[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dirty Stories  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

New Update : Revin cu un mic feedback despre Hydra 50 achizitionat acum 3 saptamani . Acest filtru este o minune, apa este cristal si dupa 2 saptamani de neschimbat, singura problema a ramas rahatul de pe fundul bazinului in rest apa cristal, nu imi vine sa cred cum un filtru atat de mic reuseste sa faca o diferenta atat de mare

Recomand cu incredere
[Thumb - download.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dovada clara ca minunile exista, asa arata apa dupa 1 saptamana
[Thumb - 56536134_164367807835430_8175756992837582848_n.jpg]

[Thumb - 56862375_2355314237821604_3448249587771375616_n.jpg]

[Thumb - 56862375_2355314237821604_3448249587771375616_n.jpg]

[Thumb - 56300169_360790014527865_5413229054478254080_n (1).jpg]


#Colectiv
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In sfarsit ceva feedback,eram foarte curios de ceva ani de tipul acesta de filtrare. Oare si.o pierde proprietatile pe parcursul timpului ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Stiu ca "invii mortu' "...

Dar filtrul asta, mai face treaba' si acum?




Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

EverSad wrote:Stiu ca "invii mortu' "...

Dar filtrul asta, mai face treaba' si acum?





chiar !!!! am vrut de cand a aparut sa imi iau dar nu mi-a inspirat incredere reclama ce imi baga super super mult acest filtru pe gat, cel mai bun , extraordinar, etc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:
EverSad wrote:Stiu ca "invii mortu' "...

Dar filtrul asta, mai face treaba' si acum?





chiar !!!! am vrut de cand a aparut sa imi iau dar nu mi-a inspirat incredere reclama ce imi baga super super mult acest filtru pe gat, cel mai bun , extraordinar, etc


Man, eu am fost multumit de acest filtru, pot sa spun ca am fost multumit 150%. Teoretic filtrele din interiorul lui trebuie schimbate la 1 an sau ceva de genul, eu nu am schimbat acel carbue de cand l-am luat si probabil acum este ineficient insa in continuare sunt multumit 150%

#Colectiv
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pana la urma: cat a facut treaba filtrul? (6 luni, un an)

Inca il mai folosesti?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Si ca o completare: esti multumit pt ce de fapt ,? Pt claritatea apei, pt eliminarea de nitriti, sau in general reclama este chiar reala la tot ceea ce zice ?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2022 20:25:52


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am impresia ca a scris (a treia oara) in topicul lui @flo77.....

Si cred ca nu mai aflam' raspuns, cativa ani.

Sunt optimist cu: "cativa ani".... de fapt, banuiesc ca nu vom afla raspunsul.

L.Edit: o rubrica unde sa scriem condoleante, vad ca nu exista.......

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2022 20:36:45


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare dragi colegi.

Readuc la viata acest topic minunat dupa o perioada de 3 ani in care am fost cam lenes.
In apararea mea, au fost mai multi factori care m-au tinunt departe de acvaristica. Mentionez ca tot acest timp am detinut un bazin insa atentia mea pentru mentenanta a fost minima, de multe ori treceau si luni pana ajungeam la bazin sa le pun putina mancare si sa verific daca mai functioneaza filtrele.

Toata treaba asta a durat aproximativ 2 ani in care bazinul s-a intretinut singur. Da, ati auzit bine, bazinul s-a intretinut singur. Am observat in toti acesti ani ca singurul dezechilibru creat in bazin a fost atunci cand au am venit si am facut modificari, schimbat apa(s-a intamplat odata in 2 ani), adaugat pesti, modificat decoruri, curatat substrat(s-a intamplat de 2-3 ori). Vietuitoarele din bazin au fost aproximativ 35 Severumi, diferite culori si 3 Papagali. De menitonat ca nu am avut absolut nicio pierdere in aceasta perioada toti pestii ajungand la dimensiuni colosale, fiind nevoit sa ii donez datorita spatiului foarte mare pe care il ocupau.

Acestea fiind spuse, am hotarat sa incerc un experiment nou cu bazinul meu :

Bazin 220x60x60 (aproximativ)
Filtrare : 1x Fluval Fx5(nu a fost desfacut niciodata in cei 3 ani)
Sump intern : Volum aproximativ 40-50 litrii
Filtru intern Hydra 5
Compresor aer pentru oxigen
Vietuitoare : 45 Blue Moori Ciclid si 2 ancistrusi maturi

Decor(aici incepe distractia) - crucial pentru acest proiect devine substratul, am nevoie de un strat cat mai grost de nisip, minim 3-4 CM, cu cat mai gros substratul cu atat proiectul devine mai stabil
Urmatorul pas important este adaugarea de lemne pietre si cel mai important plante( plantele si lemnul devin cel de-al doilea pilon important in biotopul meu)
Pasul 3, sper ca nimeni sa nu ma injure aici, ramane sa merg sa iau niste mizerie(ati auzit bine, mizerie) dintr-o mlastina, mocirla, lac, undeva unde este deja un biotop creat(inteleg ca bazinul nostru are nevoie de acele bacterii din exterior pentru a se echilibra)

Urmarind cei 3 pasi, la final ma astept sa obtin un bazin independent in care sa nu fie nevoie de interventia mea, singurele situatii in care intervin o sa fie completarea cu apa(atunci cand se evapora) si cosmetizarea geamurilor de alge(aici ma astept sa am o problema mare pe care momentan nu stiu cum sa o rezolv)

Legat de alge, inteleg ca o metoda eficienta este ca apa sa nu fie valuita, agitata foarte mult insa asta o sa imi reduca considerabil oxigenul din bazin. Dupa ce o sa adaug plantele, o sa modific iesirile la filtre, sa bata spre geam astfel incat sa nu se agite apa la suprafata.

Daca aveti alte idei, sugestii, informatii despre proiectul meu, va astept cu drag sa povestim pe baza lor.

Probabil o sa suparam marii comercianti cu metoda aceasta insa eu cred ca merita incercat.

Zi frumoasa


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EverSad wrote:Am impresia ca a scris (a treia oara) in topicul lui @flo77.....

Si cred ca nu mai aflam' raspuns, cativa ani.

Sunt optimist cu: "cativa ani".... de fapt, banuiesc ca nu vom afla raspunsul.

L.Edit: o rubrica unde sa scriem condoleante, vad ca nu exista.......


Haide ca am lipsit doar un an, nu e asa mare tragedia

Dupa 4 ani de cand folosesc filtrul, pot sa spun ca sunt inca multumit. Am comandat acum cartuse noi pentru el(carbune si burete) si cred ca o sa ii creasca eficienta insa oricum este un filtru care isi face treaba.

Totusi, o sa incercam metode noi de mentinere a echilibrului in bazin si este posibil sa nu mai avem nevoie de aceste filtre pe viitor

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Si ca o completare: esti multumit pt ce de fapt ,? Pt claritatea apei, pt eliminarea de nitriti, sau in general reclama este chiar reala la tot ceea ce zice ?


La mine s-a simtit o schimbare considerabila in claritatea apei. Eu functionez mai pe clasic si fac lucrurile dupa ochi

La mine testele sunt in ochi, daca pestii sunt sanatosi sau bolnavi tot la ochi ii vad, daca ceva nu e in regula in bazin tot la ochi imi dau seama si pana acum a functionat bine, nu sunt impotriva testelor si lucrurilor comerciale insa consider ca un acvarist experimentat isi da seama la prima vedere daca un bazin este ok sau ba

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Salutare dragi colegi.

Readuc la viata acest topic minunat dupa o perioada de 3 ani in care am fost cam lenes.
In apararea mea, au fost mai multi factori care m-au tinunt departe de acvaristica. Mentionez ca tot acest timp am detinut un bazin insa atentia mea pentru mentenanta a fost minima, de multe ori treceau si luni pana ajungeam la bazin sa le pun putina mancare si sa verific daca mai functioneaza filtrele.

Toata treaba asta a durat aproximativ 2 ani in care bazinul s-a intretinut singur. Da, ati auzit bine, bazinul s-a intretinut singur. Am observat in toti acesti ani ca singurul dezechilibru creat in bazin a fost atunci cand au am venit si am facut modificari, schimbat apa(s-a intamplat odata in 2 ani), adaugat pesti, modificat decoruri, curatat substrat(s-a intamplat de 2-3 ori). Vietuitoarele din bazin au fost aproximativ 35 Severumi, diferite culori si 3 Papagali. De menitonat ca nu am avut absolut nicio pierdere in aceasta perioada toti pestii ajungand la dimensiuni colosale, fiind nevoit sa ii donez datorita spatiului foarte mare pe care il ocupau.

Acestea fiind spuse, am hotarat sa incerc un experiment nou cu bazinul meu :

Bazin 220x60x60 (aproximativ)
Filtrare : 1x Fluval Fx5(nu a fost desfacut niciodata in cei 3 ani)
Sump intern : Volum aproximativ 40-50 litrii
Filtru intern Hydra 5
Compresor aer pentru oxigen
Vietuitoare : 45 Blue Moori Ciclid si 2 ancistrusi maturi

Decor(aici incepe distractia) - crucial pentru acest proiect devine substratul, am nevoie de un strat cat mai grost de nisip, minim 3-4 CM, cu cat mai gros substratul cu atat proiectul devine mai stabil
Urmatorul pas important este adaugarea de lemne pietre si cel mai important plante( plantele si lemnul devin cel de-al doilea pilon important in biotopul meu)
Pasul 3, sper ca nimeni sa nu ma injure aici, ramane sa merg sa iau niste mizerie(ati auzit bine, mizerie) dintr-o mlastina, mocirla, lac, undeva unde este deja un biotop creat(inteleg ca bazinul nostru are nevoie de acele bacterii din exterior pentru a se echilibra)

Urmarind cei 3 pasi, la final ma astept sa obtin un bazin independent in care sa nu fie nevoie de interventia mea, singurele situatii in care intervin o sa fie completarea cu apa(atunci cand se evapora) si cosmetizarea geamurilor de alge(aici ma astept sa am o problema mare pe care momentan nu stiu cum sa o rezolv)

Legat de alge, inteleg ca o metoda eficienta este ca apa sa nu fie valuita, agitata foarte mult insa asta o sa imi reduca considerabil oxigenul din bazin. Dupa ce o sa adaug plantele, o sa modific iesirile la filtre, sa bata spre geam astfel incat sa nu se agite apa la suprafata.

Daca aveti alte idei, sugestii, informatii despre proiectul meu, va astept cu drag sa povestim pe baza lor.

Probabil o sa suparam marii comercianti cu metoda aceasta insa eu cred ca merita incercat.

Zi frumoasa



O mica completare aici : Substratul trebuie sa fie 1-2 CM (Mal, namol, pamant de flori) si 6-7 CM nisip

#Colectiv
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Tu vrei sa incerci metoda Walstad ? Sau ?

Daca da, mai este un topic cu aceasta metoda....ar fi util sa l citesti.

In rest, bafta mare cu noul proiect!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Tu vrei sa incerci metoda Walstad ? Sau ?

Daca da, mai este un topic cu aceasta metoda....ar fi util sa l citesti.

In rest, bafta mare cu noul proiect!


Nu este chiar metoda Walstad insa principiile sunt aceleasi, spre deosebire de metoda Walstad o sa sustin probabil bazinul cu filtrele pe care le am deja.

Am vazut ca s-a discutat despre astfel de metode in nenumarate randuri insa nu am gasit un topic cu un bazin mai marisor, majoritatea au iancercat bazine micute.

Chiar daca sunt topicuri care ruleaza in paralel pe aceeasi tema nu cred ca un experiment in plus strica, chiar este util pe viitor sa comparam rezultatele

Urmaresc un bazin in care tot biotopul sa fie din natura, nimic comercial excluzand filtrele momentan.

#Colectiv
[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, asa este! Bafta mare atunci.

Sa ne tii la curent cu poze si filmari.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ziua 1

De diminieata de la ora 10 am alergat prin tot Bucurestiul sa caut nisip si pamant.
In final, batrana Piata Obor mi-a rezolvat problemele si am venit acasa cu 120 KG nisip fin de garla si 30 kg de pamant de flori.
Am achizitionat de la un coleg cateva plante easy pe care urmeaza sa le plantez.

Pana ma apuc de treaba nu ramane decat sa mai admir pentru ultima data bazinul curat

weekend frumos
[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-20 at 17.22.14.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-20 at 17.22.05.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-20 at 17.22.20.jpeg]


#Colectiv
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Thereau wrote:
Filtrare : 1x Fluval Fx5(nu a fost desfacut niciodata in cei 3 ani)
Sump intern : Volum aproximativ 40-50 litrii
Filtru intern Hydra 5
Compresor aer pentru oxigen
Vietuitoare : 45 Blue Moori Ciclid si 2 ancistrusi maturi

Legat de alge, inteleg ca o metoda eficienta este ca apa sa nu fie valuita, agitata foarte mult insa asta o sa imi reduca considerabil oxigenul din bazin. Dupa ce o sa adaug plantele, o sa modific iesirile la filtre, sa bata spre geam astfel incat sa nu se agite apa la suprafata.


Ce anume exista in sumpul intern? (este clar ca: nu FX5 si OF 50 au tinut pestii in viata)
Cu algele: ar fi ultima problema in cazul unui bazin care sa se autointretina pe perioada lunga, avand in vedere bioloadu' de la pestii de care pomenesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2023 16:44:54


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In sump am ceva materiale random, nici eu nu mai stiu exact. Siphorax, zeolit, lava vulcanica si cativa bureti

Primul pas done : incarcatura cu pamant de gradina aproximativ 2 cm

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un coleg care ma gazduieste si pe mine 2-3 nopti pana se limpezesc apele? Sotia nu este incantata de cum arata
[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-20 at 19.51.54.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2023-10-20 at 19.52.01.jpeg]


#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com