[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
au depus ancistrusii  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

au ei grija de toate?
al naibi, au depus in filtru, chiar in filtru

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

o poza si cu ponta

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

se pare ca nu
felicitari
ce varsta au parintii ?

image
[Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

2 ani

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:au ei grija de toate?

La ancistrusi, tatal e cel care are grija de cuib. Chiar si dupa ce eclozeaza puii, devotatul tatic sta de paza langa grota lor, gata sa sara pe primul peste care se apropie prea mult.
Iar puii... he-he... atentie uriasa cand mai speli filtrul. Iti recomand ca, vreo doua luni de-acum incolo, sa-l desfaci si sa-l clatesti intr-o galeata cu apa din acvariu. O sa fii surprins cati ancistrusi minusculi or sa fuga dinauntru de fiecare data.

PS: ancistrusii sunt pesti care au nevoie de ascunzatori. Ca sa nu-ti mai depuna in carcasa filtrului, ia-le din piata o forma de-aia, de ceramica, plina de gauri si goala la interior, in care sa incapa ambii parinti. Sa ai grija ce forma iei, ca sa nu-ti strice aranjamentul acvariului. Cele mai nimerite (dupa parerea mea) sunt cele care imita un trunchi de copac: un tub gol, cu un model de scoarta pe exterior. Desi nu sunt de lepadat nici cele care imita o imgramadire de pietre.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

Mi-a depus si mie o pereche la cateva ore dupa ce am pus pestii intr-un acvariu curat si cu apa rece de izvor.. glumesc era apa statuta Acum ma intreb ce se va intampla? Au depus joi spre vineri noaptea intr-o grota de ceramica.. mica.... cat timp dureaza pana eclozeaza? Ar trebui sa ii pun intr-un acvariu separat sau tatal e destul de agresiv pentru a aisgura supravietuirea? Hrana.. ce fel de? Temperatura... cat?

@ Dalles :help: si daca mai petreci un minut sa imi zici si mie ce si cum... ca sunt nou intr-ale ancistrusilor

Saru mana nenea

Alexu'

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Tatal asigura numai eclozarea. In rest, puii se descurca pe cont propriu.
Daca nu ii scoti pana eclozeaza, nu mai apuci sa-i iei. Se imprastie printre plante de zici ca nici n-au fost. Ii mai prinzi doar cand speli filtrul.
Poti sa-i transferi in alt acvariu cu aceeasi apa si temperatura ca in acvariul mare.
Hrana: granule care cad pe fund, cate o rondela de morcov sau de castravete, o bucatica de salata, etc. ... Au aceleasi preferinte ca adultii, dar atentie la cantitate, sa nu strici apa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

scuze ca deranjez, o intrebare doar : se poate da si dovlecel la ancistrusi?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

He-he, m-ai incuiat pentru intrebarea urmatoare.
Teoretic se poate, dar practic... nu stiu. Eu nu le-am dat niciodata si nici n-am auzit ca ar fi dat cineva.
Asteapta si alte pareri.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Intreb pentru ca la moghioros in piata ii hranea cu dovlecel. Avea in jur de 200 de ancistusi in acvariu (cel putin asa spunea el) iar o bucata de dovlecel destul de mare o manca intr-o zi.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Aha, aveai raspunsul in buzunar.
Pai... atunci e clar: ancistrusii accepta si dovlecel.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Probabil cand sunt in "foame" accepta orice . Eram curios daca le-a dat cineva de aici, pentru ca nu-mi place mie de afaceristul ala de la magazin . Sper sa nu supar pe nimeni.
Multumesc pentru raspuns .
[Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid si eu un topic nou...
Noua si prima generatie de pui ancistrus da vioi din codite, de azi dimineata. Cred ca au fost depuse icrele de vreo 6-7 zile. Lipsa masculului la apelul de dimineata doua zile la rand :o m-a facut sa-l caut . Si l-am gasit impreuna cu icrele depuse, intr-unul din cele trei vase de ceramica . L-am mutat separat, cu icrele si cu vas cu tot, intr-unul din acvariile de 25 l , utilizate ca maternitate sau carantina. 24-26 grade Celsius, pH 6.9-7 , duritate 52 mg CaO/litru (5.2 grade germane), pompa de aer BS-310 cu debitul de aer redus , doar cateva fire de elodeea.
N-am mai avut, dupa cum am mentionat mai sus , tangente cu 'bebelusi' de ancistrus. Pacat ca vechiul forum nu mai poate fi accesat si de noi, muritorii de rand. Am facut basica la aratatorul stang cu 'search'-ul 'pui ancistrus' , 'hrana pui ancistrus' , 'eclozare icre ancistrus'. Tot ce am gasit e ca puii de ancistrus mananca si ei alge, salata, castravete, pepene, ardei gras, spirulina, s.a. , precum parintii lor. E valabil si pentru 'noii nascuti' , sau au nevoie de alt regim alimentar in primele zile ? Dati-mi un link , daca stiti , ca dupa cum vedeti, eu sunt cam neindemanatic ....
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Horea wrote:Pacat ca vechiul forum nu mai poate fi accesat si de noi, muritorii de rand.
Daca te consoleaza cu ceva, nu poate fi accesat nici de catre noi, nemuritorii de rind .

Poze: smilie ... Poze cu plante
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

pe acest site la sectiunea articole gasesti un articol despre reproducere la ancistus care contine si notiuni de hranire a puilor.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Horea wrote: Dati-mi un link , daca stiti , ca dupa cum vedeti, eu sunt cam neindemanatic ....

Despre reproducere la Ancistrus sp.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Multumesc mult. Inca o data scuze , ... pentru ca asa se intampla cand ignoranta se apropie prea mult de superficialitate... . Nu vedeam copacii din cauza padurii... Partea pozitiva e ca sunt totusi constient si incerc sa ma schimb . (In bine .)
[Email]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com