[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In legatura cu lumina  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Mai deschid un topic, sper sa nu fie vreo problema. Am mai citit pe ici colo, dar nu m-am lamurit. M-am repetat de multe ori ce acvariu am si daca ma mai repet nu cred ca-mi va da nimeni in cap. Este facut de mine cu sticla de 6 mm si lungimile 600x300x350. Folosesc un substrat fertil de la tetra(cred ca e bun), conditioneri pentru apa folosesc aqua safe care il pun in momentul cand incep a lasa apa la statut. Apa o schimb 1 data la 3-4 zile. Am o solutie pentru plante(cred ca e fertilizant lichid); pe el scrie sa pun 1 flacon la 120L apa, iar cum eu am 60, ar veni juma de flacon, 1 data la 2 saptamani; acesta se numeste nutrivit. Va rog sa-mi recomandati ceva mai bun, ceva ce folositi dumneavoastra si da randament. Capacul de acvariu il am de la o persoana care a avut un juwel 60 si l-a spart din greseala. Pe neon scrie SYLVANIA Standard 154 T8 DAYLIGHT. Asta este tot ce am inteles de pe el, pentru ca este folosit o perioada. Vreau un acvariu cu plante si pesti; nu ma axez doar pe ceva anume.
1)Spuneti-mi va rog daca am nevoie de lumina mai puternica; este de ajuns doar un singur tub? Nu stiu cum se numeste planta aia visinie si tufa aia din dreapta(presupun ca e Hygrophila Difformis).
2)In cazul in care as avea nevoie de lumina mai puternica se poate pune un alt tub de neon sau trebuie sa fac modificari la capac?
3) Ce plante as mai putea pune la lumina pe care o am?
[Thumb - 25052010564.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 17:58:35

[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

tu probabil ai un t8 de 18w 590 mm. Acvariul tau are undeva la 60 litri ceea ce inseamna foarte putina lumina.
Ar trebuie cel putin inca un tub pentru categoria plantelor modeste.
Eu nu as merge deloc pe sylvania.
gasesti Osram fluora si 865 usor, mai ales cele de 18w.

Plante ta, probabil e Cryptocoryne undulata
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Hmz...Sa inteleg ca 2 tuburi pentru categoria plantelor modeste? Si pot face adaptare la actualul capac pentru 2 tuburi? Dar tuburi mai puternice ca sa-l inlocuiesc pe asta pana voi face modificari, gasesc?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/05/2010 18:34:17

[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

providra18 wrote:Hmz...Sa inteleg ca 2 tuburi pentru categoria plantelor modeste?

asta am scris mai sus
providra18 wrote: Si pot face adaptare la actualul capac pentru 2 tuburi?

daca tu nu gasesti o modalitate, fa-ne o poza poate gasim noi
providra18 wrote:Dar tuburi mai puternice ca sa-l inlocuiesc pe asta pana voi face modificari, gasesc?

daca vrei mai puternic dupa mine 965 e cel mai puternic din categoria tuburilor modeste
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

2 poze cu capacul. Partea unde vine tubul si partea de electrica.
[Thumb - 25052010567.jpg]

[Thumb - 25052010568.jpg]

[Email] [Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

providra18 wrote:Mai deschid un topic, sper sa nu fie vreo problema. Am mai citit pe ici colo, dar nu m-am lamurit. M-am repetat de multe ori ce acvariu am si daca ma mai repet nu cred ca-mi va da nimeni in cap. Este facut de mine cu sticla de 6 mm si lungimile 600x300x350. Folosesc un substrat fertil de la tetra(cred ca e bun), conditioneri pentru apa folosesc aqua safe care il pun in momentul cand incep a lasa apa la statut. Apa o schimb 1 data la 3-4 zile. Am o solutie pentru plante(cred ca e fertilizant lichid); pe el scrie sa pun 1 flacon la 120L apa, iar cum eu am 60, ar veni juma de flacon, 1 data la 2 saptamani; acesta se numeste nutrivit. Va rog sa-mi recomandati ceva mai bun, ceva ce folositi dumneavoastra si da randament. Capacul de acvariu il am de la o persoana care a avut un juwel 60 si l-a spart din greseala. Pe neon scrie SYLVANIA Standard 154 T8 DAYLIGHT. Asta este tot ce am inteles de pe el, pentru ca este folosit o perioada. Vreau un acvariu cu plante si pesti; nu ma axez doar pe ceva anume.
1)Spuneti-mi va rog daca am nevoie de lumina mai puternica; este de ajuns doar un singur tub? Nu stiu cum se numeste planta aia visinie si tufa aia din dreapta(presupun ca e Hygrophila Difformis).
2)In cazul in care as avea nevoie de lumina mai puternica se poate pune un alt tub de neon sau trebuie sa fac modificari la capac?
3) Ce plante as mai putea pune la lumina pe care o am?

Vezi ca am mai indicat pe forum cum se modifica un capac de juwel .Ce masura esta asta "jumatate de flacon(vezi ca esti la inginerie alimentarea)"
[Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Este de 15 W, ar trebui inca una + o bomba de CO2 daca vrei sa ai plante frumoase. Daca o scoti electronica din capac, mai incape chiar 2 neoane.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Domnule Mihai_Ghe, aici vorbim deschis si in termeni care sa-i inteleaga toata lumea .
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

fishyman bomba de co2 am reusit ieri sa o fac, bineinteles cu ajutorul colegilor de pe forum. In cazul in care e sa scot partea electrica, ziceti ca ar mai incapea 2 neoane; in total 3? Asta ar insemna sa tai partea de jos sau locul unde vin firele si celelalte minuni. Dar daca fac asta, cum voi face legaturile, unde voi pune transformatorul ala, sau cele necesare pentru asigurarea functionarii celor 2 sau 3 neoane?
[Email] [Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

providra18 wrote: Domnule Mihai_Ghe, aici vorbim deschis si in termeni care sa-i inteleaga toata lumea .

De ce te superi ?ai mai intrebat o data de lumina si eu ti-am raspuns(http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/11389.page),sper ca am fost clar si cine a citit raspunsul meu a inteles cum se modifica un capac de juwel din 1x15w t8 in 1x24 w t5.
De ce te miri ca nu am inteles cand tu spui ca pui o jumatate de flacon(dupa stiinta mea flacoanele au o capacitate sau un volum si nu la general "o jumatate de flacon").
Daca am gresit sa sti ca nu a fost cu intentie.
[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

providra18 wrote: Domnule Mihai_Ghe, aici vorbim deschis si in termeni care sa-i inteleaga toata lumea .


Drept dovada ca vreau sa te ajut atasez poze adunate de mina cu modificarea unui capac de Juwel de 600mm
 Filename Modificare capac Juwel.part1.exe [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 2048 Kbytes
 Downloaded:  568 time(s)

[Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

poate te ajuta asta

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu m-am suparat, nici vorba ! Nu sunt o persoana suparacioasa ;). Chiar tin mult la glume.
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Cum nu le prea am cu instalatiile electrice,eu ma gandeam ca e mai greu...Acuma am vazut ca e simplu. Insa va rog sa-mi spuneti cum se cheama chestia aia incercuita?Si cam la ce pret e?
[Thumb - cum se cheama.JPG]

[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

@mihai_ghe, am rugamintea de nu te mai juca cu functia "qoute". Chiar si cand dai un citat, nu mai lua in intregime postul care te intereseaza ci strict fraza.
providra18 wrote:ar veni juma de flacon

providra18 wrote:aici vorbim deschis si in termeni care sa-i inteleaga toata lumea

Termenii pe care ii intelegem sunt miligramele, gramele, centimetrii, si alte unitati de masura. Juma' de flacon de nutrivit, mie personal nu-mi spune nimic. Si nici multor alti colegi. Proate o fi defectul la mine... Dar daca io iti spun ca pun juma de flacon de Ferropol tu ce intelegi? Nu-i musai sa raspunzi, ca sa nu poluam topicul

Chestia aia incercuita este droser sau balast

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 21:47:56


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Imi cer scuze pentru cele zise. O sa ma exprim de acum in unitatea necesara.
Lasand toate cele gresite deoparte, cand merg la cumparat acest droser/balast, trebuie sa cer pentru 2 neoane nu? In afara de fire, mufe,tub, ce mi-ar mai trebui? Intreb pentru ca la electricitate sunt afon total
[Email] [Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Balastul electronic 2x18w t8 Osram costa cam mult( http://www.nevertebrate.ro/Iluminare-Drosere/c35_50/p623/Balast-electronic-pentru-2-tuburi-fluorescente/product_info.html).
La Bacau se gasesc balasturi Vito 2x18 w care costa in jur de 23-25 lei,am folosit si sant bune.Atasez si o poza ca sa vezi despre ce e vorba.
[Thumb - 25052010110.jpg]

[Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Bacau...Eu sunt din Suceava ;)). Cred ca sunt in magazine si mai scumpe dar si mai ieftine, ca pentru buzunarul romanului. Voi cauta zilele astea sa vad ce gasesc. Cum se cheama acel clei, folosit la una dintre poze, cu care e prins tubul si firele?
Am de unde sa ma inspir de acuma...La cate modele mi-ati trimis... Cand ma apuc revin cu noi intrebari.
[Email] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

mihai_ghe wrote:La Bacau se gasesc balasturi Vito 2x18 w care costa in jur de 23-25 lei,am folosit si sant bune.Atasez si o poza ca sa vezi despre ce e vorba.

Acest balast merge si pentru 2x15W, sau providra18 trebuie sa caute special pentru 15W?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2010 22:30:18


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

providra18 wrote: Cum se cheama acel clei, folosit la una dintre poze, cu care e prins tubul si firele?


Silicon de acvarii.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com