[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Din nou printre voi, doar ca de data asta cu probleme  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Bine v-am regasit. Intr-adevar nu am mai trecut de foarte mult timp pe la voi din cauza timpului si a examenelor, dar nu am mai rezistat problemei care ma macina. Un ancistrus are o pata alba pe cap, care nu stiu ce e cu ea . O alta problema ar fi la un xipho voalat, care l-am vazut prin magazine si nu am rezistat tentatiei de a-l cumpara cu toate ca nu stiu mai nimic despre ei. Cred ca sunt compatibile cu ceilalti pestisori pe care ii am in acvariu(molly, guppy, xipho, zebre si neoni). Am observat ca o femela xipho nu prea ii place de fata si cred ca o apuca de codita deoarece am vazut cum tot o fugarea. Tin sa zic ca acest xipho voalat are coada muscata, adica bucati din coada lipsa. Cine poate sa o apuce de frumosul sau voal? Va mai trai? O alta problema care a aparut si nu stiu ce e cu ea si din acest motiv apelez la experienta dumneavoastra: i-au aparut niste puncte mici-mici pe corp, pe aripioare si pe codita de culoare alba. Pun cateva poze sa vedeti despre ce e vorba. Si cred ca se vede foarte bine coada la xipho despre care v-am vorbit. Poate imi dati un sfat, va rog mult. Am mai atasat niste poze cu acvariul meu, cum arata acum. Dupa examene voi merge pe jbl si voi mai adauga 2 tuburi de 18w.
[Thumb - ancistrus.JPG]

[Thumb - xipho.JPG]

[Thumb - acvariu.JPG]

[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

providra18e wrote:Un ancistrus are o pata alba pe cap, care nu stiu ce e cu ea

La ancistrus poate fi o infectie bacteriana sau fungus. Vezi pe jbl.de daca reusesti sa identifici exact problema. Dai click pe poza si afli si tratamentul. Dar mai intai identifica cu exactitate problema
providra18 wrote:Tin sa zic ca acest xipho voalat are coada muscata, adica bucati din coada lipsa. Cine poate sa o apuce de frumosul sau voal? Va mai trai? O alta problema care a aparut si nu stiu ce e cu ea si din acest motiv apelez la experienta dumneavoastra: i-au aparut niste puncte mici-mici pe corp, pe aripioare si pe codita de culoare alba.

Asa cum bine ai spus, pestele agresiv trebuie indepartat. Donat, vandut sau dus la petshop.
Femela muscata de coada va trai, daca vei indeplini cateva conditii. Scoate pestele care o ataca. In acest fel, coada i se va vindeca. Tot prin scoaterea pestelui agresiv vei rezolva si problema stresului. Stres care a dus la slabirea sistemului imunitar al pestelui si implicit la imbolnavirea sa. Ma refer aici la punctele albe, care cel mai probabil sunt de la gris. Pestele va trebui tratat si pentru asta.
In momentul in care incepi tratamentul, citeste cu atentie prospectul medicamentului si urmeaza exact instructiunile. Vezi ca acel medicament ar putea "decicla" acvariul

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Alber, in primul rand iti multumesc iarasi pentru ajutorul si atentia acordata. In al2lea rand, in legatura cu tratamentul, voi incerca sa identific boala ancistrusului, iar la xipho trebuie sa iau tratament pentru boala bobului de gris? Multumesc inca o data,iar in cel mai scurt timp voi reveni cu alte postari.
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

grisul se trateaza simplu prin marirea temperaturii apei pina la 30 grade si o aerare puternica. nu ridica temperatura brusc, ci treptat cam intr-o zi. tine-o la 30 grade cam 3-4 zile, pina observi ca au disparut punctele albe si apoi inca 1 zi preventiv.

asta in cazul in care e gris 100%

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu stiu sigur ce este. Din ce am vazut, boala bobului de gris pe un peste seamana cu un puf. Parca ar avea un puf pe el. Dar la mine nu e nimic de genul acesta. Are doar cateva punctulete de culoare alb-galbui pe el. Totusi, daca ridic temperatura la 30 de grade e vreo problema? Trebuie sa scot co2?
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

providra18 wrote:Din ce am vazut, boala bobului de gris pe un peste seamana cu un puf

Nu ai vazut bine. Boala grisului, adica Ichthyophthirius se caracterizeaza prin aparitia unor puncte mici, albe, cu mai putin de un milimetru in diametru.
providra18 wrote:Parca ar avea un puf pe el

Daca arata ca un puf, inseamna ca este o infectie bacteriana saiu fungus. Vezi primul meu post din acest topic. Si citeste cu atentie

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Imi cer scuze alber. Asta inseamna ca e bine sa maresc treptat temperatura pentru 2 zile, pentru ca sunt acasa iar in oras la mine nu gasesc absolut nimic legat de acvarii. Zic 2 zile pentru ca ajung iarasi in suceava si am de unde cumpara tratament pentru aceasta boala. Sper ca nu va fi prea tarziu; dar ceva leacuri babesti nu imi puteti spune? Vreau sa nu avanseze boala, sa o pot stagna pana vin cu medicamentul.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com