[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizare DIY substrat  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Am deschis acest Topic nou
Nu doream sa-l deschid in topicul lui Val: Plante rosii la N nelimitativ. (Educated off-topic is allowed and required )
Ca nu este frumos si elegant si nimeni nu ar fi inteles nimic din ce ar fi dorit Val si noi toti
Despe ce este vorba
De vreo 2 luni ma bate gindul sa realizez o anumita compozitie din aceste substante
KNO3,KH2PO4,Mg SO4,CaCO3 (sau alta forma de Ca) K2SO4 sau K2CO3 +trace mix (de la aquaessentialis uk)
As vrea sa gasim o formula SOLIDA care sa fie pusa in niste casete de gelatina si sa se poata face o fertilizare numai in substrat
Am folosit ceva asemanator de la Tropica si de la FERKA
despre ultimul pot sa spun ca sunt intradevar bune ,,peste Tropica
Tropica a pus fertilizant solid ca miroase puternic a amoniac ,dar dezavantajul mare este ca topesc casetele de geletina
Iar bilutele nu se dizolva in toatlitate ba chiar de loc si dupa 5-6 luni
Pe cind la Ferka capsulele contin un praf care se dizolva complet si nu ramine in substrat nici un sediment deci nu au argila sau lut
Daca cineva a lucrat mai mult cu aceste "prafuri" poate stabilim cantitatile de fiecare praf in parte
Am cautat eu pe" Gooagal"despre asa ceva dar nu ma multumit ce am gasit
Si adevarule este sa nu ma dau "mare artist " ca nici nu prea le am cu "prafurile sunt la inceput "

Ogar batrin dar.... cu miros fin
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu stiu daca ai citit asta,poate te ajuta cu ceva. Tipii astia folosesc PMDD si un fel de argila.
http://www.plantguild.com/spotfertilization_kit.html
Argila am gasit-o online
http://www.aquariumplants.com/ProductDetails.asp?ProductCode=FERT1338&Click=13666
Eu folosesc prafuri(KNO3, KHPO4, K2SO4, CaCl2, MgSO4x7H2O, CSM+B ptr micronutrienti) doar ptr fertilizare in coloana. Cantitatile le-am calculat singur folosind concentratiile sugerate de Tom Barr & Greg Watson si apeland la tabelul lui Mendeleev. Ma batea gandul sa fac si fertilizare in substrat cu bilute dar sunt cam greu de urnit si in plus acum sunt prins in niste experimente cu Miracle Gro si alte ingrasaminte organice .
Componenta unor substraturi ca Eco-complete sau Flourite sunt publice(din pacate ele nu contin NPK), trebuie sa caut linkurile si daca intereseaza pe cineva le pun pe forum.
Sunt convins ca in privinta concentratiilor de nitrat, fosfat , potasiu, microelemente apropiate de valorile Powersandului si Aquasoilului poti primi sugestii pe PM de la alti colegi.
Mult succes si daca am timp sa mai fac ceva sapaturi pe net referitor la concentratii te tin la curent.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2010 19:49:57


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ma invart pe langa topicu' asta ca gatu' pe langa topor. Ca sinucigasu' pe langa trecerea de pietoni desfiintata. Ca fata mare pe langa...... manastire.

Nenea Ginel, se poate face. Nu este imposibil. Se pot face calculele plecand de la un substrat bun cu o compozitie cunoscuta.
Nu iti trebuie decat substantele, un cantar foarte bun, genul de cantar de bijutier sau si mai bine o balanta analitica si un tip de casete din alea care sa se dizolve atat de repede cat vrei tu.
Cu partea de macro e usor. Cu partea de micro...mmm... nu stiu ce sa zic. Nu prea am incredere in TraceMix. Am incredere intr-un fertilizant cu microelemente gandit de mine dar imposibil de fabricat in RO la nivelul meu financiar. In fine sa zicem ca pentru inceput ai putea face teste cu Macro si TraceMix-ul ala.

O singura intrebare am: "Da' de ce???"
Adica de ce ai face asa ceva? Se gasesc atatea feluri si tipuri si marci de re-fertilizanti d-astia de substrat. De ce ai vrea sa il faci tu pe al tau? Sigur ca satisfactia reusitei va fi imensa, dar crezi ca vor renta munca, timpul pierdut cu testele, pierderile suferite odata cu testele samd? Pentru ca daca esti hotarat sa iti iasa ceva serios, subliniez: serios, atunci va fi munca, va fi timp pierdut, vor fi probleme la teste, vei pierde plante si tot asa...

flo77 wrote:Miracle Gro si alte ingrasaminte organice .


Si cum merge? Nu degeaba intreb. Nu e cam mult fosfor in ingrasamintele astea pentru plante de gradina? Zi-ne si noua, eventual intr-un topic separat, cat de bine functioneaza? Eu ma intreb, adica nu ma intreb, stiu sigur ca fertilizantii pentru gradina au mult amoniac (mult fata de cei pentru acvariu), mult fosfor, multe alte lucruri care pot avea impact negativ intr-un acvariu (cum ar fi sulfatul de cupru) si nu in ultimul rand sunt foarte subtire, sau deloc chelati. Iar aia organici nu m-au impresionat niciodata.




Toate cele bune.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/04/2010 14:53:32

Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Val wrote
O singura intrebare am: "Da' de ce???"
Adica de ce ai face asa ceva? Se gasesc atatea feluri si tipuri si marci de re-fertilizanti d-astia de substrat. De ce ai vrea sa il faci tu pe al tau?

Dupa cum ma cunoaste lumea eu am fost dintotdeauna pentu marcile de firma cu ....DIY nu prea am valsat,pentru ca in tinerete am facut DIY din aproape orice numa din pestii nu am facut DIY,si ma-am cam lamurit cu DIY
Pai sa o luam in ordine
Putine marci de fertilizanti de substrat nu contin argila sau lut
eu la momentul de fata avind JBL Manado dupa vreo 1 sau 2 ani substratul se va colmata cu lut nefertil si este dezastru pentru plante acest lut nefertil vo' spune STAN "patitul
Ferka si Tropica nu contin lut
De Ferka numa de bine de Tropica retineri mari ,la numele firmei se putea ceva mai de top
Nu contin lut .....Dar au tata un pret de am sa simt criza si mai tare
Ferka Rosseta 17 euro fara transport
Si specifica ca fertilizarea cu casete se face lunar
Nu ca la Tropica 6-12 luni
Astea sunt ca fazele cu asiaticii cu co2 si kh si altele
So" spuna ei lui Mutu ca daca am eu un echinodorus rubin, fertilizez cu 4 casete la 6 luni
Mai este firma Pfertz care au si ei ceva pastile,cica bune
Wonder Gro ,dar de astia nu prea sa auzit pe la noi
Daca ar fi sa fertilizez cu Ferka lunar cei 5 echinodorusi ai mei in 4 luni as termina o cutie de 50 de casete ,asta insemnind 26 de euro .....pe an aproape 80 de euro ,nu prea se cade
flo 77
multam de linkuri le stiu
Dar eu vreau ceva fara argila
Acuma din ce am citit eu pe "goagal cica KNO3 nu s-ar prea intelege cu FE chelat s-ar precipita
am inteles bine?
Cineva din USA mai aduga si acid citric in compozitia de prafuri
Si daca ma apropii de batrinete sa stau asa sa nu fac nimic nici un experiment
Dadui febra DIY in mine
Deci ce ziceti..... o punem de o reteta
Eu o experimentez pe riscul meu
Pardon pe acvariul meu

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline


Val, wrote
Am incredere intr-un fertilizant cu microelemente gandit de mine dar imposibil de fabricat in RO la nivelul meu financiar. In fine sa zicem ca pentru inceput ai putea face teste cu Macro si TraceMix-ul ala.

Te-as intreba ca in reclama
da........Halatul cit este Halatul
Cam cit ar costa
Poate nu cit salarul lui Esca

Ogar batrin dar.... cu miros fin
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ginele,
Din cate stiu eu KH2PO4 reactioneata cu fierul sau agentul chelator(banuiesc ca cu fierul si formeaza fosfat de fier, dar nu-s sigur) si formeaza un precipitat care se dizolva greu sau deloc in apa. Asta-I nasol cand faci fertilizare in coloana caci ai nevoie de substante imediat. Nu stiu daca este vreo problema in cazul fertilizarii in substrat unde vrei ca substantele sa stea cat mai mult, dar ramane de cercetat.
Eu nu am vazut bilute cu gelatina asa ca vin cu o intrebare prosteasca: vrei sa folosesti gelatina alimentara sa inchegi substantele sau un alt tip special?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

lazarginel wrote:Acuma din ce am citit eu pe "goagal cica KNO3 nu s-ar prea intelege cu FE chelat s-ar precipita
am inteles bine?

flo77 wrote:Din cate stiu eu KH2PO4 reactioneata cu fierul


Da, cred ca ideea asta e de la faptul ca fosfatul de fier ar precipita in apa, dar chelatul ar trebui sa il apere de asta. Din experienta mea (minimala de altfel - bai nene ce bun ar fi un chimist adevarat, de meserie, care chiar sa aiba acces la un laborator...), amestecand fier chelat cu un fosfat nu precipita nimic. Chelatul face exact ce ar trebui sa faca, si tine fierul in solutie. Cel putin la dilutiile pe care le folosim noi. Nu stiu ce se intampla la concentratii mai mari...

lazarginel wrote:Cineva din USA mai aduga si acid citric in compozitia de prafuri

Nu vad decat doua motive pentru a adauga acid citric. Una ar fi sa faca fierul mai biodisponibil decat in clorura sau sulfat si mai stabil (oare?), ca un fel de chelare asa. Dar incercarea asta e aproape inutila. Citratul de fier e o sare de fier a unui acid organic, nu un chelat adevarat. Un alt motiv ar fi sa aciduleze putin ansamblul ca sa il protejeze de atacul mucegaiurilor. Dar asta se practica, de obicei cand e vorba de o solutie nu de un amestec de prafuri. In plus parca as prefera acidul clorhidric, sau oricum un acid serios.

lazarginel wrote:Te-as intreba ca in reclama
da........Halatul cit este Halatul
Cam cit ar costa
Poate nu cit salarul lui Esca


Te asigur ca era mult mai mult decat salariu lu' Esca. Sau, ma rog, nu stiu cat se aude pe la tine ca ar fi salariul Escai. Era nevoie de o investitie de aproximativ 170 de milioane de lei vechi si mai erau cateva chestii pe care nu le luasem in calcul. E drept ca iesea cam o tona de fertilizant, dar si asta era iarasi o problema in loc sa fie un avantaj. In fine. Cert e ca nu merge sa fac asta in RO din banii mei. Nu daca voiam un fertilizant serios.

Cumparand prafurile pentru micro deja amestecate, cum vrei tu, ar merge, doar ca nu vei stii in veci ce au bagat aia acolo. Nu vei stii DACA au folosit cu adevarat un chelator, CE chelator au folosit (e important), daca au folosit si alte bunatati in afara de cele clasice etc.
Nu vreau sa te descurajez. Repet. Cred ca ar merge. Cel putin atata timp cat testezi pe acvariul tau


In concluzie nu vreau sa iti promit, dar daca tu chiar vrei sa faci asta, sa zicem ca as putea sa te ajut cu niste calcule preliminare.

Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2010 09:15:46

Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

flo77 wrote
Eu nu am vazut bilute cu gelatina asa ca vin cu o intrebare prosteasca: vrei sa folosesti gelatina alimentara sa inchegi substantele sau un alt tip special?

Nu in casete pun prafurile amestecate

val wrote
Un alt motiv ar fi sa aciduleze putin ansamblul ca sa il protejeze de atacul mucegaiurilor.

Da ei foloseau E320 parca si am vazut ca este acid citric


Val wrote
In concluzie nu vreau sa iti promit, dar daca tu chiar vrei sa faci asta, sa zicem ca as putea sa te ajut cu niste calcule preliminare.


Ar fi tare de tot dar nu vreau sa te presez cind ai tu timp ,sa vedem ce o sa iasa

This message was edited 2 times. Last update was at 09/04/2010 12:10:19


Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com