[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu de 60l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

am schimbat acvariu de 30l pentru ca miati spus ca e pupulat (superpopulat) uitati acvariu ce pareri aveti
[Thumb - Imagine0276.jpg]

[Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Tu cand te uit la poza vezi ceva? Mie imi scapa,in afara de filtrul de burete si de coltare de constructii nu disting nimic!
[Email]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

[Email] [WWW]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

sa ma bata sfantu!!! ce doamne iarta-ma e ala??? sa nu zici ca e acvariu ca ma las de acvaristica.

p.s. in loc de silicon ai folosit glet???

mesaj pentru europa si nu numai
S.F
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/04/2010 22:25:08
Messages: 18
Location: Ploiesti
IP:
Offline

cristi386 wrote: ce pareri aveti


Urat , foarte urat!


Ps: la iarna il imbraci in polistiren ?

Nu poti schimba trecutul, dar iti poti nenoroci un prezent linistit ingrijorandu-te despre viitor.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu vreau sa dau nume, ca va stiti voi, cei la care ma voi referi. V-as ruga sa va limitati la a va expune parerea, eventual cu argumente sustinute de experienta. Nu cred ca omul are nevoie de sfaturi legate de constructii.
Cristi 386, da-ne cateva dimensiuni ale acvariului cel nou. Ca sa vedem cam despre ce este vorba. Mai spune-ne odata speciile de pesti pe care le ai si numarul de pesti. Asta pentru ca ai deschis un topic nou si nu sta nimeni sa caute posturile tale mai vechi.
Despre designul acvariului, ce sa spun. Este urat. Il strica acele coltare de aluminiu. Daca lipitura de silicon nu se vede frumos, poti pune niste coltare pvc. Albe sau negre.
Ce este rama aia din pvc sau ce-o fi? aia verticala din stanga.
Scote scoicile din acvariu si inlocuieste pietrisul ala cu ceva mai natural. Nisip sau pietris de 2-3 mm.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2010 20:33:37


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Cristi, de ce tii neaparat sa iti bati joc de noi si de acvaristica ? Nu orice bazin de sticla in care exista apa si pesti se poate numi acvariu . Te-a rugat in alt topic colegul nostru Alber sa respecti regulile de ortografie , la 13 ani trebuie sa fii cel putin clasa a VI-a , ar trebui sa stii ce sunt alea.
Sincer, nu am mai vazut asa ceva caruia tu ii spui acvariu, sa nu te mai duci la cel care l-a construit, nu se pricepe ( asta daca nu l-ai facut tu, caz in care , te rog, nu mai face altul! ). Lasand acestea la o parte, incearca macar sa pui o poza mai elocventa, din asta as putea spune doar ca acvariul tau este pus in bataia soarelui ceea nu e bine .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

poza mai clara
[Thumb - Imagine0278.jpg]

[Yahoo!]
mchereja
Unripe member

Joined: 12/02/2010 17:44:00
Messages: 4
IP:
Offline

cristi386 wrote:poza mai clara

danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Alber, sa fim seriosi...daca acest individ n-a avut destule exemple de acvarii aici pe forum, de cum se face un acvariu decent, nu aquacape, asta ce are el nu e acvariu din pacate, sau acum orice are 4 pereti, un fund si o galeata de apa, un burete bolborositor si niste ...plante se numeste acvariu ? Asta e bataie de joc cum s-a zis mai sus, nu vreau sa cred ca atat poate omul, refuz sa cred asta, cred insa ca isi bate joc.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/06/2010 21:07:07

[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

N-as vrea sa transformam acest topic intr-un schimb de replici.
Dar, daca tot m-ai pomenit....
Am cerut doar niste posturi constructive, nu mistocareli ieftine cu care sa aruncam ca asa ne simtim noi bine. Nu cred ca am cerut foarte mult.
Iar daca "individul" face el misto de noi, sau/si nu vrea sa bage la cap ce-i spunem, este problema lui. Nu vad de ce l-as trimite sa gletuiasca sau sa faca vreun curs de rigipsari.
Daca persista, isi va gasi singur calea, pe care va merge nederanjat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

OK !

Draga cristi386, vrei un acvariu frumusel ? Daca da, uite ce trebuie sa faci:

1. Arunca acvariul asta, unde stii tu
2. Din alocatia ta, iti poti lua un acvariu in prima luna, sigur gasesti unul lipit corect si cat de cat estetic la pretul ala
3. Urmatoarea luna, tot din alocatia ta, ia o punga de subtrat fertilizant, sau daca nu iti permiti, pietris din rau, daca ai de unde
4. Daca ti-au mai ramas bani din alocatia de pe luna precedenta, cumpara un filtru intern, cel mai ieftin, un resun de exemplu
5. De incalzitor nu ai nevoie acum, e vara, de banii aia iei niste plante, sau cauti la donatii daca nu-ti permiti cateva fire
6. Mai strangi cureaua, renunti la o inghetata, un joc de PC si iti iei o lampa
7. Dupa ce ai achizitionat toate astea, faci niste poze revii cu ele pe forum si apoi discutam
8. Am omis ceva, ai dat vacanta deja banuiesc, deci nu mai este alocatie, cum faci atunci ?
9. Ceri bani parintilor
10. In functie de punctul 9. vei reusi sau nu sa-ti achizitionezi cele de mai sus.

Bafta.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2010 21:25:03

[Email] [WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Daca nu poti sa faci ce a spus danc, poti sa transformi acvariul actual in ceva mai ok.

Daca poti, scoate coltarele alea, daca nu, acopera-le cu ceva negru (autocolant, profile in L de plastic etc)

Scoate pietrisul ala colorat si melcii de mare si inlocuieste-le cu nisip, pietris marunt de rau. Nuai cum sa nu gasesti prin apropiere de casa, il speli bine si il bagi in acvariu.

Aranjeaza plantele in asa fel incat sa acoperi buretele si incalzitorul, pe care le muti pe geamul din spate al acvariului.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Nu ne-ai lamurit ce e cu chestia aia de plastic alba din partea dreapta a acvariului, si eu tot cred ca acvariul il ai la lumina soarelui, pune o poza mai de ansamblu, ia acvariul mai de departe sa vedem ce si cum . Drumul cel bun este cel indicat de danc, doar ca pana ajungi acolo, trebuie sa faci cumva sa supravietuiasca gupyy pe care ii ai.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Datorita faptului ca respectivul stapan al acvariului are doar 13 ani, nu cred ca merita facut prea mare caz. La varsta lui atata si-a permis, atata poate sau poate atata vrea doar. Nu cred ca e inca pregatit sa isi asume responsabilitati reale visavis de acest hobby. Nu zic asta din rautate, sau la misto. Toate comentariile la adresa lui s-ar putea sa aiba efect, dar in proportie de 80% realitatea ma face sa cred ca nu va fi asa.

Cu alte cuvinte, nu asteptati foarte multe in materie de design. Omul ( ) a asigurat totusi un minimum de echipamente pentru supravietuirea vietatilor (filtru si incalziutor). Cat despre estetic, o sa isi dea seama singur cand o sa fie pregatit cam ce inseamna...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2010 22:43:16

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com