[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Oua de Artemia  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Am fost cateva zile la Ocna Sibiului .Da frumos vreo 8-9 lacuri foarte sarate mergand de la 120 la 310 grame/litru(310g/l in lacul Brancoveanu-cel mai sarat din tara asa mi-a spus cineva).Inotul era o jucarie si ptr cei mai comozi ...cum sunt eu Artemia la greu
Unii pareau cam hazlii :"As intra dar ma enerveaza ganganiile alea !Oare mai incolo sunt?? Trebuia sa duc munca de lamurire ca nu le fac nimic, ca sunt inofensive.
Hei poftim educatie eu ma bucuram ca nebunul ca nu mi-am mai vazut vechile mele prietene de mai multi ani de la Slanic Prahova si de la Techirghiol iar ei nici sa le vada nu vor.
Ma gandeam asa in capul meu,ptr ca era plin pe deasupra de oua de Artemia sa culeg cateva.Eee!! daca aveam o plasa era simplu sa culeg cateva.Plasa nu am avut dar in ultima zi mi-a venit o idee am vazut ca vantul le-a dus pe margine si se facu-se un strat mai gros pe mal.Am luat frumos o punga si o lingurita de inghetata si am pus ca la vreo 100grame.Au stat asa in punga umede bine cateva ore pana am ajuns acasa.Le-am pus intr-o cutie si le-am intins dar nici dupa o zii nu s-au uscat.Nu stiu dati-mi idei :poate un mare procent din ele sa fie eclozate?La un moment dat stiam ca e bine sa le culegi prin octombrie(probabil temperatura fiind scazuta ai sanse foarte mici sa culegii oua eclozate)
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

calin wrote:...Hei poftim educatie eu ma bucuram ca nebunul ca nu mi-am mai vazut vechile mele prietene de mai multi ani de la Slanic Prahova si de la Techirghiol iar ei nici sa le vada nu vor. ...

Stii cum se zice: gunoiul unora e hrana altora. Si invers. smilie

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu trebuie neaparat sa fie uscate. Pune-le in congelator. In plus incearca sa eclozezi o transa si vezi ce se intampla.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Viviparu wrote:
Nu trebuie neaparat sa fie uscate. Pune-le in congelator. In plus incearca sa eclozezi o transa si vezi ce se intampla.


Mi-ai dat o veste buna ca nu trebuie sa fie neaparat uscate caci dupa multe zile in ceva intins nu s-au uscat de tot ,au mai ramas asa niste ,sa le zic cocoloase, care trebuie sa le apas cu ceva ca sa se marunteasca(si nu prea se maruntesc ),deci nu a devenit o pulbere omogena.
Oare nu ar fii mai bine in Frigider decat in congelator?Ma gandesc dupa ce trec pe la -18 grade cand sa-si revina nu cumva...
Da am sa incerc (sa eclozez cateva ) ca sunt curios.
Multumesc
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pune-le in congelator. In frigider, in raftul de jos, sau in rafturile mici cu capac pune doar cat iti trebuie sa eclozezi pentru o saptamana, sa spunem. Restul, la congelator. Tu cat crezi ca e temperatura iarna la Ocna Sibiului?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Raspund eu la intrebare, daca-mi dati voie. In ultimii 8 ani, minima a fost de -22 grade celsius.
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Da corect!! Dupa ceva vreme dupa ce am scris m-am gandit si eu ca temperatura la lacurile astea sarate (nu neaparat la Ocna Sibiului )pot trece cu mult sub -18 grade C.Dar cum nu am intrat de ceva vreme pe Forum nu am apucat sa raspund.

Am scos la imprimanta articolul lui Iulian(Ytron) si acum sunt in mare agitatie printre alte chestii care le am pe cap, sa vad si de substante .Sper sa gasesc NaOH la Farmacie.Voi care metoda folositi la decapsulare si restul operatiilor de eclozare??
Multumesc
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Cum in toamna asta am fost foarte ocupat nu am apucat sa eclozez cateva oua ade Artemia.Sincer sa fiu am avut emotii fiindca numai le-am pus in frigider si gata si nu in congelator cum ai spus tu Viviparule.Dupa cum citisem trebuiau deshidratatesi dupa aceea puse in congelator.Asa ca, cum am dus o acuta lipsa de timp in toamna si iarna asta pana zilelele astea efectiv am uitat de ele,le-am pus in frigider intr-un borcan si gata.
Acum 4 zile m-am ambitionat :-) :-) am pus intr-o sticla de 2.5 l cu capul taiat si bineinteles cu capul in jos apa sarata si o ligurita de oua de artemia.Ce sa va spun am trait un sentiment ciudat un animalut care mult timp l-am vazut doar in cartea lui Kaszoni sa reusec sa-l vad miscotind usurele-usurel in sticluta asta.
Au eclozat o parte dupa 96 de ore deja e ceva acvtivitate pe acolo :jumpers: .Cum nu am nimic care sa le consume, deci nu am alevini m-am gandit sa le tin pana ajung sa mai creasca.Dea Domnu!!Le-am dat un varf de lingurita de faina .Am citit ca si drojdia e buna.A-ti incercat cu drojdie??
Crede-ti ca mai poate iesi ceva din ouale alea dupa 96 de ore sau sa mut nauplile in altceva fiindca sunt enervante resturile alea de oua si oua neeclozate.
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu e nevoie sa fie deshidratate ca sa le pastrezi. Gandeste-te ca in natura el ingheata iarna puri si simplu, fara sa se deshidrateze de la sine sau sa le deshidrateze cineva. Trebuie tinute in congelator cele pe care planuiesti sa le folosesti mai tarziu iar in frigider, in tavita de jos necesarul pentru o saptamana. In ceea ce priveste termenul, dupa 96 de ore slabe sperante sa mai eclozeze ceva, mai mult, daca nu le dai pe cele eclozate de mancare vor muri si ele. In ceea ce priveste cresterea lor eu nu am incercat asa ca nu pot sa-ti spun nimic din proprie experienta despre acest subiect.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Eu le tin de mult timp in tavita de la figider si inca imi eclozeaza (desi...in proportie mai mica).
Am incercat la un moment dat sa le cresc, dar n-am reusit. Am incercat cu completare mereu de apa cu sare, cu hranire cu drojdie...nu a tinut
La un moment dat am avut artemia vie matura pe care am incercat sa o tin cat mai mult timp in viata (atunci imi era cam mila sa o dau la pestanii mei asa...vie). Dar imi mureau zilnic din ele....Asa ca m-am grabit pana la urma sa le dau "in consum".
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cel mai bine e sa tii in tavita de la frigider doar cat iti trebuie pentru o saptamana-doua. restul e bine sa fie in congelator. In stare congelata stau mult si bine.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Eu le-am dat un varf de lingurita de faina asa mai cu teama dupa 48 de ore.dupa 72 de ore iara un pic.Mi-e teama sa nu le dau prea multa sa stric apa .
Ca sunt patit, acum cativa ani am avut alevini de Gurami ,si credeti-ma ca erau la greu ,si din cauza ca am scapat prea mult galbenus de ou(acum 5-6 ani de unde Micro sau Artemia ) ,mureau uneori cateva sute pe zii desi mai tot curatam fundul la 2-3 zile.
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com