[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Set-up acvariu Juwel Rio 125  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

stefanp wrote:Sa mai testezi apa, se poate sa mai dea si rezultate aiurea.
Si ai grija cand faci testele, sa nu fie dupa schimbul de apa. Caci implicit vor reiesi rezultate mai mici.


Mda, desteapta chestie! Eu faceam inainte de schimbare si dupa. Inainte de schimbare am GH- 15, Kh 6, dupa schimbare GH 11 si KH 5-6. Dar NO3 si PO4 mereu dupa schimbare sunt 0, inainte sunt un pic mai mult de 0.
Ma gandeam la urmatoarea "smecherie", dupa schimbul de apa sa pun A1 NPK o zi sau doua dupa care sa merg tot pe A1 Daily. Sa vedem ce or sa zica testele.

Oricum e halucinat cat pot sa-mi manance plantele astea! Am mers pana acum ceva timp pe S7 si plantele se resimteau, nu le ajungea adita de o data pe saptamana. F bine le mergea dupa Planta Gold, din ce am vazut contin ceva macro pastilele astea.

Acum o alta intrebare, are cineva Matrix in acvariu plantat? Mie mi-e cam frica sa pun asa ceva chiar in combinatie cu Siporax, am inteles ca mananca azotatii si fosfatii, exact ceea ce eu nu prea am prin acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2012 15:36:29

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din ce am mai citit eu matrix-ul consuma no3 (probabil bacteriile care se dezvolta in el).
Avantajul ar fi ca (dupa cum spun si cei de la seachem) iti tine concentratiile la un nivel constant, astfel incat poti sa aditionezi exact cat ai nevoie si sa ajungi la concetratia pe care o doresti. Problema in acvarii de obicei e prea mult no3 sau fosfat, iar matrix-ul te scapa de asta.
Bine, la tine nu se pune problema asta, insa un material filtrant bun te ajuta si nu va afecta plantele.

Pana la urma orice material filtrant biologic va duce la scaderea no3-ului, eu am patit asta dupa ce am adaugat a doua canistra la acvariu si nu am matrix in niciuna din ele. Avantajul matrix-ului e ca se colonizeaza foarte bine si poti folosi cantitati mai mici fata de alte materiale.

Ca o concluzie, daca nu te dau banii afara din casa, nu e obligatoriu sa il pui. Volumul acvariului nu e foarte mare si pot face fata linsitit si alte materiale filtrante (parca tu luai un eheim. daca vine cu tot cu materialele lor, sunt foarte bune, nu se merita sa le arunci). Daca insa iti permite buzunarul, poti lua si matrix. Nu iti va afecta plantele. In cel mai rau caz, va trebui sa aditionezi o idee in plus.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

2224 vine cu materiale filtrante si am sa le las, pentru acvariul de 60 ajung. 2078 nu vine cu materii filtrante, am comandat 3 l Siporax si am 2 L Matrix. Ma speriasem cu Matrixul dar avand in vedere ca am sa pus si macro pt. ca imi trebuie cu si fara el, deja nu mai conteaza.
Sper ca pe marti sa am filtrele.

Referitor la lumina, eu nu las toate 4 neoanele, le aprind pe rand. Daca voi ziceti ca e prea multa lumina, atunci am sa las mereu unul stins. De mentionat ca singurele alge pe care le am in acvariu sunt cele negre. Nu am alge verzi.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Poti folosi fara griji matrix, in doza indicata de producator. Si eu eram nelamurit, am primit urmatorul raspuns de la dragos:"La un debit foarte mic, gen la picatura, si daca ai bacteriile care iti trebuie, Matrixul ajuta la reducerea NO3.
Vorbind de un acvariu plantat nu vrei sa reduci spre 0 nitratii, ca nu mai au plantele ce sa pape. Si atunci,
daca vrei sa folosesti Matrix, il folosesti la debite normale/mari".
Referitor la lumina, ar fi indicat daca vrei 3 neoane, sa folosesti cele 2 special plant in spate, iar cel daylight in fata.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Cu Matrix-ul m-am mai linistit, numai ca trebuie pus destul de putin, din ce am inteles 1 l la 200 l apa. Atunci o sa pun jumatate de litru intr-un sertar si restul pana la umplerea sertarului completez cu Siporax. Nu cred sa se "certe" intre ele.

In ceea ce priveste lumina, narcis, eu nu as pune pe aceeasi parte 2 Special Plant, acestea sunt neoane care au 2400 lumeni fiecare, in total 4800 de Lumeni, pe o singura parte. Ca sa nu mai pomenesc urmatorul aspect; prea mult Special Plant = alge. In fata tu spui sa las Amazon Day-ul care are 2.200 Lumeni. Deja as cam avea un dezechilibru. Sigur ca in spate imi trebuie ceva mai multa lumina (plante inghesuite). Din ce stiu, luminile trebuie sa se amestece. Color Plus-ul are numai 880 Lumeni dar are un spectru accentuat pe albastru si rosu, culori care ajuta la fotosinteza. Dpdv estetic se vede cand nu e aprins, fara e el e un galben destul de "rece".
Acum am asa: spate - Special Plant; spate spre mijloc - Amazon Day, fata spre mijloc Special Plant si fata Color Plus.

Daca ziceti voi ca ajuta am sa renunt la unul din neoane. Desi eu sunt aproape sigura ca mizeria asta de alga nu are legatura cu lumina. Dar chiar vreau sa ma lamuresc.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Alga s-ar putea sa nu aiba legatura DOAR cu lumina. E un cumul de factori.
Poate pe viitor vei putea trece din nou la 4 neoane.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu asa o vad partea de iluminat: in spate sunt plante inalte, la mijloc medii, in fata de gazon. Punand cele 2 neoane special plant in partea spate, vei avea lumina suficienta pentru necesarul plantelor din partea spate si mijloc, in fata va ajunge lumina cu usurinta. Nu acelasi lucru se va intampla si cand vei pune un special plant in partea din fata, lumina nu va trece de plante, cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Plus ca nu este numai opinia mea, cam asa se recomanda in general. Ca o paralela, eu am la un volum de apa masurat 63 litrii, 2 neoane special plant t8 unul de 550 lumeni osram, altul glo de 650 lumeni+ 1 daylight in fata.In total am 18+20+18=56w.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

stefanp Eu stiu ce spuneti voi cu excesul de lumina, nu-i de joaca. Lumina se pune treptat. Eu de luni de zile am setat acest acvariu, am inceput cu cele 2 Juwel din dotare, apoi le-am schimbat cu 2 Dennerle. Plantele au reactionat pozitiv la schimbare, apoi au stagnat. Moment in care am pus al treilea neon si am mai adaugat plante. Daca iti mai aduci aminte, spuneam la un moment dat ca aveam plante ale caror frunze se macinau. Am marit doza de fertilizanti, nimic. Abia cand am pus si al 4-lea neon am scapat de aceasta problema si mi-am permis sa mai pun plante. Plantele easy care ma puneau sa fac frizerie la 3 zile, au fost inlocuite. O perioada am fost in echilibru. Dar plantele multe, pestii multi fac aceasta filtrare insuficienta. E prima problema.
Am facut aceasta recapitulare, pentru a intelege si alti incepatori care poate ne vor citi pe aici, ca 4 neoane nu le-am pus eu pentru ca nu aveam ce face cu banii sau imi doresc neaparat o factura mai mare le curent. Plantele au impus-o. Sigur, daca ramaneam la Anubias, Cabomba Caroliana etc. nu-mi mai trebuia lumina.

Alga pe care o am acum este BBA; a pomenit-o cineva pe aici.
Peste tot pe unde am citit despre combaterea ei, nicaieri n-am vazut despre reducerea luminii. Dar se poate sa fie si aceasta o cauza. Cel mai intelept ar fi s-o iau pe rand; intai filtrarea apoi CO2-ul. Daca nu merge, atunci e de la lumina.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daniela, spuneai ca plantele au stagnat dupa ce au fost napadite de alge, dar sentimentul meu e ca ele stagneaza si abia apoi sunt napadite de alge ?

E o idee

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

viulian, nu stiu ce sa zic, am plante care la 1 saptamana imi ies din acvariu...

P.S. Tu te-ai confruntat cu alga asta? Intreb pentru ca avem aceeasi apa...

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2012 00:31:35

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, pe Bacopa Caroliniana pe care o urasc

Povestea e asa: in acvariul de 25L am niste becuri economice cu fasung normal dar nu de firma. Cu toate asta, cu 50% schimb saptamanal si dozat cat de cat corect Dennerle, tundeam la Bacopa de turbam. La inceput eram fericit caci le puteam indesi dar dupa aceea a devenit enervant, ajungeau pana sus si luau lumina la restul plantelor.
A, si ce mai e enervant cu Bacopa e ca daca o tai, cresc doua tije din locul respectiv, ca niste hidre mitologice ... brrr ...

Asta pana m-a enervat si le-am lasat sa se faca terci, n-am mai tuns, sa se incolaceasca, sa creasca pe sus, am inceput sa fac curat mai rar, mi-a casunat pe acvariu si o sa-l refac (sau o sa-l dau si o sa cumpar altul mai serios). Dar pana mi se clarifica ideile, acum e un pic cam varza.

Asa ca usor, frunzele de jos de la Bacopa n-au mai rezistat si au inceput sa se 'manance' asa, sa se subtieze, sa se rupa, sa moara din lipsa luminii. Ce am facut a fost sa tai si mai scurt planta, dar nu am mai stat sa replantez samd, si mi-au ramas cateva 'cioate', cu putine fruze. Astea cresc, dar in partea dreapta a acvariului unde am o circulatie de CO2 mai slaba, au inceput sa apara ceva algute, inclusiv BBA. Nu ma deranjeaza insa caci am alte planuri acum asa ca las sa vad ce se intampla ...

Algele sunt pe bacopele bolnave in zona cu mai putin CO2 ...



Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

De Bacopa Caroliana m-am saturat si eu, am zburat-o din acvariu din aceleasi motive
Am inlocuit-o cu Myriophillum mattogrossense si nici cu acesta nu mi-e rusine, are cam acelasi ritm de crestere doar ca e mai fatos. La fel de repede creste si Eustralis Stelata.

Deci si tu ai putoarea asta de alga unde nu bate CO2-ul... Lasa ca mi-au venit filtrele, am avut si o oarece tornada cu 2078
Foarte silentioase ambele. O alta veste buna, plantele din acvariul de 125 perleaza ca la baietii mari.
Am facut test de SiO2 - 2 mg/l.

This message was edited 3 times. Last update was at 19/06/2012 03:18:12

Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Pun o poza cu evolutia acvariului, din pacate oricat am butonat la aparat, nu-mi scoate culorile reale.
saptamana viitoare mai astept Bio RIo-ul sa ajunga, numaratorul de bule ca sa pot monta si reactorul.

[Thumb - S6004878.JPG]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Te-as sfatui sa incerci sa aranjezi un pic plantele in tufe. Parca sunt prea "alandala" ca sa zica asa. Si pe stanga aproape de centru, cryptocoryne cred ca e planta, parca nu sta bine acolo...mai intr-o laterala zic eu ca ar merge mai bine.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

stefanp Merci pentru sfat, cea din stanga este intr-adevar o cryptocoryna m-am gandit si eu la varianta asta de a o aseza undeva in lateral, dar parca mi-e mila de ea sa o mut, a crescut foarte frumos acolo. Nu ma asteptam sa vad o cryptocoryna asa mare. Ca o compensatre a spatiului din stanga, am inca 3 cyptocoryne Flamingo foarte mici deocamdata, daca o vor egala in dimensiuni (m-as mira) atunci o las acolo, daca nu, o mut pe ea in stanga. Undeva in spate langa Fliper am o alta planta mare Aponogeton madagascariensis, daca ii merge bine ar trebui sa echilibreze si ea situatia in stanga. Vad ca-i cresc frunze, dar nu ma bucur inca. E complicata planta asta. Cica trebuie lasata in repaos, cum o fi asta?
Peste vreo 2-3 saptamani o sa scot filtrul intern si cutia cu totul, atunci o sa am ceva mai mult loc si o sa asez plantele. Dar sa stii ca ele sunt tufe. Dau impresia de plante putine si distantate?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cryptocoryne nu-ti fa griji, ai sa vezi cum creste mai tarziu. La mine nu o mai pot scoate din acvariu, are radacinile intinse ceva de speriat si frunze face de o ia mama naibii. Le dai periodic, sa nu-mi umbreasca prin jur...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In stanga sunt Pogostemoni ? Cum se descurca ? Imi place ca pare asa o jungla
Mi-ar fi placut un mic element de decor sau ceva dar oricand poate veni si el.

Nu va probleme cu algele

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:
Mi-ar fi placut un mic element de decor sau ceva dar oricand poate veni si el.


Subscriu

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Are dreptate stefan, ar fi bine sa incerci sa o muti acum cat mai poti. Nu-ti fa griji, isi va face dru spre lumina, de exemlu la mine ajung frunzele la suprafata lejer, o sa fac maine dimineata o poza la mine sa vezi.
[ICQ]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Narcis, abia astept sa vad poze si la tine.
stefanp cryptocorinele astea sunt Flamingo, deci sunt cam cu fite. Ma si mir ca merg.

Iulian - Da, sunt Pogostemoni. Cresc dar bineinteles pe inaltime. Ca asa e la mine...
De elemente de decor, nu mai am loc, am scos si ultima cioata. Nu mai au loc plantele si voi ziceti ca sunt putine

This message was edited 2 times. Last update was at 25/06/2012 20:31:15

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com