[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
papagali  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Detin 8 papagali, 6 culoare naturala (inca micuti) si 2 rosi mai maricei umpic. Ceva tips-uri stiti pentru o viata cat mai normala a respectivilor?
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Chiar nu stie nimeni de pestii astia?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Stiu doar ca sunt foarte frumosi,super culori..scumpi la pret..si din cate am intrebat vanzatorul mi-a zis ca ar fi ceva trasi din pirahna insa cica ar fi cuminti.Io unul nu ma risc sa ma trezesc fara pesti in acvariu si cu astia ragaind arome de carasel .
Daca tii un acvariu numai cu ei..sunt deosebiti.Si le zice papagali de singapore.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cum adica vopsiti?I-am vazut si eu sunt foarte simpatici , dar din cate am inteles din articol provin dintr-o incrucisare intre doua specii diferite , iar cel care a scris despre ei nu recomanda sa-i cumparam pentru ca ar avea gura stramba si nu stiu mai ce diformisme.
Totusi la caini se practica de mult imperecherea intre rase nu vad de ce la pesti ar fi altfel..

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Cum adica vopsiti?I-am vazut si eu sunt foarte simpatici , dar din cate am inteles din articol provin dintr-o incrucisare intre doua specii diferite , iar cel care a scris despre ei nu recomanda sa-i cumparam pentru ca ar avea gura stramba si nu stiu mai ce diformisme.
Totusi la caini se practica de mult imperecherea intre rase nu vad de ce la pesti ar fi altfel..


La cum evolueaza tehnologia asta imi e ca peste cativa ani sa nu imperecheze pestii cu cainii..si sa gasim carasei cu cap de labrador

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

johnny6600 wrote:la caini se practica de mult imperecherea intre rase nu vad de ce la pesti ar fi altfel..

Sunt 2 chestii diferite: Rasa este o subdiviuziune a speciei, sa spun asa. In cazul imperecherilor intre rase posibilitatea de aparitie a problemelor este mai mica, pe cand intre specii este mult mai mare. In cazul pestilor nu exista rase, cel mult varietati. Imperecherea intre varietati nu este problematica (de ex: sclari voalati + scalari nevoalati). Imperecherea intre specii este posibila doar daca cele 2 specii sunt foarte apropiati din punct de vedere evolutiv. (platy + xifo sau magar + cal)
De obicei produsii rezultati din imperechearea a 2 specii diferite prezinta tare genetice, cel mai adesea infertilitate. (ex: catarul)

John wrote: peste cativa ani sa nu imperecheze pestii cu cainii..si sa gasim carasei cu cap de labrador


Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu ma refeream la rase de caini , ma gandeam la diferitele animale cu care au fost "imperechiati" cainii ca sa iasa diferite specii de caini.De fapt vroiam sa spun ca nu m-ar deranja sa se creeze specii noi de pesti care sa semene cu rechinii de exemplu dar sa aiba dimensiuni mult mai mici sau ceva in genu asta.Dar binenteles ca nu vreau pesti care sa se decoloreze intr-o luna sau care sa fie handicapati.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

din cate stiu eu acei pesti sunt injectati ca sa arate asa sau ma rog, nu sunt "facuti" pe o cale naturala sa arate asa. eu sunt total impotriva acestor practici. un peste e frumos asa cum il face natura nu omul.

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

John wrote:vanzatorul mi-a zis ca ar fi ceva trasi din pirahna

Poze: smilie ... Poze cu plante
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AOL wrote: Ceva tips-uri stiti pentru o viata cat mai normala a respectivilor?.

Hm, daca ai fi fost din Bucuresti, ti-as fi putut recomanda un club (bar) unde sunt trei acvarii imense. Intr-unul dintre ele sunt si cativa papagali f frumosi si destul de maricei (si pare ca se simt excelent). Probabil ca patronul (pe care il vad mereu facandu-si de lucru la cate un acvariu) ti-ar fi putut oferi suficiente "tips-uri" despre ei...
[Email]
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

recomanda-mi-l mie ca sunt din bucuresti si as vrea sa vad un bar cu acvarii misto

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ADXX wrote:
AOL wrote: Ceva tips-uri stiti pentru o viata cat mai normala a respectivilor?.

Hm, daca ai fi fost din Bucuresti, ti-as fi putut recomanda un club (bar) unde sunt trei acvarii imense. Intr-unul dintre ele sunt si cativa papagali f frumosi si destul de maricei (si pare ca se simt excelent). Probabil ca patronul (pe care il vad mereu facandu-si de lucru la cate un acvariu) ti-ar fi putut oferi suficiente "tips-uri" despre ei...


Te referi la Club Piranha? ;) [a NU se interpreta ca publicitate mascata ]

In alta ordine de idei, dar tot legat de topic, ce ziceti de poza asta:
http://zfishinc.com/freshwater/Jelly%20Bean%20Parrot%20Cichlids.jpg
Sunt injectati sau pur si simplu e o poza trucata?

Sa nu-mi spuneti ca alea sunt culorile lor naturale, ca nu prea va cred!
barbq
Junior member

Joined: 02/05/2005 00:54:14
Messages: 20
IP:
Offline

sunt rezultatul unei incrucisari intre Cichlasoma nigrofasciatum (Convict Cichlid)si Blood Parrot, iar Blood Parrot este rezultatul incrucisarii intre Heros severus (Severum) si Amphilophus Labiatus ( Red Devil )
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Leo2003 wrote:Ramine mizeria cu acesti pesti si nu numai cu ei care se vind pe post de "ciori vopsite". smilie smilie

Un pic de off topic si de la mine: Din pacate, nici cu discusii nu stam prea bine din acest punct de vedere...
[Email]
dorublak
Junior member

Joined: 25/02/2005 22:49:51
Messages: 10
IP:
Offline

ce am auzit cu papagalii... e ca sant hibrizi, ma refer la cei galbeni sau rosii, si ca nu se reproduc... adica depun in prostie dar nu iese nimik din icre
[Yahoo!]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Am mai achizionat 6 papagali. Am acuma... 12 (cred)... si pe langa ei si 2 discusi. Din proprie experiente va zic ca sunt superbi... "cu personalitate", daca pot zice asa. Nu sunt niste pesti pretentiosi, agresivi. Produc multa mizerie. Cand au fost mici au fost toti negrii, acum, dupa 2 luni isi schimba culoarea... 2-3 in portogaliu, multi in galben si cativa alb-galben. Deci mai greu ipoteza cum ca ar fi injectati. Cel putin nu ai mei. Si cresc extraordinar de repede. Nu mai spun cat manca.. 12 papagali mi-au mancat aprope juma de kil de serra discus intr-o luna. Si ar mai manca....
White
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:40:41
Messages: 32
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai am avut si eu un papagal mare era alb si il tineam in acvariu cu 2 betta splendens si doua m'bune aurii si ii batea pe toti chiar si pe betta splendens care este poreclit "pestele luptator" pana la urma a trebuit sa il dau si mi-a parut tare rau.
Sper sa iei o decizie buna.
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Pai si cerbii de exemplu se bat intre ei, da cand vine tigru ii mananca...cam asa vad eu asocierea de acolo
I se spune "peste luptator" penru ca se bate cu cei de seama lor, in nici un caz cu unul rapitor.

@AOL..nu-i vad bine pe discusi acolo..

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Deocamdata nici un peste nu a ajusn la maturitate, si nu am probleme. Daca voi avea, voi actiona in consecinta.
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

Pana la urma,stie cineva cu certitudine daca pot fi reprodusi sau nu?
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com