[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalari portocalii  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Cumpar sau primesc prin donatie 1 sau 2 perechi de scalari portocalii (parca se numesc koi, dar nu vreau sa ma aventurez iar pe terenul minat al denumirilor).

Sau daca stiti de unde pot achizitiona asa ceva, v-as fi recunoscator.

Ar fi de preferat sa fie mititei, ca-mi place sa-i cresc eu, dar orice oferta e binevenita.
[Email] [Yahoo!]
Midal
Junior member

Joined: 06/12/2004 16:13:00
Messages: 83
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si scalarii se numesc "koi" io credeam ca era doar o varietate a crapilor.....
[Yahoo!]
Midal
Junior member

Joined: 06/12/2004 16:13:00
Messages: 83
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mc leo chiar nu stia e prima data cand aud si eu chestia asta
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Se pare ca varietatea acesta de scalari a primit denumirea de koi datorita asemanarii coloristice cu respectivii crapi.
O legenda chineza spune despre crapii koi ca, la un moment dat al vietii lor, inoata in susul Fluviului Galben pana ajung la o asa-numita "Poarta a Dragonului". Ei sar prin Poarta si, imediat ajunsi dincolo, renasc sub forma de dragoni. Astfel, termenul "koi" semnifica forma juvenila a dragonului, dar si tenacitatea, hotararea de a evolua. Copiii din China si din Japonia ridica zmee in forma de crapi koi ca sa creasca si ei puternici si perseverenti.
Originea "piscicola" a dragonului chinezesc se observa usor in reprezentarile lui: este inzestrat cu mustati, ochi bulbucati, solzi si inotatoare dorsala si caudala.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com