[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sentimental Mood  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul asta, ai facut treaba buna.

Eu as baga si niste carbon lichid direct pe alge, cate o zona in fiecare zi, cu doza recomandata de producator. Si cu filtrul oprit 5 min.

Nu mai stiu daca ai creveti sau nu, ar fi bine sa nu fie prin preajma.

Dar o sa dispara si mecanic si chimic dupa ce se mai stabilizeaza treaba.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Bayek, multumesc. Am sase amano. Cam lenesi, se arata destul de rar si curata destul de rar algele. Fata de otto care sunt spirt.

Dozez zilnic 1 ml de Masterline Carbo in luciul apei. Nu e okay asa? Ar fi mai bine sa folosesc o seringa si sa pun direct in zona algelor?

Samy, am exact opusul unei foarfeci mici. Tropica de 25 de centimetri curbata. Dar a mers si cu ea sa tund varfurile.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu seringa direct pe ele. Dar sa nu dai direct pe melci si creveti, sunt mai sensibili. Dai unde nu sunt ei.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc, o sa fac asa zilele urmatoare.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Au stagnat algele. Sper sa inceapa sa dea inapoi.

Am vorbit cu un crescator din Iasi sa imi mai aduca 3 otocinclus ca sa am 6 in total. Mai am 6 amano si un melc neritina. Vreau sa il observ cateva luni pe melc cum se simte inainte sa iau altii pentru ca am ph 6,5 in acvariu si e destul de scazut pentru melci.

As vrea in saptamanile urmatoare sa iau si cativa pesti colorati. Fetele vor ca pestii sa fie suficient de diferiti unul de altul ca sa ii poata recunoaste si sa le dea nume Eu m-am gandit la trei variante:
1. un betta - e frumos dar e unul singur, ar trebui sa cresc temperatura si as afecta plantele, posibil sa trebuiasca sa pun capac
2. cativa guppy masculi - sunt frumosi dar mi se pare putin crud sa tin doar masculi fara femele, ph-ul 6,5 e cam mic si posibil sa trebuiasca si pentru ei capac
3. cativa glofish tetra - din cauza culorilor artificiale imi plac mai putin decat betta sau guppy
4. daca mai are cineva vreo idee va rog sa imi spuneti

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutare,

Varianta 1 si 2, fara flofish tetra

Poti merge pe betta, nu e musai sa ridici temperatura, cat ai acum ?

Si guppy masculi poti sa pui linistit, sunt faini colorati.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am 24 de grade acum. Nu ar fi problema pentru mine sa o ridic, ar fi pentru plante. Cred

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Lucian L wrote:Am 24 de grade acum. Nu ar fi problema pentru mine sa o ridic, ar fi pentru plante. Cred

Nu e problema nici pentru betta la 24 grade .
Defapt al meu la atat sta
Pot spune ca plantele si la 24 dar si la 28 grade se dezvolta . Ele se adapteaza.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2023 15:44:20

[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

E bine daca merg si betta si guppy. Sa vad ce gasesc dintre ei sa-mi fure ochii saptamanile urmatoare

O poza de azi cu acvariul. Rotala in spate a inceput sa se ingalbeneasca. Gazonul inca are alge dar parca au inceput sa dea inapoi.

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baga foarfecele in gazon, e prea mare. Nu trebuie sa cumperi foarfeca din aia de acvariu, obscen de scumpa. Sunt atatea site-uri care vand instrumente medicale, de toate marimile si formele,

De exemplu:
https://www.mkd-medicale.ro/foarfeca-disectie.html
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Am mai precizat si eu: tunde nene gazonul
La bazinul tau ar merge niste neoni green cu peste tantar .
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Si eu abia ce l-am tuns duminica Deci trebuie sa dau mai serios cu foarfeca. Okay. Merci de sfat. Rezolvam.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu cred ca temperatura sa fie o problema pentru plante.Am 29-30C siplante care cresc in draci .
In afara de pestii la care te-ai gandit ti-as recomanda Celestial Pearl Danio, Boraras brigittae, white cloud mountain minnows(pentru apa rece, mie imi plac mai mult aia galbeni), japanese ricefish.
Acesti pesti se simt mai bine in card, asa ca daca copiii vor sa ledea nume nu prea te aranjeaza.
De acord cu @alinutz80 in privinta glofish. In loc de guppy eu as merge mai degraba pe endleri.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru recomandari.

Aveam in minte cateva variante de pesti de card: ember tetra, neoni verzi si altele. Dar probabil o sa ma reorientez spre betta sau guppy. Sau endleri, de ce nu.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Mi-au naparlit doi amano. Arata ciudat carcasele ramase in acvariu.

E okay sa le scot? Sau ajuta cu ceva sa le las acolo?

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasa-le ca le mananca ei sau melcii. Sunt sursa de calciu. Se scot doar in cazuri exceptionale, de exemplu daca crevetii se pricopsesc cu vorticella (un soi de ciuperca), aceasta poate sa cada odata cu exoscheletul, caz in care exodracia se scoate din acvariu. Altfel nu, lasa-l ca nu putrezeste.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Da, ai avut dreptate. In doua zile au disparut. Probabil mancate tot de ei.

Algele sunt pe trend vizibil descendent. De saptamana viitoare o sa ridic iar intensitatea luminii de la 60 la 70%. Lampa are 1.750 de lumeni. La 100% din intensitate daca raportez la 40 de litri de apa ar fi 43 de lumeni pe litru. Probabil ca ar fi okay pentru gazon sa o urc spre 80%. In pasi mici, ca sa pot vedea efectele.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am avut sedinta de tuns in seara asta. Merge sa le tai si mai scurt, nu?

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Arata din ce in ce mai bine.
Da se poate si mai scurt .
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am mai luat patru otto din Iasi. Interesant e ca sunt putin mai mari si mai gri deschis la culoare decat "seria" de la Cluj, care sunt negri pe spate. Acum fauna e compusa din sapte otto, sase amano si un melc neritina.

Ieri otto au avut colocviu pe geamul acvariului la o tableta de spirulina. Nu s-au lasat pana nu au terminat-o. Cat de des e okay sa le dau spirulina in felul asta? O data pe saptamana sau mai des? Data viitoare o sa rup pastila in doua bucati si sa le lipesc la capete diferite ale acvariului. Poate asa ies si amano sa manance.

Poza e facuta doar ca pata de culoare Am tuns in spate rotala, ajunsese pana la nivelul apei.

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com