[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
a 3-a saptamana...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

mi-am permis sa fac un topic nou ( vazand si constatand ca e adevarat ce spune el faraone cum ca topicurile de incepareti nu prea sar de pagina a 2-a ) pentru ca chiar imi doresc niste noi sfaturi...deci :

Quick update....iata ca am intrat in a 3-a saptamana acvaristica si cu ajutorul (in)direct al unora de pe aici + mult citit am reusit sa trec de la ce se vede in primele poze la ultimile....si revin cu cateva intrebari :

cu ce pot fertiliza cel mai bine plantele ? am vazut niste betigase care se infig la radacini....sint bune la ceva? daca da...ce marca/model ?
as vrea sa schimb neonul cu care a venit acvariul....ce-mi recomandati? acvariul e un 60L eheim
am pus de 3 ori cat scria pe instructiuni de easy-bactostart sau ceva de genul....spunea ceva de ziua 1, 7 si 14...sa ma iau dupa ei sau sa mai scap o dusca?
pestii sint 3 molly ( cu 7 pui care cresc bine-merci, in curand la "donatii" ), 4 cory,3 guppy, 4 xipho si 5 rasbora + 5 pomaceea....momentan voi merge cu ei mai departe fara sa mai iau ceva

orice alta idee si "cearta" la adresa mea este bine-venita
[Thumb - 15072010061.jpg]

[Thumb - 11072010058.jpg]

[Thumb - 14072010060.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2010 09:16:20


Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

[Thumb - 27072010069.jpg]

[Thumb - 28072010071.jpg]

[Thumb - 27072010068.jpg]


Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cel mai bine e sa pastrezi un singur topic deschis cu acvariul tau, un jurnal E mai usor de urmarit evolutia acvariului si de gasit toate informatiile despre el.

In primul rand apreciez faptul ca pentru un incepator arata chiar ok acvariul

In al2lea rand fertilizarea : nu mai stiu ce ai si ce nu. Ai substrat fertilizant ? Daca nu, bagi niste bile de la JBL de exemplu...se numesc 7 Balls. Ca fertilizant mai cumperi Ferropol pentru ca ai Ferropol 24 parca( sper sa nu confund ).
Easy bactostart pune exact cand scrie in instructiuni si respecta doza scrisa de ei.
Pesti ai destui, nu mai cumpara Schimburile de apa saptamanale le faci ? 30% din apa cu apa declorinata si la aceeasi temperatura. Filtrul il cureti doar cand scade mult debitul si atunci folosesti doar apa scoasa din acvariu, iar mediile filtrante(bureti,etc.) le clatesti doar in acea apa, NU le speli foarte bine pentru ca ramai fara bacterii si e jale apoi

Until you find someone worth dying for, you never really live.
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

yap, fac schimburile de apa cum trebuieste, momentan nu cred ca e necesara curatirea filtrului dar stau cu ochii pe el...o sa iau si bile din alea, nu am substrant fertilizant ( cand m-am apucat de treaba am bagat apa plata in bazin deci chestiile astea erau ozn-uri )

multam de apreciatiune, o sa incerc sa ma bag in chestii mai "finute" de acum caci spatiul s-a cam terminat....o sa raman cu topicul asta...am intrebat ceva pe primul topic acum ceva vreme si oha raspuns...

ps: ieri am stat de vorba cu un "mare acvarist" pe la vreo 45 de ani care se lauda cu cei 240l ai lui si care mi-a spus ca trebuie "NEAPARAT, BAI DAR NEAPARAT, INTELEGI"? spalati buretii de la filtru cu detergent....)))))

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2010 13:24:11


Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mda, ma mir ca nu-l dezinfecteaza si folosind clor smilie

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

@coxanelu poate a vrut sa-ti faca un "bine"
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Inca una-doua observatii:
- umple acvariul pana sub capac, se va vedea mult mai frumos.
- scoate din filtru furtunul care iti baga aer in acvariu. Nu ai nevoie de el. Daca apa valureste foarte usor la suprafata, pestii vor avea destul oxigen.
- dupa ce ai facut pasul doi, baga niste CO2. Vei fi uimit.

LE. Na ca au fost trei. Observatii

This message was edited 2 times. Last update was at 28/07/2010 23:36:51


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

gata, am mai pus o cana de decantata si e ok acum nivelu....am schimbat si mustiucu ala cu alt dispozitiv care valureste usor...si acum ajungem la codoi...easy carbo? pastile? rezerve de sifon ? ...rog un raspuns conform pregatirii (mele)

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pastile n-am folosit, nu le cunosc eficienta, nici pretul. Easy carbo...ar fi ceva, dar nu este CO2. Deci cel mai bun ar fi CO2-ul. Asta vine dintr-o instalatie profi, sau dintr-o bomba. Daca dai un pic cu "search", afli mai multe. Dupa ce citesti, vii si ne bati la cap cu nelamuririle . Ok?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
coxanelu
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2010 20:05:08
Messages: 83
Location: Bucurest
IP:
Offline

am citit despre bomba aia...merge daca bag una din aia de crap? nu prea mi-am dat seama exact cum se produce....iar o instalatie profi....easy carbo scrie pe mine

Munceste, consuma si supune-te sistemului, pentru ca nu exista alternativa la lumea minunata pe care am faurit-o pentru tine
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com