[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Deschizand acest topic de dimineata va zic Buna dimineata ! L-am deschis din curiozitate, din nestiinta si care sa-mi fie de ajutor pe viitor. Sunt foarte curios cum se recunoaste o femela gestanta. Are o perioada de imperechere? Se imperecheaza doar cu masculul din specia ei sau/si cu alte specii? Am citit ca unele femele nasc puii vii,iar unele intai depun icre. In momentul in care, se recunoaste femela gestanta, cea care naste pui vii ce trebuie facut? Dar cea care depune icre? M-am uitat in acest forum in legatura cu topicul, dar sincer nu am gasit discutii legate de aceste intrebari si din acest motiv sper sa nu va deranjez cu acest topic si sa nu va suparati daca s-a mai discutat despre asa ceva. Stima si respect !
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Discutii despre acest subiect sunt pentru ca problema a mai fost discutata si de catre alti incepatori =>SEARCH.

Femela guppy gestanta.

providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

M-am gandit sa scriu tot aici si sper sa nu fiu off topic... Am vazut acuma un lucru curios in acvariu, mai exact la un mascul xipho. Ii creste coada aia in forma de spada. E de bine? Ce inseamna asta?
[Email] [Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

providra18 wrote:M-am gandit sa scriu tot aici si sper sa nu fiu off topic... Am vazut acuma un lucru curios in acvariu, mai exact la un mascul xipho. Ii creste coada aia in forma de spada. E de bine? Ce inseamna asta?


Foloseste cu incredere functia de cautare,pe forum sau pe net.
Da e normal, sa asa cum spui tu trebuie sa aiba coada
[Thumb - xiphophorus_helleri4.jpg]

[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Inseamna ca-i creste coada
Am raspuns in acalesi timp cu Mihai.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2010 07:45:06

[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Deci daca se intampla asta, inseamna ca acvariul meu s-a ciclat si s-a format un echilibru nu?
In legatura cu femela xipho, cred ca e gestanta. O sa mai astept cateva zile sa vad ce se intampla si voi reveni cu o poza, poate nu-mi dau eu seama, sau poate ma insel.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

providra18 wrote: Deci daca se intampla asta, inseamna ca acvariul meu s-a ciclat si s-a format un echilibru nu?

Nu. Nu are nici o legatura ciclarea acvariului cu cresterea/dezvoltarea pestilor. Si un copil poate creste in conditii mizere. Cam asa e si in acvariu.
providra18 wrote:In legatura cu femela xipho, cred ca e gestanta. O sa mai astept cateva zile sa vad ce se intampla si voi reveni cu o poza, poate nu-mi dau eu seama, sau poate ma insel.

Inmultirea/nasterea/femela gestanta xipho - subiect dezbatut pe forum.
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Doamne ce bine e cu internetul asta. Cate lucruri poti gasi daca rascolesti bine. Totusi, tin sa multumesc celor care ajuta incepatorii, celor care ne inteleg, ne explica si ne indruma...Chiar daca uneori poate radeti de noi, dar nu-i nimic, inchidem ochii si va iertam
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Am fost si am cumparat 1 pereche de molly. Spre surprinderea mea, cand am ajuns acasa am observat ca aveau pe ei niste pete albe, ca un fel de puf. Am citit ceva despre boala "bobului de gris". Din acest motiv i-am dus inapoi de unde i-am luat. Sper ca a fost o decizie corecta.
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Spuneti-mi va rog, la acvariu de 60L, e de ajuns un oxigenator cu tot cu filtru de 300L/h??? Este un AquaEl.
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

providra18 wrote:Spuneti-mi va rog, la acvariu de 60L, e de ajuns un oxigenator cu tot cu filtru de 300L/h??? Este un AquaEl.

este suficient filtrul, atata timp cat jetul filtrului produce mici valuri la suprafata apei

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2010 15:02:25

Tropica
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 10:45:33
Messages: 57
Location: Sibiu
IP:
Offline

"providra18 wrote:
Spuneti-mi va rog, la acvariu de 60L, e de ajuns un oxigenator cu tot cu filtru de 300L/h??? Este un AquaEl."

asta in cazul in care il folosesti cu furtunasu din dotare care baga concomitent cu apa si aer
[WWW] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline



asta in cazul in care il folosesti cu furtunasu din dotare care baga concomitent cu apa si aer

Pai are un furtunas care sta la suprafata si unde ii pot regla debitul de aer, ca sa zic asa. Daca invart de acea rotita, baga un "jet" de bule mai puternic si mult mai dese; daca ii dau drumul jetul de aer este mai mic si cu bule mai mari. Acuma cum e bun de folosit? Sau nu are importanta?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2010 21:38:08

[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

daca ai plante nu e bine cu mult o2.
Acele bule pentru mine sunt inutile, chiar enervante.
Citeste ce ti-am scris mai sus.
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Masculul Guppy isi poate schimba forma cozii??? Am vazut in aceasta dimineata ceva schimbat la codita lui. In partea superioara parca e taiat coltul coditei. Am in acvariu 4 zebre, 2 xifo, 1 ancistrus, 1 guppy. Nu cred ca i-au mancat ceilalti din codita...Aveti vreo idee despre ce s-a intamplat?
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Chiar nu vrea nimeni sa ma lamureasca? (
[Email] [Yahoo!]
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

nu. guppy nu isi poate modifica forma cozii. doar femala de xifo isi poate schimba coada transformandu-se in mascul.

mesaj pentru europa si nu numai
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

sece4u20 wrote:nu. guppy nu isi poate modifica forma cozii. doar femala de xifo isi poate schimba coada transformandu-se in mascul.

In acest caz, am un peste caruia ii place codita de guppy...Am sa fiu atent sa vad care nu-i da pace...
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Acuma am dat de dracu`...Am cumparat o femela pentru guppy, deoarece a murit in primele zile...Se vede foarte bine si mi-au zis si aia de unde am luat-o ca e gestanta...Ce sa fac???Unde sa o pun??? Nu am alt acvariu pentru ea...Va rog sa ma ajutati, cat mai repede, poate am timp de pregatire.Are burta extraordinar de mare!Please ! Help !
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pai de ce nu-l intrebi p-ala cu coarne care te-a pus s-o cumperi?
Noi degeaba latram aici, intai studiem si pe urma cumparam smilie

Acum la subiect: femela de guppy cand e aproape sa fete, ii apare o pata negra, adica se vad "mormrolocii".
Atunci trebuie separata intr-un vas pe fundul caruia sa fie o plasa la vreo 2-3 cm distanta(de fund).
Asta daca vrei sa pastrezi puii, daca nu ii ,lasi in acvariul comunitar si scapa cine poate.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com