani NU face greseala pe care am facut-o majoritatea sa-ti iei un acvariu mic si sa crezi iti faci treaba, ca s-ar putea sa-ti para rau. Cu cat mai mare, cu atat mai bine.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Confirm la HORNBACH este EHEIM de 54 litri la 250 lei cu filtru minciog incalzitor, termometru lsi hrana. Am fost sa ma uit de niste pesti si am vazut si acvariile, Raportul calitate pret este inbatabil.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
kublai
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/04/2010 17:44:24
Messages: 31
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ca prim acvariu am luat si eu un Eheim de 54l ca dotari e excelent iar ca pret e printre cele mai ok considerand ca are tot ce ii trebuie. Bineinteles ca o data cu instalarea serioasa a "microbului" vei vrea ceva mai mare si aici te sfatuiesc sa iti iei din prima ceva mai mare, minim 100l. Acum intre cel de 54l si 200l cel mare imi ia jumatate din timp sa-l ingrijesc.

Coltul meu de verdeata ...
http://picasaweb.google.com/crisansor/200L?feat=directlink


[Yahoo!]
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da mai, voi aveti foarte mare dreptate, in situatiile cand ai si spatiu unde sa-l pui. Daca nu ai spatiu, ai de ales intre: 1- iei unul care incape, 2- iei unul mare si desfiintezi ceva prin casa, 3- renunti.
Eu n-am cum sa renunt ca plang astea mici, de desfiintat ceva n-am ce, asa ca raman la cel mic.
Am luat de la Hornbach substrat, pietris 2 culori si-l amestec, mincioc, un tapet pentru spate si o priza programabila.
Aveau si AquaPro de 60 litri gramezi, dar neavand unde sa pun asa ceva, am zis ( nu fara mare parere de rau ) pass ...
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pacat. Sper sa ai sansa si sa reusesti sa tii acvariul echilibrat cu gurami-ul ala. Dar sa stii ca daca uiti sa cureti acvariul, mai pui pesti si il neglijezi o sa se strice apa f repede si pestii or sa fie bolnavi.
Nu mai zic de ciclarea acvariului... O sa dureze o luna si, timp in care pestele o sa fie supus unui stres mare. Daca il vezi ca incepe sa inoate vioi si respira haotic sau sta doar pe fund, sa stii ca de la toxinele din apa (amoniac, nitriti) i se trage si trebuie sa schimbi apa 40-50% de urgenta. Ideal ar fi sa schimbi cam 15-20% din apa la 2-3 zile in prima luna, ca sa eviti sa creasca toxicitatea din apa pe cat posibil. Nu hrani pestele in exces, mai degraba sa para ca ii este foame tot timpul. Ar fi multe de spus, mai zi-ne ce echipamente (filtru, incalzitor etc) ai luat ca sa te putem sfatui. Mult noroc.

This message was edited 4 times. Last update was at 19/09/2010 13:50:48


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ReluOlaru
Junior member

Joined: 17/09/2010 21:20:05
Messages: 73
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Saru'mana, pentru gandurile bune.
Maiine o sa va pot spune ce contine kitul comandat. Oricum o sa ma uit la ele ca la avioane ... Citeam acum prospectul de la Florapol, si realizez ca va fi ceva de lucru la prepaparea mediului. In prospect spune sa amestec produsul cu 4-5 parti pietris nespalat, peste care sa pun pietrisul spalat in strat de 4-5 cm. Acum tre sa calculez volume, etc.. sa pot face proportiile corecte.
Mamaaaa, ce mi-au facut colegii cu cadoul asta ...
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Calm ca nu e dracu chiar asa de negru Nu trebuie sa calculezi volumele acelea cu precizie analitica. Poti aprecia din ochi sau daca vrei poti folosi de exemplu un pahar de plastic (gen cele de bere) pe post de masuratoare. Si eu am Florapol, dar eu sincer am spalat tot pietrisul inainte de a ma apuca de treaba asa ca am pus din cel spalat. Pietrisul ar fi ideal sa nu fie prea mare, bun este cel cu dimensiunea maxima cat un bob de orez.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2010 14:24:55


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com